פרקליט המדינה: מינוי דרעי לשר הפנים בלתי אפשרי מבחינה משפטית‎

שי ניצן הסביר בדיונים פנימיים כי לא ניתן להגן על המינוי בבג"ץ ויש לפסול אותו. זאת בניגוד לעמדת היועץ המשפטי שהכשיר את המהלך וקבע כי "אינו לוקה באי-סבירות קיצונית"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

פרקליט המדינה שי ניצן קובע כי מינויו של אריה דרעי לתפקיד שר הפנים בלתי אפשרי מבחינה משפטית ויש לפסול אותו - כך עולה מדיונים פנימיים שניהל בנושא עם גורמים במשרד המשפטים. עמדת פרקליט המדינה מנוגדת לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה שטען כי המינוי לא נוגד את הדין.

ניצן הבהיר את עמדתו במהלך גיבוש עמדת פרקליטות המדינה בעתירה לבג"ץ בנושא, והסביר כי אין זה סביר שדרעי ישוב למשרד שבו ביצע את עבירת השוחד וכי לא ניתן להגן על המינוי בבית המשפט. עם זאת, פרקליט המדינה אינו סבור כי יש מניעה שדרעי יכהן כשר במשרד אחר, על אף שהדבר מעורר קשיים.

דרעי, היום בכנסת
דרעי, היום בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

עמדת ניצן מנוגדת כאמור לעמדת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שטען כי ניתן למנות את דרעי לתפקיד שר הפנים, אך יש לדון בנושא מבחינה ציבורית. בחוות דעת שמסר וינשטיין לראש הממשלה בנימין נתניהו, נכתב כי המינוי "אינו לוקה במישור המשפטי באי-סבירות קיצונית". עם זאת וינשטיין סייג וציין כי במהלך הדיון בבג"ץ בעניין עצם מינוי של דרעי לשר נקבע כי המינוי "מעורר קשיים משפטיים ואף הוגדר על-ידי בית המשפט העליון כמצוי על גבול מתחם הסבירות וכוחן של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת". וינשטיין הוסיף כי ככל שהדיון מצוי במישור המשפטי בהחלטתו אין "בכדי לומר שהחלטה על מינוי כאמור הינה טובה וראויה, אלא אך כי היא אינה נוגדת את הדין". בנוסף, ציטט וינשטיין את פסק דינו של השופט עוזי פוגלמן בעניין חזרתו של דרעי לתפקיד שר בו נכתב כי גם אם בתחום המשפט לא נמצאה עילה להתערבות, "השאלה האם המינוי ראוי תישאר לדיון בספירה הציבורית". 

היום אישרה הכנסת את מינוי דרעי לשר הפנים ברוב של 54 תומכים מול 43 מתנגדים, לאחר שאתמול אושר בממשלה פה אחד. המינוי אושר על רקע עתירה שהוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד המינוי. כעת ייתכן עמדת פרקליט המדינה תעורר קושי משפטי משמעותי בהגנה על המינוי במסגרת הדיון בעתירה. עו"ד אליעד שרגא מהתנועה כתב בעתירה כי על בג"ץ להתערב במינוי כיוון שלא ייתכן לטענתו "מקום בו אישרה ממשלת ישראל את חזרתו של אריה דרעי לאותה זירת פשע בה גנב את כספו של הציבור, ובה שיחת את המערכת השלטונית כולה".

ממשרד המשפטים נמסר: איננו מתייחסים לתוכנם של דיוניים פנימיים. 

המינוי בכנסת אושר הערב בתום דיון סוער וממושך. חברי הרשימה המשותפת החליטו להימנע, כפי שעשו בהצבעה על מינויו של שר הבריאות יעקב ליצמן, בשל רצונם לקדם שיתוף פעולה עמו לטובת ציבור ערביי ישראל. "למרות שאנחנו נגד הממשלה הזו בכל דבר כמעט, בהצבעה הזו אנחנו לא נצביע נגד אלא נימנע", אמר ח"כ אחמד טיבי. לדבריו, "מתוך הניסיון של חלק גדול מאתנו בעבודה מול דרעי בנושאים שלנו, יש לו אמפתיה והקשבה, אבל השר נדרש לעשות פעולות. אנחנו מצפים לעבוד מולו לשיפור חיי החברה הערבית למרות חילוקי הדעות".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, תקף את המינוי ואמר כי "יכול להיות שזה חוקי, אבל הסיבה היחידה שזה חוקי היא שהמחוקק לא העלה בדעתו שיכול להיות מצב כמו זה שאנחנו נמצאים בו עכשיו". לפיד פנה לח"כים במליאה והוסיף כי "כבאי הוא לא יכול להיות, דירקטור בחברה ממשלתית, מנהל מעבדה רפואית, חבר במועצת צער בעלי חיים, חבר מועצת הספריות הציבוריות, כל זה הם פסולים מלהיות, שר אין בעיה". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי מחל "לאריה דרעי האדם, אבל יש לי בעיה עם אריה דרעי הציבורי". בדבריו למליאה, הוסיף רוזנטל: "תחשבו על מצב שהיינו מצביעים על חזרתו של קצב לבית הנשיא או של אולמרט ללשכת ראש ממשלה, זה יעלה על הדעת? זו לא שאלה חוקית זה עניין ערכי".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר מנגד כי "הדבר המוסרי ביותר שאפשר היה לעשות היום הוא להחזיר את העוול הנורא שנעשה לא רק לדרעי אישית, אלא למערכות המשפט שהפכו למוסדות לסיכולים פוליטיים". לדבריו, "מערכת המשפט והתקשורת רצו להסיר את האברך הצעיר והמפתיע בשעתו, אריה דרעי, כדי שלא יוכל להמשיך במהפכה שלו ".

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ