נכדו הפעוט של ראש העיר בית שמש מת מפגיעת ראש; התנגדות במגזר החרדי לנתיחת גופתו

מטפלת בפעוטון נחקרה בחשד שטילטלה את הפעוט וגרמה לו לנזק מוחי. המשפחה עתרה לבג"ץ נגד החלטת בית המשפט לאשר לבצע נתיחה בגופה. בג"ץ קבע כי הגופה תנותח באופן נקודתי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד נתיחת גופת התינוק בכיכר השבת בירושלים, היום
מפגינים נגד נתיחת גופת התינוק בכיכר השבת בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

מת הבוקר (חמישי) נכדו של ראש העיר בית שמש משה אבוטבול, שהיה מאושפז בעשרת הימים האחרונים בטיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים בעקבות פגיעת ראש שנגרמה לו בזמן ששהה בפעוטון. החלטת בית המשפט לאפשר את נתיחת גופתו בניגוד לעמדת המשפחה גררה הפגנות חרדים וחסימת כבישים בירושלים ובבית שמש. 13 מפגינים נעצרו. המשפחה עתרה לבג"ץ, ולאחר דיון של יותר משלוש שעות, החליטו הערב שופטי העליון כי גופת התינוק תנותח נקודתית. 

הנזק לפעוט נגרם בזמן שהיה בפעוטון. לאחר אשפוזו נחקרה אחת המטפלות במקום בחשד שטילטלה את הילד וגרמה לו לנזק מוחי. לטענת המטפלת, התינוק נפל כשהתהפך בזמן החתלה. היא שוחררה בתנאים מגבילים והחקירה בעניינה בחשד לרשלנות נמשכת. 

בית משפט שלום בירושלים התיר היום, לבקשת הפרקליטות, לבצע נתיחה בגופתו של הפעוט למרות התנגדות המשפחה, על רקע דתי. המשפחה ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון. שופטי העליון קבעו כי גופת התינוק תנותח נקודתית, וביקש כי הגופה תשוחרר עוד הלילה לקבורה. בדיון בבג"ץ נכח הרופא, שהתחייב כי נתיחת הגופה תהיה מזערית.  

בירושלים ובבית שמש נעצרו 13 מפגינים, לאחר שעשרות חסמו כבישים באזור בעקבות החלטת השופטים. הפגנות החרדים נמשכות משעות הצהריים במחאה על החלטת בית המשפט. המפגינים הבעירו פחים, ידו אבנים וחפצים לעבר השוטרים, והצירים המובילים לכיכר השבת בירושלים נחסמו. בירושלים נעצרו עשרה מפגינים, ושלושה נוספים נעצרו בבית שמש.

במהלך הדיון היום בבית משפט שלום, פנה ראש העיר אבוטבול לשופטים וביקש מהם להתחשב ברצון המשפחה שלא לאפשר את נתיחת הגופה, אשר אסורה לפי ההלכה היהודית. לאחר שבית המשפט דחה את בקשת המשפחה, אמר אבוטבול כי "ההתעללות האמיתית נעשית כעת והיא ברגשות המשפחה האבלה". גורם המקורב למשפחה אמר ל"הארץ" כי לבני המשפחה אין טענות כלפי המטפלת. לדבריו, "הם רק רוצים למנוע סבל נוסף ולהביא את התינוק לקבורה". 

אבוטבול החרדי מכהן כראש העיר בית שמש מאז שנת 2008. ב-2013 ניצח בבחירות את אלי כהן, מועמד מטעם הבית היהודי. עם זאת, עקב חשד ממשי לזיופים שהתגלו בבחירות הורה בית המשפט על בחירות חוזרות. אלה נערכו במארס 2014, ובהם נבחר אבוטבול שוב, עם כ-51% מקולות הבוחרים.

מפגינים נגד נתיחת גופת התינוק בכיכר השבת בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
מפגינים נגד נתיחת גופת התינוק בכיכר השבת בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ