העליון דחה את ערעור הרב פינטו; יתחיל לרצות את מאסרו בחודש הבא

הרב הורשע בהצעת ומתן שוחד של מאות אלפי שקלים לתנ"צ אפרים ברכה ובשיבוש הליכי משפט. שלושת שופטי העליון דחו את ערעורו פה אחד, ופינטו יחל לרצות את מאסרו באמצע פברואר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון דחה הבוקר (שלישי) את ערעורו של הרב יאשיהו פינטו, שהורשע במתן שוחד ונידון לשנת מאסר במסגרת הסדר טיעון. פינטו הודה במתן והצעת שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה המנוח, שהיה ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ובשיבוש מהלכי משפט. שלושת השופטים - מני מזוז, צבי זילברטל ויצחק עמית - דחו פה אחד את ערעור הרב על חומרת העונש.

בחודש יולי עיכב שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן את ביצוע עונשו של פינטו עד להכרעת העליון. פינטו יתחיל בריצוי עונשו ב-16 בפברואר בכלא ניצן ברמלה.

השופט מזוז כתב כי "הערעור היה ניסיון של פינטו להתנער במידה כזו או אחרת מההסכמות אליהן הגיע הרב עם המדינה במסגרת הסדר טיעון ולערוך להן מקצה שיפורים. כל השיקולים שפינטו טוען שהיה על בית המשפט המחוזי לזקוף לזכותו נלקחו כבר בחשבון בשלב הסדר הטיעון, ולפיכך טענתו כי בית המשפט נדרש להתחשב בהם היא בגדר דרישה ל'כפל הנחות'". עוד הוסיף מזוז כי "העונש שהוטל הוא המינימום ההכרחי המתחייב ממעשיו של הרב ואין לנו אלא לאשרו".

בנוסף כתב מזוז בפסק הדין כי אין מקום להיעתר לדרישת עורכי דינו ולהמיר את עונשו של פינטו בעבודות שירות בשל מצבו הרפואי הוא ציין כי אין זו סיבה להקלה בעונשו, כיוון ששירות בתי הסוהר יכול לספק לו את השירות הרפואי לו יזדקק. השופט ציין כי עניינו של פינטו שונה מעניינו של ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי, שעונשו הומר בשבוע שעבר משש שנות מאסר בפועל לשישה חודשי עבודות שירות בשל מצבו הרפואי. 

פינטו בבית המשפט העליון, בנובמבר
פינטו בבית המשפט העליון, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט יצחק עמית הצטרף לדבריו של מזוז והתייחס בפסק הדין גם לנסיבות האישיות שהובילו את פינטו לבקש הקלה בעונש. "נסיבותיו המשפחתיות של הרב אינן קלות, אלא שהמערער אינו בבחינת 'מודה ועוזב ירוחם', הוא לא השמיע עדיין אמירה נחרצת של 'נער כפיו מתמך בשחד' והוא נוהג בדרך של מודה-לא מודה בנשימה אחת". 

במהלך ההליך בעליון טען סניגורו של פינטו, עו"ד אביגדור פלדמן, כי ביהמ"ש המחוזי לא פירש נכונה את שאלת מתחם העונש ההולם בהסדרי טיעון, כשגזר על הרב את העונש המקסימלי למרות שראה נסיבות להקלה. עוד נטען כי סניגוריו הקודמים של הרב הסתירו ממנו מידע, כי לא התאפשר לו לעיין בחומרי החקירה טרם החתימה על ההסדר וכי חלה החמרה במצבו הרפואי.

עוד טען פלדמן כי המחוזי שגה כשכתב בגזר הדין כי בין תנ"צ ברכה לרב פינטו התקיימו קשרי מרות שבין רב למאמינו. כדי להוכיח נקודה זו ביקש פינטו להגיש לבית המשפט העליון את הודעותיו של תנ"צ ברכה במשטרה, אך הפרקליטות התנגדה ובית המשפט העליון קיבל זאת. בין הסיבות להתנגדות היו העובדה כי הצדדים כבר סיכמו על הסדר טיעון, וכי יש בהגשת הראיות החדשות בכדי לפגוע בעיקרון סופיות הדיון. זאת, בנוסף לעובדה שתנ"צ ברכה שם קץ לחייו, ועל כן לא יוכל להעיד בעניין הודעותיו. בעת הליכי הערעור יצא פינטו מהארץ באישור העליון לקבלת טיפולים רפואיים בארצות הברית, לא שב ארצה וביקש כמה הארכות לביטול הזמני של צו איסור היציאה מן הארץ בעניינו. לאחר עיכובים שב פינטו ארצה לדיון בעניינו, שנערך ב-16 בנובמבר.

באפריל הודה פינטו במסגרת עסקת טיעון בין באי כוחו לבין הפרקליטות, כי הציע ונתן שוחד של מאות אלפי שקלים לתת־ניצב אפרים ברכה ושיבש הליכי משפט. ההסדר נחתם לאחר משא ומתן ארוך שניהל פינטו עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, ולאחר שמסר מידע מפליל על ניצב מנשה ארביב, שכיהן בתפקיד ראש להב 433. החקירה בעניינו של ארביב עדיין נמשכת. טרם התקבלה החלטה אם להעמידו לדין.

במאי גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על פינטו  שנת מאסר וקנס של מיליון שקלים. בכך קיבל השופט עודד מודריק את עמדת הפרקליטות, שביקשה שנת מאסר, בעוד ההגנה ביקשה להסתפק במאסר על תנאי או לכל היותר בעבודות שירות, בין היתר בשל המצב הרפואי שלו ושל בני משפחתו, ומתוך התחשבות בתרומותיו לאורך השנים. מודריק כתב כי "מדובר ברב וגדול שחטא והחטיא, שיחת והשחית אחרים, שילב אחרים בפשעיו, בהם גם את אשתו". השופט נעתר לבקשת סנגוריו של פינטו ועיכב את ביצוע העונש ב-45 ימים, כדי שיוכלו לערער על גזר הדין לבית המשפט העליון. כמו כן הוארך צו עיכוב היציאה מהארץ של הרב.

השופט מודריק התייחס לפסיקה הנהוגה בעבירה של מתן שוחד וציין כי היא גבוהה יותר משנת המאסר בפועל. הוא גם ציין כי פרשת פינטו חמורה יותר מפרשת דודי אפל, שעליו נגזר העונש החמור ביותר כנותן שוחד — שלוש שנות מאסר וחצי. "יש לראות בחומרה רבה הרבה יותר מהלכי שוחד שכוונו לתקיעת יתד טרויאנית בליבת מערכת אכיפת החוק כדי 'לכבוש' אותה וכדי שהמשרתים בה יפעלו ויופעלו כבובות משחק בידי המשחד. תנ"צ ברכה אמנם איננו 'ראש ה-FBI הישראלי' אך אלמלא סירב להצעות של הנאשם ואלמלא חשף את מעלליו היתה עלולה להיגרם פגיעה רבת אנפין", כתב.

עוד נכתב בגזר הדין כי "לבד מהיקפה הכספי של הצעת השוחד והסכנות ה'רגילות' הגלומות בהיכנעות של משרת הציבור להצעת השוחד, בולט בענייננו גם מרכיב של 'ניצול מרות'. הנאשם ניצל את 'מרותו' על קצין המשטרה; מרות הנובעת מהשקפת עולמו הדתית של תנ"צ ברכה".

מודריק קבע כי לולא הסדר הטיעון, העונש המינימלי שצריך היה לגזור על פינטו בגין עבירת השוחד הוא שנתיים מאסר בפועל. בהקשר זה מתח השופט ביקורת על ההסדר הטיעון המקל שייחס משקל רב מדי לשיקולים חיצוניים, כמו מיצוי הדין עם ניצב בדימוס מנשה ארביב, שפינטו הסכים בהסדר הטיעון להעיד נגדו. עם זאת, ציין השופט כי כפי שקבע בג"ץ, הסדר הטיעון אינו בלתי סביר באופן קיצוני ואינו מצדיק התערבות.

בסוף אוקטובר נחת הרב יאשיהו פינטו בישראל. הוא שב מארצות הברית בהוראת בית המשפט העליון לאחר שאישור היציאה מהארץ שניתן לו לצורך טיפולים רפואיים הוארך שלוש פעמים. כחודש לאחר מכן חשף עיתונאי ערוץ 2 גיא פלג תוכן של שיחת טלפון בין פינטו לראש ארגון הפשע שלום דומרני. בשיחה רמז פינטו לדומרני כי הוא יכול לסדר לו ולאנשיו ויזות לארה"ב. פינטו הכחיש כי היתה לו כוונה כזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ