יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הודיע הבוקר (שלישי) לניצב רוני ריטמן על החלטתו כי ימשיך בתפקידו כראש להב 433. לפי הודעת המשטרה, החלטת המפכ"ל התקבלה אחרי שקיבל את כל החומרים מחקירת מח"ש, שהובילו אותו למסקנה כי "אין תשתית ממשית לנקיטת צעדים מנהליים כלשהם ואפילו לא לנקיטת הליכים משמעתיים". כמו כן, בהודעה צויין כי לא ניתן לפתוח בהליך משמעתי בשל התיישנות המעשים. כך, ניצב ריטמן חוזר לפקד על הקצינה שהתלוננה על ההטרדה, ועל עדים שהעידו במהלך החקירה. 

החלטת המפכ"ל התבססה גם על החלטת היועץ המשפטי לממשל יהודה וינשטיין שלא להגיש נגד ריטמן כתב אישום פלילי. בנימוק ההחלטה של היועמ"ש, נכתב שחומר הראיות יועבר לעיון המפכ"ל, על מנת שישקול אם ואילו צעדים מינהליים יש לנקוט בנדון. עוד הובהר, כי ככל שיסבור המפכ"ל שיש מקום לנקוט צעדים במישור המינהלי, יש לערוך לניצב ריטמן שימוע קודם לקבלת החלטה סופית. בהחלטת היועמ"ש לסגור את התיק להליך פלילי לא נטען בשום שלב שהתלונה היתה שקרית או שהמעשים לא בוצעו. הנימוק העיקרי לאי הגשת כתב אישום היה הזמן שחלף מרגע ביצוע העבירה לכאורה - כחמש שנים. במהלך החקירה, עדותה של המתלוננת נתפסה על ידי מח"ש והיועמ"ש כאמינה וגובתה בראיות. 

מינוי רוני ריטמן למפקד להב, באוגוסט 2014
מינוי רוני ריטמן למפקד להב, באוגוסט 2014צילום: עופר וקנין

החלטת המפכ"ל התבססה על המלצות מחלקת משמעת באגף משאבי אנוש והמלצות הייעוץ המשפטי של המשטרה. לפי המשטרה, אלשיך קרא את כלל הראיות שנאספו בחקירת מח"ש וקיבל את בדיקות הפוליגרף שנאספו במסגרת החקירה. סיבה נוספת להחלטה היא התיישנות המעשים. במשטרה, בניגוד לחוק הפלילי, ההתיישנות על עבירות נספרת שלוש שנים מרגע העבירה, כאשר העבירות המיוחסות לריטמן נעשו בשנת 2011, לפני כחמש שנים. 

"עם זאת, לאור ההתבטאויות שיוחסו לקצין לכאורה במסגרת התלונה, מצא המפכ"ל לנכון לחדד בפני הקצין את נורמות ההתנהגות המצופות מקצין בתפקידו ומעמדו", נכתב בהודעת המשטרה. הכוונה היא להתבטאויות של ריטמן למתלוננת בעת מסיבה של היחידה. לדבריה ריטמן העיר לה על ישבנה ובשלב מסויים אמר לה: "בא לי עלייך". 

בשבוע שעבר החליט היועמ"ש לסגור את התיק נגד ניצב רוני ריטמן שנחשד בהטרדה מינית. ניצב ריטמן נחקר בחשד שביצע עבירות מין בקצינת משטרה ששירתה תחת פיקודו. בהודעת היועמ"ש נכתב כי "לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בחקירה שהתנהלה נגד ניצב ריטמן, הגיע היועץ המשפטי לממשלה לכלל מסקנה, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, כי נסיבות המקרה בכללותן, כפי שהן עולות מהראיות, אינן מתאימות לניהול הליך פלילי". לפי ההודעה, "מסקנה זו מבוססת בעיקרה על טיבם של המעשים שנעשו לכאורה על ידי ניצב ריטמן, כפי שהם נלמדים מבחינת מכלול חומר הראיות שנאסף, ועל הזמן שחלף מאז מועד התרחשותם הנטען (לפני כחמש שנים). חלוף הזמן אף גרם לכך שחלק מההטרדות המילוליות שנטען לקיומן התיישנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ