פרשנות |

האתגר של שרה נתניהו: להציג סיפור נגדי מול זה שבנו החוקרים

חקירות העבר מלמדות שרעיית רה"מ מעדיפה לסטות מהנושא אל תיאוריות קונספירציה ושבחים עצמיים. המרירות שמפגין עזרא סיידוף עשויה להיות נקודת התורפה של בני הזוג

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

"זכותך לא לומר דבר", אמר אתמול אחר הצהריים סגן-ניצב יורם נעמן, ראש מפלג וממלא מקום סגן ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, לשרה נתניהו. "דבריך יתועדו ועשויים לשמש ראייה בבית משפט, ואולם דעי כי בית משפט יוכל להביא בחשבון את שתיקתך. זכותך להיוועץ בעורך דין לפני חקירתך, בכפוף למגבלות הקבועות בחוק, וזכותך להיוועץ בסנגור ציבורי, אם את זכאית לכך על פי חוק".

נעמן קרא את דבריו מטופס משטרתי בעברית, ערבית ואנגלית שבראשו שם היחידה (יאח"ה להב), התאריך ומספר התיק. הוא הגיש לה לחתימה את הטופס, שפרטי קצין החקירות והנחקרת כבר הודפסו בתחתיתו. עכשיו יאמר להקלטה ולהקלדה: "ראינו לפנינו את גברת שרה נתניהו והודענו לה כי אנו עומדים לחקור אותה בחשד לעבירות הוצאת דבר במרמה". בעברית פשוטה, גניבה.

המעמד שתואר כאן אולי התרחש כך ואולי רק בערך; "האם היא או האם היא לא", תהתה הפרסומת לצבע השיער "קליירול" ופסקה: "רק הספר שלה יודע בוודאות". עם הזמן, במיוחד אם יוגש כתב אישום, ייחשפו התמלילים לכל.

התיאור המשוער מתבסס על חקירותיה הקודמות של נתניהו, בסתיו 1999, ועל נוהל עבודתה של המשטרה. ליהוק נעמן, כמנהל תיק מעונות ראש הממשלה, לעמדת החוקר הראשי, צפוי אך אינו הכרחי; את השאלות יכולים להציג גם שניים-שלושה מחוקריו, לרוב בדרגת רב-פקד, ובהם קצינה אחת, כמקובל בחקירת חשודה. ב-99' היו בין חוקרי שרה שתי חוקרות, ראשת יאח"ה תת-ניצב מירי גולן ורב-פקד פלורה לירן. בחוץ, ולעתים גם בפנים, נמצא ממלא מקום ראש יאח"ה, ניצב-משנה ערן קמין. במשרדים אחרים בבניין להב עקבו אחר החקירה - עם יכולת להתערב בה בשלט רחוק, להכוונת החוקרים - שני הניצבים המפקדים על קמין, ראש אגף החקירות והמודיעין מני יצחקי וראש להב 433 רוני ריטמן.

בשבועות האחרונים חשו יצחקי וריטמן, בנפרד וביחד, שיד נעלמה מנסה להסיט אותם מתפקידיהם כדי לחבל בחקירת נתניהו. לפני כשבוע נפגש המפכ"ל הטרי, רוני אלשיך, עם מפכ"לים בדימוס שהפצירו בו להחזיר את ריטמן לתפקידו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סגר את התיק נגדו. אלשיך שקל והסכים. במשרד המשפטים רוו מכך נחת ושיבחו את הפגנת העצמאות של אלשיך מול הזוג נתניהו, לקראת החקירה.

זה, כשלעצמו, אינו מבטיח שצוות החקירה ייצא מגדרו כדי לרדת לחקר האמת. התקדימים בעייתיים: כשאב הבית לשעבר מני נפתלי זימן עצמו לראש יאח"ה הקודם אפרים ברכה כדי להתלונן על שחיתויות בניהול המעונות, ניסה ברכה להניא אותו מלהתלונן. המערכת שמעליו, במשטרה ובפרקליטות, התגייסה להגנת הזוג נתניהו. בשבועות האחרונים, כשעדה מסתורית הגיעה לבכיר בלהב כדי למסור מידע חדש נגד שרה ובנימין נתניהו, הוא נפנף אותה בהערה הסלחנית: "מה את רוצה? זה זוג שלא אוהב לשלם, זוג חסכני".

נצ"מ קמין וחוקרים בני דורו, ותיקי יאח"ה, זוכרים היטב מה קרה לאחר שקודמיהם מיצו את הדין בחקירת פרשת עמדי. ההבטחה לקידום גולן לניצב הופרה וגם לירן פרשה. פרקליטת המדינה עדנה ארבל אימצה את המלצת המשטרה להעמיד לדין את הזוג נתניהו, אך לשווא: היועץ המשפטי אליקים רובינשטיין הסתפק במלל נוזפני וסגר את התיק. אולי האמין לתומו שנתניהו הוא מי שהיה ונרתע מדימוי של מתעלל בגווייה פוליטית. כמובן, בכך השפיע על המאורעות: נתניהו חזר לפוליטיקה ולראשות הממשלה.

גולן מעריכה מאוד את אופיו של קמין ואת כישרונותיו. ייתכן שהיא צודקת וסגן-הניצב מוכוון המטרה מחקירת חיים רמון לא התעגל והתרכך עם הקידום והציפייה למינוי ולדרגה כראש יאח"ה; חובת ההוכחה עליו.

הסכמת החוקרים לבקשת נתניהו לתזמן את תחילת חקירתה לשעת אחר הצהריים אינה אומרת דבר לכאן או לכאן. גם בהופעותיה בבית הדין לעבודה, בתביעות נפתלי ועמיתו גיא אליהו, העדיפה שרה להעיד אחר הצהריים. עניין של ביו-ריתמוס: היא לא טיפוס של בוקר. תפקודה טוב יותר לאחר שהיא מערה לתוכה נוזלים, אם גם, כטענתה, לא "בכמויות".

ליבת ההתרחשות היא הדינמיקה בחדר החקירות, היחסים הנרקמים בין חוקרים לנחקרת. יש נכבדים המתעמתים עם חוקריהם; אחרים בוחרים בגישה נינוחה. חוקרים מנוסים מחליטים מראש אם להופיע במדים עטורי דרגות או בלבוש אזרחי ואיזו אווירה להשרות על בועת החקירה. אחד השרים שנחקרו בעשור שעבר נודע כחובב פירות. ראש צוות החקירה הזמין ממטבח היחידה צלחת נאה של פירות העונה; הנחקר נפל כפרי בשל. במקרה זה היה הנחקר השבע נחקר שופע. בחקירות אחרות התבקש הנחקר הרעב לחצות את הכביש מוכה הצלמים ולקנות לעצמו משהו ממול, ב"ויקטורי".

נתניהו, לפי חקירותיה והופעותיה הקודמות, נוהגת לסטות מהזרם המרכזי של החקירה להפרחת האשמות בדבר מזימות והדלפות. לכך התייחסו גם עורכות דינו של אליהו, נעמי לנדאו ונאוה פינצ'וק אלכסנדר, בסיכומי התביעה שהגישו השבוע לבית הדין לעבודה (סיכומי הנתבעים יוגשו בשבוע הבא): את "תיאוריית הקונספירציה מסמרת השיער" של נתניהו בדבר קשר בין עובדי המעון, משטרת ישראל וארנון מוזס להפלת ראש הממשלה הן מכנות "גרסה פנטסטית שיש לדחות מכל וכל". בגרסה זו "אין אדם שמאמין מלבדה, לרבות ראש הממשלה עצמו, שלא הואיל לתת עדות אף שמדובר בקשר שנועד לטענת רעייתו לפגוע בו". ניתוח עדותה של נתניהו, לדבריהן, "מוכיח שהיא משתמשת בסיפור הקונספירציה כדי להתחמק מלהשיב לשאלות ולהסיט את הדיון מעצמה לאחרים".

השבחים העצמיים להשכלתה ולמשלח ידה לא הצמיחו לנתניהו תועלת רבה עד כה. היא צריכה להציע סיפור נגדי לזה שחיברו החוקרים משלל מסמכים וגרסאות של חשודים ועדים נוספים בתיק. בהמשך הם עשויים להציע לה עימות עם סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, אם עדותו תסתור את עדותה. החוקרים אינם זקוקים לרשותה כדי להכניסו לחדר, אבל היא זכאית להשתמט מהעימות ולבחור בשתיקה. סיידוף עצמו מדבר, הן בחקירה והן במעמדים חברתיים. אחד מעובדי משרד ראש הממשלה, שנתקל בו בשעת ערב, נדהם לקלוט ממנו מרירות עדתית בנוסח אנחנו והם, משרתים ואדונים. אם נקודת תורפה זו תורחב בחקירה, היא עשויה להפוך לבולען בכביש הזוג נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ