מבקר המדינה יערוך בשבוע הבא שימוע לנתניהו בפרשת ביביטורס

משרד המבקר הסכים לבקשת רה"מ לקיים שימוע. במידה שלא יעלה בו מידע חדש, צפוי הדו"ח, העוסק במימון נסיעות נתניהו לחו"ל כשר האוצר, להתפרסם בחודשים הקרובים - לאחר בדיקה של כארבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעייתו שרה לפני טיסתם לניו יורק, בספטמבר

מבקר המדינה יוסף שפירא יערוך בשבוע הבא שימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו בגין ממצאי דו"ח ביביטורס, העוסק במימון נסיעותיו לחו"ל כשר אוצר. נתניהו ביקש את השימוע ובמשרד מבקר המדינה הסכימו לדרישתו. לאחר שפורסם ב"הארץ" כי משרד מבקר המדינה נתן לנתניהו שלוש ארכות להגשת תגובתו לטיוטה השלישית של הדו"ח, באי כוחו של ראש הממשלה הגישו ב-15 לנובמבר את תגובתו.

לדברי גורמים במשרד המבקר, ישנו מידע חדש שהתקבל בתקופה האחרונה באשר לחומרים בדו"ח ועל כן נרשמו העיכובים בפרסומו. לאחר השימוע, במידה שלא יעלה בו מידע חדש, צפוי הדו"ח להתפרסם בחודשים הקרובים. אם אכן יתפרסם, יהיה זה בתום בדיקה של למעלה מארבע שנים וחצי, שהחלה בתקופתו של מבקר המדינה הקודם מיכה לינדנשטראוס.

אחת הסיבות לעיכוב פרסום הדו"ח היא העברת האחריות בין משרד מבקר המדינה לבין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בכל הנוגע לטיפול בנושא. כשבבדיקת המבקר הראשונית עלה חשד למעשים פליליים, הועברו הממצאים לבחינתו של וינשטיין, וגיבוש הדו"ח הוקפא.

לאחר כמעט שנתיים של בדיקה הודיע היועץ המשפטי לממשלה בספטמבר 2014 על השבת התיק למשרד המבקר, שם העבירו את טיוטת הדו"ח לתגובתו של ראש הממשלה בחודשים ספטמבר ואוקטובר. לאחר כמה ארכות שניתנו לו, התקבלה בשלהי חודש ינואר 2014 תגובתו של ראש הממשלה לדו"ח. אז הועברו חומרים נוספים לבחינת היועץ המשפטי לממשלה. החומרים הנוספים, שמקורם בתגובות של מושאי ביקורת אחרים בדו"ח, הועברו לאחר שוינשטיין הודיע בספטמבר 2014 כי ממצאי הדו"ח הראשוני שגובש לא העלו חשד לביצוע עבירה. במשרד המשפטים סירבו להשיב לשאלות בנושא והשיבו כי "מטבע הדברים אין הם מתייחסים להליכי בדיקה, בין שקיימים כאלה ובין שלא".

בחודש אוגוסט גובשה טיוטת דו"ח נוספת, השלישית במספר, והיא הועברה שוב לקבלת תגובתו של ראש הממשלה. השינויים בטיוטת הדו"ח נגעו לממצאים שמקורם בתגובות מעורבים נוספים בפרשה, בהם בכירים שכיהנו במשרדי הממשלה באותה תקופה. אף שעל פי החוק, למושאי ביקורת יש 30 יום להגיב על ממצאים בעניינם, נתניהו קיבל שלוש ארכות, שאותן דרש, על פי גורמים המעורים בנושא, בין היתר על רקע המצב הביטחוני בחודשים האחרונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ