עסקת טיעון עם הפרקליטות: ח"כ זועבי תודה בהעלבת איש ציבור, אך לא תואשם בהסתה

לפני כשנה וחצי הטיחה זועבי אמירות פוגעניות לעבר שוטרים ערבים ליד ביהמ"ש בנצרת, על רקע היותם בני החברה הערבית המשרתים במשטרה. הפרקליטות תבקש מאסר על תנאי

ג'קי חורי
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חנין זועבי
זועבי, השנהצילום: אילן אסייג
ג'קי חורי
ג'קי חורי

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) חתמה היום (חמישי) על עסקת טיעון עם הפרקליטות, לפיה יוגש נגדה כתב אישום בגין העלבת עובד ציבור, והיא לא תואשם בהסתה לאלימות וטרור. לפני כשנה וחצי, זועבי תקפה מילולית שוטרים ערבים ליד בית המשפט בנצרת. לפי הסיכום שהתגבש בין הפרקליטות לסנגוריה של זועבי מהמרכז המשפטי עדאלה, הפרקליטות תבקש להטיל עליה מאסר על תנאי, בעוד הסנגוריה תבקש עונש מינימלי. 

בתחילת חודש יולי 2014, ימים לאחר חטיפתו ורציחתו של הנער מוחמד אבו-חדיר, ח"כ זועבי התבטאה בצורה פוגענית כלפי שוטרים ערבים ברחבת אולם בית המשפט בנצרת. השוטרים השתתפו בדיוני הארכת מעצר של חשודים בהפרות סדר. בעת שקהל רב, לרבות בני משפחות של העצורים ועורכי דין, המתין מחוץ לאולם, הטיחה בהם חברת הכנסת אמירות קשות ופוגעניות על רקע היותם בני החברה הערבית המשרתים במשטרת ישראל.

בין היתר קראה ח"כ זועבי לעבר השוטרים: "אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף". אחד הנוכחים במקום צילם את האירוע בחלקו, והדברים פורסמו לאחר מכן ברשת. לבקשת המשטרה, אישר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי, והמשטרה המליצה להעמידה לדין בגין הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור.

בתגובה לעסקת הטיעון, אמרה ח"כ זועבי כי "פרקליטות המדינה הורידה את סעיף ההסתה לאלימות ולטרור, שהיה סעיף מרכזי בתיק, דבר שמוכיח את הקלות והפזיזות שבה מאשימים ח"כ ערבי, או אזרחים ערבים, בהסתה לאלימות. לעומת זאת, כאשר אביגדור ליברמן קרא להוריד גרזן על הראש של אזרחים ערבים, הפרקליטות טענה שקיים קושי להבין את הדברים כקריאה למעשה אלים. ברור שיש כאן מדיניות שיטתית של איפה ואיפה בין אזרחים יהודים לאזרחים ערבים, ובין ח"כים יהודים לח"כים ערבים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ