יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אישר היום (רביעי) את המלצותיו של מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, על סבב מינויים בסגל הפיקוד הבכיר במשטרה. 

מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, מונה למפקד מחוז ירושלים במקומו של ניצב משה (צ'יקו) אדרי - שימונה למפקד מחוז תל אביב. כמו כן, שני ניצבים ימונו מחוץ לשורות המשטרה וארבעה תתי ניצבים יועלו לדרגת ניצב. מינויים אלה מצטרפים אל מינויו של ניצב זוהר דביר לסגן המפכ"ל.

לתפקיד מפקד מחוז צפון ימונה תת ניצב אלון אסור שיועלה לדרגת ניצב. אסור היה בשנים האחרונות מפקד בית הספר לשיטור בבית שמש. תפקידו הפיקודי האחרון בשטח היה מפקד תחנת משטרת פתח תקוה. לזמן קצר מאוד הוא שימש כקצין אגף מבצעים (אג"מ) של מחוז מרכז. מדובר במינוי שמעלה שאלות רבות, בעיקר לאור העובדה שאסור לא כיהן כמפקד מרחב, סגן מפקד מחוז או בכל תפקיד פיקודי משמעותי שיכול להכין אותו לפקד על מחוז.

למפקד מחוז ש"י ימונה תת ניצב משה ברקת, שיועלה לדרגת ניצב. ברקת יחליף את ניצב שלומי מיכאל שיפרוש מהמשטרה. זה תקופה ארוכה שברקת משמש כיועץ השר לביטחון הפנים, והוא למעשה מלווה את גלעד ארדן מאז כניסתו לתפקיד. לתפקיד ראש אג"מ ימונה תת ניצב אלון לבבי, החל מיוני 2016. לבבי יועלה לדרגת ניצב ויחליף את ניצב אהרון אקסול שיפרוש ממשטרת ישראל. לבבי היה דובר משטרת ישראל בתקופתו של המפכ"ל הקודם יוחנן דנינו והקים את חטיבת הדוברות. בתקופתו ספגה המשטרה ביקורת קשה על התנהלותה בזירה התקשורתית, בעיקר בגלל התנהלות של דנינו ונמתחה עליו ביקורת שהוא הובל בחטיבת הדוברות במקום להוביל. לאחר מכן מונה לסגן מפקד המחוז הדרומי וכיום הוא סגן מפקד מחוז מרכז.

לתפקיד מפקד משמר הגבול (מג"ב) ימונה תת ניצב יעקב (קובי) שבתאי, אשר יועלה לדרגת ניצב. שבתאי משמש כיום כמפקד מרחב שרון, מרחב גדול שנחשב למשמעותי בעשייה המשטרתית. מדובר בקצין מבצעי שמכיר את עבודת משמר הגבול בעיקר בכל הקשור לטיפול במהומות.

אלשיך השאיר מקום בסגל הפיקוד הבכיר שלו לשני מינויים מבחוץ. זאת, מתוך כוונה להטמיע במשטרת ישראל מערכות טכנולוגיות חדשות וליישם צורת עבודה שונה שאמורה לקדם את המשטרה. לראש אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה ימונה ב', ראש מטה התפעול בשירות הביטחון הכללי שיגויס למשטרה בדרגת ניצב. המינוי השני מבחוץ הוא של תת אלוף (במילואים) צבי (צביקי) טסלר, שימונה לראש אגף תכנון. גם הוא יגויס בדרגת ניצב.

לתפקיד מפקד מחוז חוף ימונה ניצב עמוס יעקב, כיום מפקד משמר הגבול. למפקד מחוז תל אביב ימונה ניצב משה (צ'יקו) אדרי. לאחר מצעד הגאווה בירושלים בו נרצחה הנערה שירה בנקי, עבר מחוז ירושלים בראשו עמד אדרי טלטלה, וקצינים בכירים תחת פיקודו הודחו. לאדרי עצמו נרשמה הערת מפקד אך בניגוד לרצונו של השר ארדן. הוחלט אז על ידי מי שהיה ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, שאדרי ימשיך במשטרה משום שהבדיקה העלתה שלא נפלו כשלים בעבודתו. אדרי חוזר למחוז תל אביב שם כיהן כמפקח מרחב ירקון ומפקד מרחב יפתח. אדרי מכיר את המחוז היטב והשוטרים מכירים גם כן מכירים אותו מצוין. למפקד מחוז ירושלים ימונה ניצב יורם הלוי, הניצב הוותיק ביותר במשטרה. הלוי, שהיה מועמד לתפקיד המפכ"ל וראה עצמו כסגן המפכ"ל, החליט להישאר בארגון בתפקידו החמישי כניצב והוא חוזר למחוז ירושלים שם כיהן בתפקידים שונים כשלא היה בימ"מ, בה גדל ועליה פיקד. למפקד מחוז דרום ימונה ניצב דוד ביתן מי שמכהן כראש אגף תמיכה לוגיסטית.

המפכ"ל רוני אלשיךצילום: אוליבייה פיטוסי

כל שאר הניצבים נשארים בתפקידיהם. אלשיך מאפשר את המשך שירותו של ניצב ירון בארי אף שמדובר בניצב שאמור לעמוד לדין משמעתי על חלקו בפרשת עורך הדין רונאל פישר כאשר גייס כספים יחד עם אשתו מעורך הדין והקבלן יאיר ביטון. במשטרה היה מי שקרא לבארי לפרוש מהשירות ולחסוך את המבוכה שבהעמדתו לדין משמעתי, אבל הטיפול הבעייתי של אלשיך בניצב רוני ריטמן משאיר תקוה גם לבארי. אלשיך משאיר את ניצב רוני ריטמן בתפקידו כראש להב 433. זאת על אף שהיועץ המשפטי לממשלה לא סגר את התיק בעניינו מחוסר אשמה, אלא בשל חלוף הזמן ופער הדרגות.

"אני שמח לצאת לדרך חדשה עם סגל פיקוד ששורותיו מלאות", כתב הערב אלשיך בדף הפייסבוק של משטרת ישראל. "מחד, ותיקים בעלי ניסיון עמוק בשיטור. מאידך, רענון שורות - הן מתוך הארגון והן מחוצה לו. השלמת סבב ראשון זה, יאפשר ניהול סבבי מינויים עוקבים בכל הדרגות, מה שיסייע במילוי השורות מחדש".

להוציא את שני המינויים מבחוץ שאינם מוכרים ובהם מאמין אלשיך, המינויים האחרונים לא מביאים בשורה חדשה למשטרה. מדובר בקצינים שמובילים את הארגון בשנים האחרונות - חלקם טובים יותר, חלקם טובים פחות - אבל אין בסבב הנוכחי שום מינוי מפתיע שיכול להצביע על שיוני תפיסתי או כל שינוי אחר שעשוי לרענן את שורות הארגון. חסרונם של אנשי המודיעין בולט מאוד במינויו של אלשיך. אנשי מודיעין וחקירות ואפילו קצינים ותיקים בדרגות תת ניצב לא קודמו ומוצאים עצמם מחוץ לסגל הפיקודי הבכיר. 

אותם קצינים שהובילו במשטרת ישראל בשנים האחרונות את החקירות הבולטות ביותר והיו מי שעמדו בראש המלחמה בפשיעה המאורגנת ובלחימה בשחיתות הציבורית. הם נדחקו עוד בימיו של קודמו של אלשיך, יוחנן דנינו, וגם עתה נשארו מחוץ לצמרת המשטרה - דבר משעביר מסר בעייתי לכל מי שפועל באגף החקירות והמודיעין. אלשיך מסתפק במינויה של ניצבת גילה גזיאל כאשה היחידה בסגל הפיקוד של המשטרה. אלשיך והשר לביטחון פנים לא מצאו לנכון לקדם אשה נוספת לתפקיד ניצב, על אף שלאחרונה דובר באפשרות של מפכ"לית לארגון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ