האמנית שעשתה את צרכיה על דגל ישראל צפויה לעמוד לדין

נטלי כהן וקסברג נחקרה חמש פעמים מנובמבר 2014 ומחשבים וטאבלט שברשותה הוחרמו. במשטרה מייחסים חשיבות רבה לחקירה נגדה, שאותה מלווה המשנה לפרקליט המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטלי כהן וקסברג לאחר מעצרה, ב-2014

המשטרה צפויה להגיש בקרוב כתב אישום נגד נטלי כהן וקסברג, אמנית ויוצרת תיאטרון, בחשד לעבירה על חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה. כהן וקסברג - שנחקרה חמש פעמים מנובמבר 2014 - הפיצה באינטרנט סרטונים שונים, שבאחד מהם תיעדה עצמה עושה את צרכיה על דגל ישראל. כתב האישום יוגש על ידי התביעה המשטרתית, אולם עו"ד עמית איסמן, המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, מלווה את החקירה ומעורב בהכנתו.

בנובמבר 2014 עצרה המשטרה את כהן וקסברג, לאחר פרסום סרטון שבו היא נראית עושה את צרכיה על דגלי מדינות רבות, בהן ישראל. כהן וקסברג הוחזקה לילה אחד במתקן המעצר אבו כביר לפני שבית המשפט הורה לשחררה למעצר בית. מחשבים וטאבלט שברשותה הוחרמו ונאסר עליה לגלוש באינטרנט למשך 30 יום. מאז היא נחקרה עוד ארבע פעמים, שלוש מהן בעקבות תלונות של אזרחים שהוגשו במקומות שונים בארץ. 

סרטון שפרסמה כהן וקסברג בעקבות מעצרה

חקירתה החמישית והאחרונה, בחודש שעבר, לא נבעה מתלונה אלא מחקירה במחלקת עבירות המחשב במרחב איילון, שתפקידה לאתר ברשת עבירות כפדופיליה, אלימות והסתה. לדברי כהן וקסברג, הודיעו לה החוקרים כי היא חשודה בביזוי סמלי דת ושלטון ופגיעה ברגשות הציבור. כמה ימים לאחר מעצרה סיפרה ל"הארץ": "בחקירה האחרונה שאלו על תמונה שלי עם דובי עטוף בדגל ישראל, שנראה כאילו אני עומדת לחרבן עליו. הם שאלו מה המסר של התמונה. אמרתי שזה נראה לי ברור ואני לא מתכוונת להסביר. הם שאלו אם אני זוכרת מתי העליתי את התמונה ואמרתי שאני לא זוכרת ושישאלו את הדובי. אפילו השוטר לא יכול היה שלא לצחוק".

חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה משנת 1949 קובע כי "הפוגע בכבוד דגל המדינה או בכבוד סמל המדינה, או גורם לפגיעה בכבודו, או משתמש בו באופן שיש בו כדי לפגוע בכבודו, דינו - מאסר עד שנה אחת או קנס עד שלוש מאות לירות או שני העונשים כאחד". במשטרה העבירו מידע על חמישה מקרים שבהם תועדה וקסברג עושה את צרכיה על דגל לפרקליטות המדינה, שאנשיה הם הבוחנים תיקי הסתה, עבירות ביטוי והעלבת עובד ציבור ומחליטים אם להגיש בהם כתבי אישום. המשנה לפרקליט בחן את החומר בעניינה והשיב אותו למשטרה לשם השלמת החקירה. 

במשטרה מייחסים לתיק כהן וקסברג חשיבות רבה ומגדירים את הפרשה כ"תיק גדול". אף שהמשטרה ספגה ביקורת על עיסוקה בנושא ואף שיש בה מי שסבורים כי ההליכים נגד כהן וקסברג רק העצימו את פרסומה, בכיריה נחושים להגיש נגדה כתב אישום. "היא נחקרה ארבע פעמים וממשיכה לעשות את זה גם בפעם החמישית", אמר מקור במשטרה. "זו זכותנו וחובתנו לעצור אותה ולהגיש כתב אישום אם היא עוברת על החוק".

כהן וקסברג מסר בתגובה: "מגוחך שמשטרת ישראל מודיעה על כוונתה להגיש כתב אישום לתקשורת לפני שהדבר הובא לידיעתי. אבל זה לא מפתיע אותי נוכח ההטרדות הקשות וההתנהלות הבעייתית שחוויתי בחקירות. יופי, שיגישו כתב אישום ושיהיו כבר החלטיים. בינתיים הם רק מאיימים. אני אשמח להיות בבית המשפט כבר מחר. הקקי על הדגל הוא רק תירוץ, ברור שיש כאן פחד וכעס על כל האמנות שלי".

עוד מסרה כהן וקסברג: "הטרדת אמנים מזכירה משטרים אפלים ופרימיטיביים ביותר, ואני הדוגמה למה קורה אם לוקחים את הסמלים האלה (הדגל) יותר מדי ברצינות. מדובר באמנות שלי, בחופש הביטוי, בזכותי כאמנית. הוטרדתי כל השנה על ידי משטרת ישראל, ששלפה מולי אקדח כדי להוכיח לי שהם שוטרים. הם מנסים לגרום לי לשתוק ולא לעשות את האמנות שלי, אבל הם לא מצליחים ולכן הם כנראה עצבניים. נתראה בבית המשפט".

סרטון מעמוד היוטיוב של כהן וקסברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ