21 חודשי מאסר נגזרו על תושב הרצליה שדקר ערבי על רקע לאומני

בית המשפט דחה את טענות ההגנה לאי שפיות וקבע כי עוז סגל, שדקר עובד ניקיון ערבי באפריל תוך צעקות "מוות לערבים", "לא רק שבחר לבצע עבירה פלילית" אלא חיפש לדקור ערבי

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (ראשון) 21 חודשי מאסר בפועל על עוז סגל, יהודי שדקר ערבי בהרצליה באפריל 2015. סגל הורשע בעבירות של פציעה בנסיבות מחמירות והחזקת סכין, ונדרש לשלם לקורבן פיצוי על סך 12 אלף שקלים.

המקרה אירע במהלך חודש אפריל כשסגל נטל סכין מטבח, ניגש לעובד ניקיון ערבי בהרצליה ודקר אותו בגבו תוך שהוא צועק "מוות לערבים". השופט שמאי בקר דחה בהכרעת הדין את טענת אי השפיות שיוחסה לסגל, וכתב: "סגל לא רק ידע שהוא מבצע מעשה פלילי, אלא שאדרבא ואדרבא, גם אם נאמץ את דבריו שלו (כאמור – המופרכים, לדעתנו), לפיהם נרדף אחרי רוחות וקולות ורצה למצוא מסתור מפניהם בבית הסוהר, הרי שהוא זה שבחר בפתרון ובכלי לשם הגשמת יעדו, ההגעה אל מאחורי הסורגים: לבצע מעשה פלילי. והנה, לא רק שסגל בחר לבצע עבירה פלילית, אלא שהוא-הוא ולא אחר - לא רוח, ולא קול, ולא שרף, ולא בת קול – שבחר לדקור, ודווקא לדקור ערבי".   

סגל בבית המשפט, באפרילצילום: ניר קידר

התובעת, עורכת הדין מיטל סטי, ביקשה לגזור על סגל עונש של בין 18 חודשי מאסר ל-38 חודשים, בין היתר כיוון שאין לו הרשעות קודמות. מנגד, ההגנה דרשה להסתפק בעבודות שירות.

השופט בקר קבע כי יש להטיל על סגל עונש מאסר וכתב בגזר הדין כי "המעשה שביצע הוא חמור ביותר. ספק בעיני אם מלים יכולות להעביר מצב או תחושה, כיצד זה מרגיש אדם, המוציא לחמו בניקיון רחובות, העוסק בשלו, מבלי להפריע לזולת, כאשר לפתע עט עליו מאחור משום סיבה או טעם, גברתן, בידו סכין ובפיו איחול-מוות ("מוות לערבים"), והוא דוקר אותו באמצעות הסכין".

השופט ציין כי אלמלא מצבו הנפשי של סגל, שבשנת 2011 הופסקו בגינו הליכים פליליים קודמים שננקטו נגדו, היה מקום להטיל עליו עונש חמור יותר. עם זאת, הוא ציין כי לא ניתן להסתפק בעבודות שירות, ואף החמיר את העונש בשל התכנון המוקדם של סגל לפני ביצוע העבירה. השופט כתב כי "התכנון שקדם לביצוע המעשה, אף הוא תומך בהחמרה: סגל התייעץ עם עורך דין טרם יצא לבצע את זממו, הצטייד במספר טלפון של סנגור לעת מעצר אחרי ביצוע המעשה, ואת ביתו יצא כשבידו סכין. לכך גם מתווספת העובדה המצמררת שלא זכתה להתייחסות רבה, והיא השאלה ששאל סגל את הקורבן ("מה השעה?"), על מנת לוודא שהוא דוקר ערבי, ולא חלילה רק מי שנחזה להיות ערבי".

סנגורו של סגל, עורך הדין אלעד רט מהסנגוריה הציבורית, מסר כי "אנו מצרים על פסק דינו של בית משפט השלום. לטעמנו הוכח במשפט שאין כל קשר בין פציעתו של המתלונן לבין מוצאו, והוכח שהתנהגות הנאשם בעת האירוע היתה פועל יוצא של מחלת הנפש ממנה הוא סובל במשך שנים ושל המצב הפסיכוטי בו היה שרוי".

רט הוסיף כי "לצערנו, בית המשפט בחר להסתמך על חוות דעת פסיכיאטרית בלתי מקצועית שנכתבה על ידי הפסיכיאטר המחוזי, שאפילו התביעה כינתה אותה בסיכומיה 'מעט רשלנית', תוך שהוא דוחה את חוות דעתו של מומחה ההגנה שקבע שהנאשם לא היה כשיר בעת ביצוע העבירות ומתעלם מפסיקה מפורשת של בית המשפט העליון הקובעת שהיה מקום לזכות את הנאשם בשל מצבו הנפשי. לאחר שנלמד את פסק הדין נשקול בכובד ראש את האפשרות לערער עליו לבית המשפט המחוזי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ