שנת מאסר נגזרה על פלסטיני ממזרח ירושלים בגין הסתה בפייסבוק

עובידה טוויל הודה בעסקת טיעון בעבירות הסתה לאלימות ולטרור. בין השאר תמך טוויל בפיגוע דריסה והביע תקווה שכשבנו יגדל הוא "יערוף ראשים ולא רק ידרוס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת פיגוע הדריסה, בנובמבר 2014 בירושלים

בית משפט השלום בירושלים גזר שנת מאסר על עובידה טוויל, פלסטיני תושב מזרח ירושלים, שהורשע בעבירות הסתה בשל פעילותו בפייסבוק בין אביב 2014 לקיץ 2015.

לפי כתב האישום, לאחר פיגוע הדריסה שאירע ברחוב שמעון הצדיק בירושלים בנובמבר 2014, שבו נהרג קצין מג"ב ונפצעו כמה בני אדם נוספים, פרסם טוויל פוסט תמיכה במחבל עם המלים "הוי סלמאן דרוס דרוס". עוד כתב, לצד סרטון שבו נראה בנו: "בעזרת השם בני כשתגדל תערוף את ראשיהם ולא רק תדרוס".

בכתב האישום תואר כי יומיים לפני תחילת מבצע "צוק איתן" כתב טוויל "יא גדה, או שאת מתעוררת וקמה או שדורכים עלייך 20 שנה קדימה" וזכה ב-35 "סימני חיבוב" (לייקים) ותגובה אחת. בהמשך כתב טוויל "הלילה ראס אל עמוד זירת לחימה. אלוהים, תהפוך אותה למובילת התנגדות", וזכה ל-31 לייקים ותגובה אחת.

בין הפרסומים שפורטו בכתב האישום מופיעה גם תמונה של רעול פנים חמוש עם סמל הזרוע הצבאית של חמאס שהנאשם הפך לתמונת פרופיל והעלאת סרטונים המתעדים אימונים ותהלוכות צבאיות של חמאס.

עובידה טוויל

טוויל הודה במסגרת עסקת טיעון בשלוש עבירות הסתה לאלימות או לטרור ובתשע עבירות של תמיכה בארגון טרור. על פי כתב האישום, טוויל הוא "אושיית פייסבוק" בעל יותר מ-1,700 חברים. בשנה האחרונה, עם התגברות המתח הביטחוני במזרח ירושלים, הוא העלה פוסטים שבהם הביע תמיכה באלימות ובמחבלים.

השופט איתן קורנהאוזר כתב בגזר הדין: "הסתה לאלימות וכן הבעת תמיכה בארגון טרור, פוגעים בביטחון הציבור ובשלומו, בהיותם קרקע פורה ומאיצה לצמיחת פעולות טרור והוצאתן מהכוח אל הפועל". השופט קבע כי העובדה שעד היום כמעט ולא נאכפו עבירות של הסתה ברשת עומדת לזכות הקלה בעונש, במידה מסוימת. לטוויל יש עבר ביטחוני והוא ריצה עונשי מאסר בגין חברות בארגון טרור ועבירות ביטחוניות נוספות. בנוסף לשנת מאסר בפועל נגזרה עליו חצי שנת מאסר על תנאי.

עד היום הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כ-20 כתבי אישום בגין עבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות ברשתות החברתיות. בפרקליטות אומרים כי רבים מהמחבלים שביצעו או תכננו לבצע פיגועים בעת האחרונה העידו שפעלו כך אחרי שנחשפו לביטויי אלימות וגזענות ברשתות החברתיות ובתקשורת.

עו״ד שמוליק ברזילי מפרקליטות מחוז ירושלים אמר בעקבות גזר הדין כי הוא "מבטא הכרה בכך שפעולות של הסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור לא יוכלו ליהנות מן ההגנה הרחבה שמעניק חופש הביטוי, ורשויות האכיפה ימשיכו לפעול בנחישות נגד מי שיסכן את ביטחון הציבור״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ