פרשת ביבי-טורס: נתניהו קיבל ארכה נוספת להגשת תגובתו לדו"ח המבקר

זוהי הארכה השלישית במספר שקיבל ראש הממשלה מאז שהתבקש למסור תגובה לטיוטה האחרונה של הדו"ח, העוסק במימון נסיעותיו לחו"ל כשר אוצר. בין נימוקיו: המצב הביטחוני

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרון פולבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל ארכה נוספת למתן תגובתו לטיוטת דו"ח מבקר המדינה בעניין פרשת "ביבי־טורס", שאותה ביקש, בין היתר, בשל המצב הביטחוני בחודשים האחרונים. ראש הממשלה היה אמור למסור את תגובתו לדו"ח ב-15 בנובמבר לאחר שלוש דחיות, אך גם הפעם באי־כוחו ביקשו לדחות את מועד מתן התגובה וקיבלו ארכה נוספת עד סוף החודש. מבדיקה שערך עיתון "הארץ", עולה כי בחודש פברואר האחרון הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ממבקר המדינה המכהן, יוסף שפירא, חומרים שעלו בעת גיבוש הדו"ח.

החומרים הנוספים, שמקורם בתגובות של מושאי ביקורת אחרים בדו"ח, הועברו לאחר שוינשטיין הודיע בספטמבר 2014 כי ממצאי הדו"ח הראשוני שגובש לא העלו חשד לביצוע עבירה. מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, החל לפני ארבע שנים וחצי בבדיקת החשדות שנגעו למימון טיסותיו של נתניהו כשר אוצר, אך ממצאי בדיקתו טרם הובאו לידיעת הציבור.

נתניהו בישיבת ממשלה, החודש
נתניהו בישיבת ממשלה, החודשצילום: אמיל סלמן

אחת הסיבות לעיכוב פרסום הדו"ח היא העברת האחריות בין משרד מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בכל הנוגע לטיפול בנושא. כשבבדיקת המבקר הראשונית עלה חשד למעשים פליליים, הועברו הממצאים לבחינתו של וינשטיין, וגיבוש הדו"ח הוקפא. לאחר כמעט שנתיים של בדיקה הודיע היועץ המשפטי לממשלה בספטמבר 2014 על השבת התיק למשרד המבקר, שם העבירו את טיוטת הדו"ח לתגובתו של ראש הממשלה בחודשים ספטמבר ואוקטובר. לאחר כמה ארכות שניתנו לו, התקבלה בשלהי חודש ינואר תגובתו של ראש הממשלה לדו"ח. אז הועברו החומרים הנוספים לבחינת היועץ המשפטי לממשלה. במשרד המשפטים סירבו להשיב לשאלות בנושא והשיבו כי "מטבע הדברים אין הם מתייחסים להליכי בדיקה, בין שקיימים כאלה ובין שלא".

בחודש אוגוסט גובשה טיוטת דו"ח נוספת, השלישית במספר, והועברה שוב לקבלת תגובתו של ראש הממשלה. השינויים בטיוטת הדו"ח נגעו לממצאים שמקורם בתגובות מעורבים נוספים בפרשה, בהם בכירים שכיהנו במשרדי הממשלה באותה תקופה. אף שעל פי החוק, למושאי ביקורת יש 30 יום להגיב על ממצאים בעניינם, נתניהו קיבל ארבע ארכות, שאותן דרש, על פי גורמים המעורים בנושא, בין היתר על רקע המצב הביטחוני בחודשים האחרונים. בכיר לשעבר במשרד מבקר המדינה אמר ל"הארץ" כי מדובר "בהחלט בפרק זמן לא סביר, למבקר אין רצון מיוחד להתעסק עם ראש הממשלה וזה נראה כמו גרירת רגליים. גם אם ראש הממשלה היה עסוק ויכול להיות שיש לכך נימוקים מוצדקים, עורכי הדין שלו אמונים על הטיפול בטיוטה, וכיוון שמדובר בחודשים רבים וזו לא הטיוטה הראשונה זה נראה פשוט כמו גרירת רגליים".

בכיר לשעבר נוסף ציין: "התקשורת מהירה פי כמה וכמה ממבקר המדינה ועולות פה שאלות מערכתיות לגבי תפקידו של המבקר, אם ארבע שנים וחצי הוא פרק זמן שבכלל רלוונטי לציבוריות הישראלית. אם המבקר לא מסוגל לערוך בדיקה מהסוג הזו שיעביר את הטיפול רק ליועץ המשפטי, אם הוא רוצה לטפל בסוגיות כאלה הוא חייב לבצע את זה בלוח זמנים קצר בהרבה". הבכיר הוסיף כי ההשתהות "יכולה להיתפס כנובעת משיקולים פוליטיים, בעיקר נוכח האירועים שהיו סביב הדו"ח הזה".

פרשת ביביטורס פורסמה על ידי העיתונאי רביב דרוקר ועסקה בנסיעותיו של ראש הממשלה לחו"ל בעת כהונתו כשר אוצר. לפני כחצי שנה פרסם דרוקר בבלוג שלו את הטיוטה הראשונה של הדו"ח, שהצביעה על מימון מצד גורמים זרים בשווי עשרות אלפי דולרים של נסיעותיו של נתניהו ובני משפחתו. הטיוטה לא כללה את תגובת נתניהו. בדיווח נכתב כי המבקר מצא שיש במימון משום קבלת מתנה אסורה ואף פגיעה בטוהר המידות, וכי הוא יוצר חשש לניגוד עניינים ועלול לגלם מרכיב של טובת הנאה. אז קרא המבקר שפירא ליועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחת חקירת הדלפת הטיוטה, ונתניהו דחה את מכל וכל את הטענות שהובאו במסמך.

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "נוכח האירועים קיבל ראש הממשלה על פי בקשתו הארכה עד 30 בנובמבר 2015, כלומר עד סוף חודש זה. מעבר לכך אין למשרד מבקר המדינה יכולת להשיב על טענות אנונימיות מצד 'בכירים לשעבר'".

טרם נמסרה תגובה מלשכת ראש הממשלה. 

תגובות