אולמרט זוכה חלקית: נקבע כי לקח שוחד וירצה שנה וחצי מאסר ‎

אולמרט, שעונשו הופחת משש שנות מאסר, צפוי להיכנס לכלא ב-15 בפברואר בגין קבלת שוחד בפרשת הזרע. ערעור ראש העיר ירושלים לשעבר לופוליאנסקי נדחה אך עונשו הופחת משש שנים בכלא לשישה חודשי עבודות שירות בשל "מצבו הרפואי הקשה" ■ אולמרט: "אבן הוסרה מעל לבי" ■ הפרקליטות: קו פרשת מים במלחמה בשחיתות הציבורית

שרון פולבר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אולמרט בבית המשפט העליון, הבוקר
אולמרט בבית המשפט העליון, הבוקרצילום: אמיל סלמן
שרון פולבר

בית המשפט העליון זיכה הבוקר (שלישי) חלקית את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת הולילנד והפחית את עונשו משש שנות מאסר ל-18 חודשים בגין לקיחת שוחד. אולמרט זוכה מקבלת שוחד על העברת חצי מיליון שקלים משמואל דכנר לאחיו יוסי אולמרט מחמת הספק, אך הורשע פה אחד בלקיחת שוחד של 60 אלף שקלים בפרשת הזרע. אולמרט יחל לרצות את עונשו ב-15 בפברואר. כמו כן, ערעורו של ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי על הכרעת הדין נדחה פה אחד, אולם הערעור על גזר הדין של שש שנות מאסר התקבל בחלקו. עונש המאסר בפועל יעמוד על שישה חודשים שירוצו בעבודות שירות. השופטים כתבו כי "נוכח מצבו הרפואי הקשה... אין מקום להשית עליו עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח". להורדת תקציר פסק הדין; ולהורדת פסק הדין המלא

אולמרט הורשע כי קיבל שוחד בסך 60 אלף שקלים, בעת שהיה שר התמ"ת, כדי לקדם את ענייניה של חברת הזרע, שניסתה לקדם בנייה למגורים בקרקעות החקלאיות שבבעלותה. הסכום הועבר אליו במזומן על ידי ראשת לשכתו שולה זקן דרך עו"ד אורי מסר, לשם כיסוי גירעונות ממערכות הבחירות. 

אהוד אולמרט לאחר זיכויו בבית המשפט העליוןקרדיט: פול, רויטרס

בעבירה ממנה זוכה אולמרט התגלעה מחלוקת בין השופטים סביב השאלה אם ייתכן כי אולמרט לא ידע על העברת הכספים מדכנר לאחיו. ראש ההרכב, השופט סלים ג'ובראן, סבר כי יש להותיר את הרשעת המחוזי על כנה משום שאולמרט ידע על העברת הכספים, ואילו ארבעת חברי ההרכב הנוספים יצחק עמית, הנדל, צבי זילברטל, ועוזי פוגלמן סברו כי יש מקום לזכותו. הנדל בדעת הרוב סבר כי לא ניתן להוכיח שאולמרט אכן ידע על העברת הכספים, מכיוון שלא נשללו תרחישים חלופיים. הנדל ציין כי "האפשרות שיוסי לא יספר לאולמרט על הכספים שקיבל מדכנר היא סבירה, הגיונית ונתמכת בראיות". 

השופט עמית כתב בפסק הדין בערעור אולמרט כי "יכול שהציבור או חלקו, שמטבע הדברים לא נחשף לכל הפסיפס הראייתי, 'מאוכזב' או 'מופתע' מזיכויו של אולמרט מהאישום העיקרי... אך אמון הציבור בבית המשפט נובע דווקא מהידיעה שהוא פוסק כפי שמתחייב מהדין ומהראיות, ולא בשל חשש מתגובת הציבור. דומה כי התיק שבפנינו מדגים היטב את הפער בין משפט, לבין משפט על ידי התקשורת או הציבור". השופט עוזי פוגלמן ציין כי "הדין הפלילי אשר מחייב את הרשעתו של אולמרט באישום השני הוא אותו דין המחייב גם את זיכויו מן האישום הראשון, ואחד הוא הדין לאיש ציבור ואחד האדם".

אולמרט ממתין במקביל לדיון העליון בערעורו בפרשת טלנסקי, בה הורשע במארס האחרון ונידון לשמונה חודשי מאסר נוספים. במסגרת הפרשה, הורשע אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמרמה והפרת אמונים, בכך שקיבל מעטפות מזומנים, בסך מאות אלפי שקלים, מאיש העסקים היהודי־אמריקאי משה טלנסקי.

טענות המערערים: אורי שטרית: לטענתו, לא היה מודע שיש פסול בלקיחת הכסף כשהיה מהנדס העיר ירושלים; הלל צ'רני: היזם מערער בטענה שהרשעתו נשענת על עדות עד המדינה בלבד וכי אין ראיות נסיבתיות נוספות; אהוד אולמרט: טוען שפרקליטיו לא הספיקו לחקור את עד המדינה בשל מותו ושלא אותרו צ'קים שנמסרו לאחיו יוסי; אורי לופוליאנסקי: מערער בטענה שהכסף שקיבל כשהיה ראש העיר לא היה שוחד אלא תרומות שהועברו ל"יד שרה"; דני דנקנר: טוען כי עד הפסיקה בעניינו לא הוגדרה העסקת "מאכער" כמתן שוחד.

בעקבות ההכרעה בערעורו אמר אולמרט כי "אבן גדולה הוסרה מעל לבי כאשר בית המשפט העליון קבע בהחלטתו שאני מזוכה באישום המרכזי שהוא פרשת הולילנד, ופסק שאני זכאי בפרשה זו, שהיתה ענן שחור מציק ומעיק עלי ומטבע הדברים גם על משפחתי, ילדיי, נכדיי וכל הקרובים אלי במשך תקופה ארוכה מאוד". אולמרט הוסיף כי "בית המשפט הרשיע אותי בפרשה שאיננה נוגעת לפרשת הולילנד. אמרתי בעבר כי מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד ואני אומר זאת גם היום. אך מטבע הדברים ועל פי אמונתי ודרכי כל חיי אני מכבד את החלטת שופטי בית המשפט העליון". עם זאת, ציין, בהתייחס לכניסתו לכלא, "נבדוק מה אפשר ומה ניתן לעשות בצד המשפטי".

לופוליאנסקי אמר בעקבות הכרעת העליון כי "אני מצר על חברים שצריכים ללכת למאסר, ואני מקווה בעזרת השם להמשיך את השירות לעם כפי שעשיתי 40 שנה. להמשיך לעזור ולסייע לכל מי שנזקק".

לצד ההחלטות בעניין הערעורים של אולמרט ולופוליאנסקי, בית המשפט העליון קיבל חלקית את ערעורו של יזם הולילנד, הלל צ'רני. הוא הורשע בתשע עבירות של מתן שוחד ועונשו הופחת משלוש שנים וחצי ל-26 חודשי מאסר. העליון קיבל חלקית פה אחד את ערעורו של איש העסקים אביגדור קלנר, והוא זוכה מארבע עבירות והורשע בשתי עבירות של מתן שוחד. עונש המאסר שלו הופחת משלוש שנים לשנתיים. ערעורו של עוזרו של עד המדינה שמואל דכנר, מאיר רבין, נדחה לגמרי. רבין הורשע בתיווך בשוחד ובהלבנת הון ונשלח לחמש שנות מאסר בפועל. כמו כן, נדחה ברובו ערעורו של יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר, שהורשע בעבירת מתן שוחד למתווך והלבנת הון בדעת רוב. ערעורו על גזר הדין התקבל חלקית, והוא הופחת משלוש שנים לשנתיים מאסר. ערעורו של מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית, שהורשע בארבע עבירות של לקיחת שוחד, נדחה פה אחד, והוא ירצה שבע שנות מאסר. ערעורו של חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר אליעזר שמחיוף התקבל חלקית והוא זוכה מעבירה אחת של לקיחת שוחד והורשע באחרת, עונשו הופחת משלוש שנות מאסר וחצי לשנה וחצי.  

עו"ד אתי בן דור מהפרקליטות אמרה היום כי "מבחינתנו, פרשת הולילנד וההכרעה היום היא קו פרשת מים במלחמה שלנו בשחיתות הציבורית. כתביעה עצמאית אנחנו מעמידים לדין בכל מקום שבו אנו מאמינים שיש ראיות וסיכוי להרשעה. בית המשפט המחוזי והעליון קיבלו את עמדתנו במרבית האישומים. זו הכרעה משמעותית, ראש ממשלה הולך לכלא, לא יום פשוט למדינה. יום עצוב".‎ לדבריה, "המסר שעובר מההכרעה הוא שכל אזרח במדינה הוא שווה בפני החוק. נמשיך ונילחם בשחיתות ציבורית בכל הרמות והדרגים, וזה המסר שיצא היום מבית המשפט העליון".

תגובות