הרב פינטו נחת בישראל והעביר שיעור לחסידיו: "הפרקליטות התאכזרה אלינו"

הרב, שהורשע במתן שוחד ונידון לשנת מאסר, נחת לאחר שלוש דחיות. הוא היה אמור לנחות בארץ ביום שני, אך לדברי עורך דינו התעלף בכניסה למטוס. מאות מחסידיו קיבלו את פניו באשדוד

אלמוג בן זכרי
שרון פולבר
כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב פינטו (במרכז) מוקף בחסידיו, בישיבת "שובה ישראל" באשדוד, הערב
הרב פינטו (במרכז) מוקף בחסידיו, בישיבת "שובה ישראל" באשדוד, הערבצילום: אילן אסייג

הרב יאשיהו פינטו נחת הערב (חמישי) בישראל. הוא שב מארצות הברית בהוראת בית המשפט העליון לאחר שאישור היציאה מהארץ שניתן לו לצורך טיפולים רפואיים הוארך בחודש שעבר עד יום שני האחרון והוארך מאז שוב פעמיים.

אתמול הודיעו עורכי דינו כי פינטו כבר עושה את דרכו ארצה, אך מאוחר יותר עדכנו את בית המשפט כי הוא יעלה לטיסה רק בהמשך היום. בעקבות זאת אישר השופט נועם סולברג את אישור יציאתו של פינטו מהארץ עד היום.

מאות מחסידי הרב פינטו התאספו הערב בבניין הישיבה של ארגון "שובה ישראל" באשדוד בכדי לקבל את פניו של פינטו. בשיעור שנתן לתלמידיו עם שובו תקף הרב את הפרקליטות שעל פי טענתו התאכזרה אליו ואל אישתו כשאילצה אותו לחזור בעוד הוא חולה. "מה שעשו לנו זו אכזריות מעל הטבע", אמר, "בגלל שאני רב? בגלל שאני ספרדי? מה האכזריות הזו? אני חולה סרטן. כולם יודעים שאם היינו רוצים להשאר באמריקה היינו נשארים באמריקה". לדבריו, "עשו לנו מה שלא עשו לשום בן אדם. שלוש שנים התעללו בנו בארץ".

פינטו התייחס גם לפרשה עצמה מול חסידיו, ואף הזכיר את התאבדותו של תנ"צ ברכה, מקורבו של הרב, שפוצץ את הפרשה. "מה אתם שולחים תלמיד (אפרים ברכה, אב"ז) להקליט את הרב שלו? 17 שנים אני יודע עליו, הרגתם אותו, למה?"

פינטו מגיע לאשדוד עם נחיתתו בישראל, מלווה בחסידיוצילום: אילן אסייג

תאוריות קונספירציה רבות נשמעות בחצר הישיבה, בעיקר סביב סיפור התאבדותו של ברכה. "אם הוא היה דובר אמת הוא לא היה מתאבד", אומר אחד מחסידיו. חסיד אחר טוען כלל שאפרים לא התאבד ומאשים את התקשורת שלא שואלת שאלות קשות. "אם אפרים ברכה התאבד איך מצאו אותו עם שני כדורים בלב? מישהו שיורה לעצמו בלב פעם ראשונה, יכול לירות לעצמו בלב פעם שנייה?"

ביום שני לא עלה פינטו על הטיסה מניו יורק, כיוון שלטענת עורך דינו אביגדור פלדמן התעלף בשרוול הכניסה למטוס ואושפז בבית חולים סמוך לשדה התעופה. שלשום התנגדה הפרקליטות לבקשתו של פלדמן להאריך ביממה את ביטול צו איסור היציאה מהארץ. בתגובה לבקשה כתב מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה יוסף (ג'ואי) אש: "דומה שהרב ממשיך בדרכו ודוחה שוב ושוב חזרתו לארץ בלא הבאת מסמכים רפואיים משכנעים כלל". בנוסף התריע אש כי במידה והרב לא ישוב ארצה עד יום רביעי, המדינה תבקש את חילוט הערבויות שהופקדו מטעמו בגובה שלושה מיליון שקלים.

פינטו, שהורשע במאי האחרון במתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה ובשיבוש הליכי משפט ונידון לשנת מאסר, טס לארה"ב לצורך לטיפולים רפואיים. שופטת בית המשפט העליון ענת ברון אישרה את יציאתו לחו"ל למשך שישה שבועות שהסתיימו בחודש שעבר. זאת, חרף התנגדות הפרקליטות שחששה שהרב ינסה להימלט.

בתום ששת השבועות נודע, כי פינטו לא שב לארץ במועד, ועורך דינו הגיש לבית המשפט בקשה דחופה להאריך שוב את אישור היציאה מהארץ מסיבות רפואיות. בשבוע שעבר התקיים הדיון בבקשה בבית המשפט העליון, והשופט נועם סולברג דרש שפינטו יחזור לארץ לכל המאוחר ביום שני. אולם, גם אז לא עלה פינטו לטיסה, וברגע האחרון הגיש בקשה נוספת להאריך את אישור היציאה מהארץ עד היום למחרת, בטענה כי חש ברע ואושפז. ב-16 בנובמבר אמור להתקיים הדיון בערעור שהגיש פינטו על גזר דינו. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ