היועמ"ש על התנגדות שי ניצן למינוי דרעי: "הכרעתי היא היחידה"

בעקבות הפרסום ב"הארץ", לפיו פרקליט המדינה ניצן מתנגד למינויו של יו"ר ש"ס לשר הפנים, הבהיר וינשטיין כי עמדתו היא הקובעת: "היועץ שומע את מגוון הדעות ומכריע. הכרעתו היא שמשקפת את עמדת המדינה. כך היה וכך יהיה"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הבהיר היום (שלישי) בעקבות הפרסום ב"הארץ", לפיו פרקליט המדינה שי ניצן אמר כי מינוי השר אריה דרעי לשר הפנים בלתי אפשרי מבחינה משפטית, כי עמדתו בעניין המינוי היא המכריעה.

"אנו מבקשים לשוב ולהזכיר מושכלות ראשונים", אמר וינשטיין והבהיר - "בדיונים פנימיים היועץ המשפטי לממשלה שומע את מגוון הדעות ובסופו של יום מכריע. הכרעתו היא ההכרעה היחידה ואין זולתה, והיא זו שמשקפת את עמדת המדינה. כך היה וכך יהיה".

וינשטיין (מימין) עם שי ניצן, בשנה שעברה במשרד המשפטים
וינשטיין (מימין) עם שי ניצן, בשנה שעברה במשרד המשפטיםצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הפרסום אתמול ב"הארץ", ניצן אמר במהלך דיונים פנימיים לגיבוש עמדת פרקליטות המדינה בעתירה לבג"ץ בנושא כי אין זה סביר שדרעי ישוב למשרד שבו ביצע את עבירת השוחד וכי לא ניתן להגן על המינוי בבית המשפט. עם זאת, פרקליט המדינה אמר כי אינו סבור כי יש מניעה שדרעי יכהן כשר במשרד אחר, על אף שהדבר מעורר קשיים.

עמדתו של ניצן, הנוגדת לעמדת היועץ, הוצגה לאחר שווינשטיין כבר הכשיר את המינוי של דרעי למשרד הפנים ובעקבות עתירה לבג"ץ בנושא. למרות חילוקי הדעות, מחלקת הבג"צים בפרקליטות תייצג בשלב זה את המדינה בעתירה ותביא את עמדתו של וינשטיין לפיה יש לאפשר לדרעי להתמנות לתפקיד. 

וינשטיין טען כי ניתן למנות את דרעי לתפקיד, אך יש לדון בנושא מבחינה ציבורית. בחוות דעת שמסר לראש הממשלה נתניהו, כתב היועץ כי המינוי "אינו לוקה במישור המשפטי באי-סבירות קיצונית". עם זאת, וינשטיין סייג וציין כי במהלך הדיון בבג"ץ בעניין עצם מינוי של דרעי לשר נקבע כי המינוי "מעורר קשיים משפטיים ואף הוגדר על ידי בית המשפט העליון כמצוי על גבול מתחם הסבירות וכוחן של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת".

וינשטיין הוסיף כי ככל שהדיון מצוי במישור המשפטי בהחלטתו אין "בכדי לומר שהחלטה על מינוי כאמור הינה טובה וראויה, אלא אך כי היא אינה נוגדת את הדין". בנוסף, ציטט וינשטיין את פסק דינו של השופט עוזי פוגלמן בעניין חזרתו של דרעי לתפקיד שר בו נכתב כי גם אם בתחום המשפט לא נמצאה עילה להתערבות, "השאלה האם המינוי ראוי תישאר לדיון בספירה הציבורית". 

אתמול אישרה הכנסת את מינוי דרעי לשר הפנים ברוב של 54 תומכים מול 43 מתנגדים, לאחר שאושר בממשלה פה אחד. המינוי אושר על רקע עתירה שהוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד המינוי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ