הוגש כתב אישום נגד ארבעה מעורבים בלינץ' במבקש מקלט בבאר שבע

הארבעה - קצין שב"ס, חייל צה"ל ושני אזרחים - מואשמים בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר. באירוע הוכה ונורה למוות הבטום זרהום, שנחשד כמחבל שביצע פיגוע ירי

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונן כהן, קצין שירות בתי הסוהר הנאשם בתיק, ליד בית המשפט בבאר שבע, באוקטובר. לצדו של כהן נראים עורך דינו וכתבים
רונן כהן, אחד הנאשמים בתיק, מחוץ לביהמ"ש בבאר שבע, באוקטוברצילום: אליהו הרשקוביץ

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד ארבעה מעורבים בלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע באוקטובר האחרון, בו הוכה ונורה למוות הבטום זרהום, מבקש מקלט מאריתריאה. 

כתב האישום, אשר מייחס לנאשמים - דוד מויאל, חייל צה"ל יעקב שמבה, אביתר דמרי וקצין שירות בתי הסוהר (שב"ס) רונן כהן - ביצוע עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, שעונשה המרבי הוא עד 20 שנות מאסר. כתב האישום הוגש לאחר חקירה אשר לוותה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ובאישורו של פרקליט המדינה, לאחר הליך שימוע שנערך לכל החשודים. בפרקליטות החליטו שלא להגיש כתב אישום נגד חן שבת, סוהר שהיה מעורב באירוע, לאחר שימוע שנערך לו. 

זרהום

המקרה התרחש בזמן פיגוע ירי שהיה בתחנה המרכזית. המחבל, מוהנד אלעוקבי, בדואי בן 19 מאזור חורה, נכנס חמוש למתחם פתח באש לעבר הנוכחים. חייל צה"ל, סמל עומרי לוי בן 19 מהמושב שדי חמד בשרון, נרצח ו-10 בני אדם נפצעו. לאחר הישמע היריות ובמקביל להתרחשות, ירה קצין הביטחון (קב"ט) של התחנה בזרהום שהיה במקום ופצע אותו, לאחר שחשד בו כי הוא קשור למחבל. בשלב מאוחר יותר הוא מת מפצעיו. זרהום, בן 29 מאריתריאה, הגיע לבאר שבע כדי להוציא ויזה והיה בתחנה המרכזית כדי לחזור לביתו. מסרטונים שצולמו בזירה עולה כי לאחר שנורה, הותקף זרהום על ידי אנשים שהיו במקום. 

על פי כתב האישום, דוד מויאל, עובד בחנות שווארמה בתחנה המרכזית, הרים ספסל והטיח אותו בזרהום שעה ששכב על הרצפה מדמם. כמה מהנוכחים הרחיקו את מויאל מהמקום, אולם לאחר מכן, החייל, יעקב שמבה, בעט בפלג גופו העליון של זרהום, תוך כדי שהוא עדיין שרוע על הרצפה ובקושי נע. לאחר שמבה, אביתר דמרי, צעיר מנתיבות, בעט בראשו של זרהום.

בשלב זה, נכתב בכתב האישום, כמה שוטרי יס"מ הגיעו והרחיקו את האנשים מזרהום. אך זמן קצר לאחר מכן, נשמעו יריות נוספות מכיוון המחבל, מוהניד אלעוקבי, שהיה באותה עת בחלק אחר של התחנה המרכזית, והשוטרים, כמו גם כמה מהחיילים שהיו בקהל, רצו לעבר המקום בו נשמעו היריות. בסמוך לזרהום נותרו אנשים ספורים, ביניהם קצין שב"ס רונן כהן הסוהר חן שבת. בשלב זה, השניים לקחו ספסל והטיחו אותו במבקש המקלט. אזרח שהיה במקום הזיז את הספסל מעל זרהום, אולם כהן ושבת הניפו את הספסל שוב והטיחו אותו מעל זרהום פעם נוספת. לאחר מכן, כאשר הספסל היה מעל פלג גופו העליון של זרהום, והוא כמעט ללא תזוזה, כהן אף בעט בראשו. בהמשך חזר דמרי ובעט בראשו של זרהום פעם נוספת.

שוטרים בתחנה המרכזית בבאר שבע בערב הפיגוע, באוקטוברצילום: אליהו הרשקוביץ

כאשר האזרח ביקש מכהן להפסיק להכות את זרהום, ולהרים את הספסל ממנו, כהן דחף אותו בחוזקה בחזהו והרחיקו מהמקום. לאחר מכן, כשכוחות משטרה ומגן דוד החלו להגיע למקום, מספר אנשים בקהל ניסו שוב לפגוע במנוח, בבעיטות בראשו בפלג גופו העליון, וחייל נוסף, שלא זוהה עד כה, אף הכה את המנוח בראשו בקת רובה ובעט בו בראשו. בפרקליטות הוחלט שלא להגיש כתב אישום נגד הסוהר שבת, שותיקו יועבר לשב"ס עם המלצה לשקול העמדתו לדין משמעתי. זאת, בשל כך שבשימוע שנערך לו, טענו עורכי דינו של שבת כי הטחת הספסל נועדה לשמור על זרהום מהקהל - ולא לפגוע בו. הפרקליטות קיבלה טענה זו, ועומדת על כך שההבדל בין שבת לקצין השב"ס כהן בעניין זה, הוא שכהן גם בעט בראשו של זרהום. 

עוד עולה בכתב האישום שעל אף שזרהום היה אחד הפצועים הקשים ביותר בזירה, הוא פונה לבית החולים רק לאחר שפונו כל הפצועים מהמקום. כאמור, בסופו של דבר, בבית החולים סורוקה, נקבע מותו. כתב האישום, המסתמך בין היתר על הניתוח הפתולוגי, קובע כי במעשיהם של הארבעה נגרמו לזרהום חבלות, חלקן חמורות, וביניהן שבר באפו. עם זאת, הבדיקה הפתולוגית קבעה כי שמונת הכדורים שפגעו בזרהום, על ידי שלושה אנשים שונים, הם אלה שגרמו למותו של זרהום. 

סנגורו של שבת, עו"ד דן גרובס, מסר בתגובה: "מתחילת החקירה האמנו שהתיק נגד חן ייסגר ואנחנו שמחים שהפרקליטות פעלה כנדרש וסגרה את התיק. חומר החקירה כולל סרט וידאו מלא ולא ערוך של האירוע, וכל בר דעת שצופה בו מבין שחן פעל בצורה תקינה לחלוטין. מצער שהיחידה החוקרת התעלמה מכך וגרמה לחן מעצר שווא, נזק תדמיתי ואף השעיה ממקום עבודתו. חבל שגורמים בשירות בתי הסוהר מיהרו להתנער ממרשי עקב בהלה תקשורתית ומבלי לנסות אפילו לברר איך חן פעל בפועל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ