תיעוד הלינץ' בבאר שבע: זרהום הוכה בידי תשעה אנשים וגסס 18 דקות מבלי שטופל

בסרטון שהגיע לידי "הארץ" נראים עוברים ושבים מכים את מבקש המקלט, רק נגד ארבעה הוגש כתב אישום. צוותי מד"א שניגשו אליו, הוסטו על ידי אזרחים לפצועים אחרים. ביקורת על פינויו: "נראה כאילו מפנים גופה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרטון מצלמת אבטחה, המתעד את הלינץ' בהבטום זרהום בתחנה המרכזית בבאר שבע באוקטובר האחרון, הגיע לידי "הארץ" ובו נראים אנשי מד"א מפנים את זרהום 18 דקות לאחר שנורה - אף שהגיעו למקום 8 דקות לאחר הירי.

זרהום, שנורה בידי שלושה אנשי כוחות ביטחון ולא נפגע מירי המחבל, גסס במשך 18 דקות בזמן שתשעה ישראלים, בהם חיילים במדים ובלבוש אזרחי, סוהרים ואזרחים, בועטים בו, מטיחים בו כיסא וספסל ומכים אותו בקת רובה - רק נגד ארבעה מהם הוגש כתב אישום. לאחר 16 דקות ניגש לזרהום איש כוחות ביטחון שבודק שאין על גופו נשק או מטען ומאשר לאנשי מד"א לפנותו. הסרטון המתעד את האירוע:

בליל 18 באוקטובר, זמן קצר לפני השעה 19:30, פתח המחבל מוהניד אלעוקבי באש בתחנה המרכזית בבאר שבע ורצח את לוחם גולני עומרי לוי, בן 19 ממושב שדי חמד. בחסות הבלבול הרב ששרר בשניות הראשונות של הפיגוע ירו אנשי כוחות הביטחון כמה פעמים בהבטום זרהום, מבקש מקלט מאריתריאה בן 29 שהגיע לעיר כדי לחדש את אשרת השהייה בישראל. לפי סרטון מצלמת האבטחה, חלפו 27 שניות מהרגע שבו נורה זרהום על ידי קצין הביטחון של התחנה המרכזית ועד שהאזרח הראשון - נהג חברת מטרופולין - הטיח בו כסא. נגד האיש לא הוגש כתב אישום. בדקות שלאחר מכן חבטו ובעטו בזרהום שני חיילים במדים, חייל בלבוש אזרחי עם נשק, שני סוהרים וארבעה אזרחים.

שמונה דקות לאחר תחילת הפיגוע, מתועד בסרטון רגע הגעת צוות מד"א הראשון למקום. עם הגעת החובש והפרמדיק הם ניגשו לזרהום אך מאבטח וכמה אזרחים תועדו דוחפים ומפנים אותם לפצוע אחר, חייל ששכב סמוך לזרהום. במקביל, פינו חיילים ואזרחים פצועים נוספים סמוך מאוד להיכן ששכב זרהום אך איש לא טיפל בו. רק שמונה דקות לאחר הגעת צוות מד"א הראשון, ו-16 דקות לאחר תחילת האירוע, ניגש שוטר שבדק שאין על זרהום כלי נשק, פשט את מכנסיו ואישר לצוות מד"א לגשת לזרהום. הצוות כלל לא טיפל באיש, שעוד הזיז מדי פעם את ידיו ורגליו, הניח אותו במהירות על אלונקה ופינה אותו לבית החולים סורוקה בעיר, שם נקבע מותו בשעה 22:50 - שלוש שעות ו-20 דקות לאחר שנפגע מירי והוכה על ידי עוברים ושבים. 

על פי בכיר במערך החירום של איחוד הצלה שצפה בסרטון הפינוי של זרהום, "נראה כאילו מפנים גופה ולא מפנים פצוע קשה". לדבריו, "מוזר לראות אדם שמוגדר פצוע קשה שלא זוכה לטיפול בשטח".

הבטום זרהום

התנהלות צוותי מד"א באירוע, כפי שנחשף בסרטון מצלמת האבטחה, עומדת בסתירה לדבריו של מנכ"ל מד"א אלי בין ארבעה ימים לפני הפיגוע בבאר שבע לפיהם צוותיו יטפלו תחילה בפצוע הקשה ביותר, גם אם הוא המחבל. בראיון לתוכנית בוקר בערוץ 10 טען בין כי צוותיו "מטפלים בכולם בצורה שווה. מד"א פועל ללא הבדל גזע, דת ומין. כל אנשינו חונכו כך, הם בעלי ערכים ועובדים רק על פי שיקולים מקצועיים". בין הדגיש כי "אם יש פצוע קל ויש פצוע קשה, והוא מחבל, אנחנו לא שואלים שאלות. קודם כל אנחנו ניגשים לפצוע הראשון שזקוק לטיפול".

ממד"א נמסר בתגובה: "במד"א דוחים בתוקף את הטענות שבכתבה. יובהר כי היה חשש אמיתי כי הפצוע הוא המחבל וכ-10 דקות מרגע הגעת כוחות מד"א למקום אושר לצוותים על ידי כוחות הביטחון שבחנו את הפצוע להתקרב אליו ולטפל בו כשהוא בהכרה מלאה וסובל מפצעי ירי. הצוות ביצע את עבודתו ללא דופי ופינה את הפצוע במהירות לחדר הניתוח, כשתוך כדי הפינוי מעניקים לו טיפול רפואי מציל חיים. יודגש כי מצבו של הפצוע דרש פינוי מיידי והוא היה בין המפונים הראשונים מהשטח".

כאמור, רק נגד ארבעה מהמעורבים בלינץ' הוגשו באחרונה כתבי אישום בגין חבלה בכוונה מחמירה – עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר: דוד מויאל, עובד בחנות שווארמה בתחנה המרכזית שנראה בסרטון בועט בזרהום; אביתר דמרי, שבעט כמה פעמים בזרהום ואף מנע מכוחות מד"א לטפל בו; חייל צה"ל יעקב שמבה שבעט בזרהום; וקצין שב"ס רונן כהן שתועד בועט בזרהום בראשו. לאורך האירוע נראה אזרח בחולצה צהובה מנסה למנוע מהעוברים והשבים להכות את זרהום, ובין היתר נהדף ונדחף על ידי כהן. הפרקליטות קיבלה את טיעונו של הסוהר השני שהיה מעורב בתקרית, חנניה שבת, כי הטיח בזרהום ספסל על מנת לבודד אותו מהקהל, והוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום. בפרקליטות הסבירו היום לבקשת "הארץ" כי "כל האנשים שזוהו במצלמות האבטחה ושהמשטרה הצליחה לאתרם נחקרו, והוחלט שאין מקום להעמידם לדין. האחרים טרם אותרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ