הרצוג על חוק העמותות של שקד: "כללים חד-צדדיים נגד מחנה אחד"

יו"ר האופוזיציה אמר כי הוא תומך במהלך שימנע התערבות גורמים זרים, אך לדבריו "זה כולל את כל הזרים. נדבנים שלא חיים כאן ומממנים חינמונים יומיים ומכוני מחקר". ח"כ קארין אלהרר: "ההצעה פוגעת בדמוקרטיה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים איילת שקד היום בדרכה לישיבת הממשלה בכנסת
שקד בדרכה לישיבת הממשלה, היום. החוק יחול על כל עמותה שמשיתה אג'נדה של מדינה זרהצילום: אמיל סלמן

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, תקף בצהריים (שני) את דבריה של שרת המשפטים איילת שקד, שהפיצה את תזכיר החוק הממשלתי שיחייב נציגי עמותות שמאל לענוד תג מיוחד בדיונים בכנסת ולפרסם את שמות המדינות התורמות להם, ואמר כי החוק צריך להתייחס לכלל הזרים שתורמים לפוליטיקאים בישראל - "אין יותר כללים חד-צדדיים נגד מחנה אחד", אמר.

"שמעתי בימים האחרונים ששקד בעד שזרים לא יקבעו את גורלנו", אמר הרצוג. "גם אנחנו בעד שזרים לא יתרמו כספים לפוליטיקה ושלא יתערבו בגורלנו, כשהם לא כאן לשלם את המחיר. וכשאנחנו בעד זרים שלא יתרמו כספים לפוליטיקה - זה כולל את כל הזרים. נדבנים שלא חיים כאן ומממנים חינמונים יומיים ומכוני מחקר כמו מרכז שלם בהם מועסקים פוליטיקאים לעתיד ולשעבר, או עמותות כמו "ישראל שלי" או "אם תרצו"".

הרצוג הבהיר כי כל הפוליטיקאים קיבלו בעבר תרומות מחו"ל. "גם את, שרת המשפטים, קיבלת תרומות מחו"ל בפריימריז. אם את מתייצבת בראש מאבק לניקוי הפוליטיקה הישראלית מכסף זר, אני איתך", אמר. "הזמנים השתנו ואנחנו חייבים כללים חדשים. אבל אין יותר כללים חד-צדדיים נגד מחנה אחד, כי זה מאוד פשוט ונאמר כבר במקורות: חוק אחד יהיה לכם".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד), גם כן הביעה התנגדות לחוק, ואמרה כי מדובר בהצעה שכל מטרתה היא לפגוע עוד יותר בדמוקרטיה הישראלית. "אסור לממשלת ישראל ולמשרד המשפטים בשם הכוח שלו לפגוע בחופש הביטוי ולסתום פיותיהם של ארגוני זכויות אדם", אמרה. "אם משרד המשפטים דורש שקיפות מכולם - עליו להכריח גם פוליטיקאים הממומנים על ידי גופים ואישים שונים לענוד תג שיבהיר בשביל מי הם עובדים ומי מנחה אותם. שם מסתתר הון עצום ואין סוף אינטרסים ולטובת שקיפות זו אף שר לא ירים את ידו".

לדברי אלהרר, "מדובר בדרישה פוגענית כלפי ארגוני זכויות אדם לענוד אות קין שכזה, שהרי ארגוני זכויות אדם אינם נחלתם של הפלסטינים או של השמאל בישראל. זכויות אדם הם נחלת הכלל ואל לנו לתת יד להשתקה מכוערת שכזו".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בתגובה כי "רק טבעי היה שהשלב הבא במסע השיסוי נגד השמאל יהיה לסמן את השמאלנים. עוד לא יבשו הדמעות שהזלנו על ה'דמוקרטיה' ועל רבין שנרצח - כמעט שכחנו בגלל מה - והימין ההזוי, הסהרורי, הפרנואיד ותאב הכוח מכה שנית. מעניין באיזה צבע יהיה התג". זנדברג הוסיפה: "המחשבה שגם ישראל רוצה להיות חלק ממשפחת העמים, לה משותפים עקרונות של שוויון, זכויות וצדק? זו מחשבה בלתי נסבלת עבור חלק משרי הממשלה. יש לי ניחוש שהצעת החוק הזו תלך בעקבות קודמותיה, אל פח הזבל של ההצעות שמעלים אותן מדי פעם כדי להפחיד ולאיים, אבל לא כדי לשאת בתוצאות".

במשרד המשפטים הבהירו כי היועמ"ש הכשיר את החוק ולמעשה אפשר את פרסומו כחוק ממשלתי שמקורו במשרד המשפטים. משהכשיר אותו, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, הפיץ למשרדי הממשלה את החוק המחייב נציגי עמותות במימון מדינות זרות לענוד תג מיוחד בדיוני הכנסת. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ