עובדת לשעבר של סילבן שלום: הוא נגע בי בניגוד לרצוני במשך יותר משנה

האשה גוללה מסכת הטרדות ונגיעות שלא חלה עליהן התיישנות, אולם סירבה להתלונן. שר הפנים סילבן שלום: "מדובר במיחזור טענות שאין להן שחר. העניין נבדק והסתיים בלא כלום"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שר הפנים, סילבן שלוםצילום: תומר אפלבאום
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הטרדות חוזרות ונשנות, נגיעות באיברים מוצנעים וניסיונות לשלוח אצבעות מבעד לתחתונים – אלה הדברים שהעלתה נגד שר הפנים סילבן שלום עובדת לשעבר במשרדו. גרסתה של האשה, שמגוללת מסכת הטרדות ונגיעות שנמשכה לדבריה יותר משנה, הובאה לידיעת המשטרה, אך היא סירבה להגיש נגדו תלונה. שלום מסר כי "מדובר בטענות שאין להן שחר". חברות כנסת פנו הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בדרישה להורות על חקירת שלום

במשטרה ובמשרד היועץ המשפטי לממשלה מצאו עניין רב בגרסתה של האשה, ופנו אליה כמה פעמים על מנת לשכנע אותה להעיד. המשטרה שמעה ממנה שהיא סיפרה לחברים קרובים בפירוט על הנגיעות בסמיכות להתרחשותן. חרף סירובה להתלונן, היא הסכימה לספר על המעשים שלדבריה עברו עליה – מעשים שלא חלה עליהם התיישנות. "הארץ" מביא את גרסתה כפי שהוצגה למשטרה.

לדבריה, במשך תקופה ארוכה הוא נגע פעמים רבות באיבריה המוצנעים בניגוד לרצונה, וכשהיא הודפת את ידיו ממנה. לפי גרסתה, בחלק מהמקרים ניסה שלום להחדיר את אצבעותיו לאיבר מינה בעת שישבו ברכב במושב האחורי, אך היא היתה לבושה באופן שמנע ממנו לעשות זאת. היא סיפרה כי שלום ניסה לגעת בה גם במקום העבודה ופעמים רבות בעת ששהו מחוץ למשרד, בין היתר בבתי מלון.

לדבריה, השהות במחיצתו מחוץ למשרד היתה הסיוט הגדול. בהזדמנויות אלה היה קורא לה לחדרו ושולח ידיים אל איבריה המוצנעים, בעוד שהיא הודפת את ידיו בחוזקה ומבקשת שיפסיק. לפי גרסתה, כשנאלצה לחזור לעבודה לאחר הדברים שאירעו בבתי מלון היתה נעשית חולה באופן פיזי, ונעדרת כמה ימים. לדבריה, לפני שנדרשה לשהות במחיצתו זמן ניכר מחוץ למשרד ביקשה שיצטרף אליהם עובד נוסף, כדי שתישאר עם שלום לבדה זמן מועט ככל האפשר.

בגרסה שמסרה הבהירה שמעולם לא קיימה עם שלום יחסי מין ולא הסכימה שייגע בה. בכל פעם שתבעה ממנו להפסיק הוא אכן הפסיק מיד, אולם שב לגעת בה לאחר מכן. כאשר שאלה אותו לפשר מעשיו וביקשה ממנו לחדול מהם ענה לה שזה שטויות. לדבריה, השר הוא דוחה ובהמה, אך אין לה עניין לנקום בו ואין לה רצון עז שייכלא בגללה.

גרסתה נמסרה כשמנגד הובהר לה שהיא עשויה להישאל על החלטתה להמשיך לעבוד אתו תקופה ארוכה, ועל כך שקנתה לו מתנה כשעזבה את התפקיד. היא הבהירה שנשארה לעבוד אתו כי אהבה מאוד את עבודתה, עד שלא יכלה עוד לעמוד בסבל שנגרם לה והחליטה לעזוב ולהתרחק ממנו.

לדברים שסיפרה העובדת קדמה תלונה של אשה שעבדה בכפוף לשלום בתקופה אחרת. על התלונה דיווחה לראשונה הכתבת עדי מאירי בקול ישראל. וכך סיפרה בראיון לגלי צה"ל האשה: "הגעתי למלון ונכנסתי לחדר שלו. הוא ישב על המיטה הרחוקה וביקש ממני לבוא לשבת לידו. הוא אמר לי שאני הולכת לשנות לו את החיים. אמרתי, מה זאת אומרת? הלכתי לשירותים וכשיצאתי מהשירותים הוא כבר לא היה על אותה מיטה. היה חדר נוסף, והוא שכב שם רגל על רגל עם החלוק. הוא אמר לי: בואי תצטרפי. הייתי מאוד מבוהלת. הייתה תחושה כל כך לא נוחה". לפי גרסתה, בהמשך התפשט שלום וביקש ממנה לבצע בו מין אוראלי. לדבריה, היא נענתה לו ויצאה מהחדר. על פי העדות שנמסרה לידי משרד היועץ המשפטי לממשלה, שבועות ספורים לאחר המקרה היא עזבה את תפקידה במשרד.

האשה ששיתפה את גלי צה"ל בתקרית בחרה להתלונן חרף העובדה שעל המעשים לכאורה חלה התיישנות. עם סיום הפרשה דיווח העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ" כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין סבר כי אם האירוע היה מתרחש בשנים האחרונות, סביר ששלום היה מועמד לדין. וינשטיין זיהה סימני אמת בעדותה: היא לא הגזימה בפרטים, מסרה מידע שלא היטיב עם דימויה – כמו הסכמתה לאקט – וסיפרה על המקרה לחברה בזמן אמת. שלום מצדו לא זכר את המתלוננת והכחיש את סיפורה.

במאי אשתקד החליט וינשטיין לאמץ את חוות הדעת של פרקליטות המדינה, לפיה אין מקום להמשיך בבדיקת המעשים שיוחסו לשלום. היועץ נימק כי בדיקת המידע על ידי המשטרה העלתה כי חלקו הוכחש, חלקו אינו מאפשר את איתור הנשים המתוארות בו או פנייה אליהן, וחלקו מוביל אל נשים המסרבות למסור עדות במשטרה.

בתגובה לפניית "הארץ" נמסר מטעמו של שלום כי "מדובר במיחזור טענות שאין להן שחר. הנושא נבדק לעומק בעבר על ידי רשויות האכיפה ובהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, על דעת המשטרה והפרקליטות, העניין הסתיים בלא כלום".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ