בעקבות בריחת אסיר העולם: מפקד כלא ניצן יודח מתפקידו

ועדת החקירה שהוקמה בעקבות בריחתו של הרוצח ירון סנקר המליצה לפטר שניים מהסוהרים שליוו אותו בבית חולים אסף הרופא. ההמלצות אומצו על ידי נציבת שב"ס והשר לביטחון הפנים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון סנקר בבית המשפט, ב-2006
ירון סנקר בבית המשפט, ב-2006צילום: מוטי קמחי

מפקד כלא ניצן יודח מתפקידו בעקבות בריחתו של אסיר העולם ירון סנקר מבית החולים אסף הרופא בנובמבר האחרון. זאת בהתאם להמלצות ועדת החקירה שהוקמה לאחר שסנקר, שהורשע בשני מעשי רצח ונחשב לאחד האסירים המסוכנים בארץ, נמלט ונלכד כעבור כמה שעות בבאר שבע. המלצות ועדת החקירה אומצו על ידי נציבת שב"ס עפרה קלינגר ועל ידי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

בהתאם להמלצות הוועדה, מפקד כלא ניצן, גונדר משנה חיים מורד, לא יוכל להתמנות לתפקיד פיקודי במשך שלוש שנים ותירשם לו הערה פיקודית. עוד מצאה הוועדה כי שלושת הסוהרים שליוו את האסיר בבית החולים כשלו בתפקידם. מפקד הליווי וסגנו, שהיו אמורים לפקח על האסיר, לא שמרו על קשר עין עמו, בניגוד לנהלים. כשסנקר נותר לבד בחדר, הוא ניצל את העובדה שאזיקיו לא היו נעולים כראוי, השתחרר ונמלט דרך החלון. השניים יפוטרו מהשירות.

הסוהר השלישי שהופקד על אבטחת האסיר בבית החולים יועמד לדין משמעתי. הוא לא היה אמור להיות בחדר עם האסיר בזמן הבריחה, אך היה עליו לוודא כי אזיקי האסיר וכן החלונות והדלת בחדר יהיו נעולים – דבר שלא נעשה.

בהתאם להמלצות הוועדה, יועמד קצין המבצעים של כלא ניצן לדין משמעתי והעלאתו בדרגה תעוכב משום שלא תדרך את פקודיו כראוי לפני המשימה. קצין המבצעים של מחוז מרכז יועבר מתפקידו, העלאתו בדרגה תעוכב והוא יקבל הערה מינהלית. הערה מינהלית תירשם גם לראש מחלקת האבטחה ולמש"ק אגף המבצעים המחוזי.

מפקד מחוז מרכז בשב"ס, סגנו וקצין המודיעין של המחוז יעברו ריאיונות פיקודיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ