העליון יכריע מחרתיים בערעור של אולמרט ומורשעי הולילנד

הערעור התמקד בבקשת המורשעים להתערב בקביעותיו של שופט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, ובהצגת הבעייתיות בעדות עד המדינה שמואל דכנר. בספטמבר 2014 החליט העליון לעכב את כניסת המורשעים לכלא

שרון פולבר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אולמרט בדיון בפרשת הולילנד, לפני שנה בעליון
אולמרט בדיון בפרשת הולילנד, לפני שנה בעליוןצילום: נועם מושקוביץ
שרון פולבר

הרכב של חמישה שופטים ימסור מחרתיים (שלישי) בשעה 09:00 בבית המשפט העליון את פסק הדין בערעור של מורשעי הולילנד.

בספטמבר 2014 גזר השופט דוד רוזן בבית המשפט המחוזי בתל אביב עונשי מאסר כבדים על המורשעים בפרשה, שנעו כולם בין שלוש שנים לשבע שנות מאסר בפועל. הכרעת העליון מגיעה שנה לאחר שנערכו הדיונים בערעורים שהגישו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, איש העסקים דני דנקנר, ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית, חבר מועצת העיר לשעבר אליעזר שמחיוף, היזמים הלל צ'רני ואביגדור קלנר, ומאיר רבין שהיה עוזרו של עד המדינה לשעבר שמואל דכנר.

אהוד אולמרט - הורשע בקבלת שוחד ונגזרו עליו 6 שנות מאסר; הלל צ'רני - הורשע במתן שוחד ובהלבנת הון ונגזרו עליו 3.5 שנות מאסר; אביגדור קלנר - הורשע במתן שוחד ובהלבנת הון ונגזרו עליו 3 שנות מאסר; אורי לופליאנסקי הורשע בקבלת שוחד ונגזרו עליו 6 שנות מאסר; דני דנקנר הורשע במתן שוחד ובהלבנת הון ונגזרו עליו 3 שנות מאסר

בדצמבר אשתקד דן הרכב של חמישה שופטי בית המשפט העליון בערעור שהגישו שמונה ממורשעי תיק הולילנד על הכרעת הדין ועל גזר הדין. בראש הרכב השופטים עמד השופט סלים ג'ובראן ולצדו השופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל. הערעור התמקד בבקשת המורשעים להתערב בקביעותיו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, ובהצגת הבעייתיות בעדותו של עד המדינה שמואל דכנר ובכך שלא ניתנה לחלק מהנאשמים ההזדמנות לחקור אותו בחקירה נגדית בשל מותו.

המדינה טענה בתשובתה על הערעורים כי "בית המשפט המחוזי קבע ממצאים על בסיס עדותו (של דכנר) רק במקום בו נמצאו לה חיזוקים ראייתיים וזאת ביחס לנאשמים שחקרו אותו בחקירה נגדית". והוסיפו כי "הכרעת הדין מבוססת בראש ובראשונה על ראיות עצמאיות שאינן תלויות בעד המדינה". בעניינו של אולמרט שטען כי יש מקום לבטל את הרשעתו, השיבה הפרקליטות כי "על אף הכסות המשפטית המולבשת עליהן, מרבית טענותיו של אולמרט מופנות כנגד קביעות עובדה וממצאי מהימנות של הערכאה הדיונית אשר נומקו בפירוט ובבהירות בהכרעת הדין". 

בספטמבר 2014 החליט העליון לקבל את בקשות עיכוב הביצוע של גזרי הדין של המורשעים בתיק הולילנד. לפיכך נקבע כי אולמרט ולופוליאנסקי לא יישלחו לכלא באופן מיידי, אלא רק לאחר הכרעת דינם בעליון. המורשעים בתיק ביקשו גם לדחות את תשלום הקנסות הגבוהים שהוטלו עליהם בפסק הדין של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן. השופט נעם סולברג קבע כי ביצוע עונשי המאסר שנגזרו עליהם, על ידי השופט רוזן, יתעכב, אך אין הצדקה לעכב את ביצוע הקנסות הכספיים.

עוד קבע סולברג כי הערעורים בתיק הולילנד יישמעו בתוך שלושה חודשים. סולברג רמז בזמנו כי סיכויי הערעור, להערכתו, אינם גבוהים. הוא תיאר את תיק הולילנד כ"מסכת קשה של שחיתות". השופט סולברג קבע כי לפי פסיקות בית המשפט העליון בעבר ייתכן שהיה מקום לקבוע כי אין הצדקה לעיכוב הביצוע. עם זאת, אמר, החלטתו שונה מהפסיקה וזאת נוכח חריגות התיק. "במשפט בלתי שגרתי עסקינן", כתב, "לא רק מפאת רוב חומרתן של עבירות השוחד והנלווֹת אליהן, ושל השחיתות הבוטה שפגיעתה רעה עד מאד, אלא גם מחמת היקפו הגדול של המשפט ומורכבותו הרבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ