נשיאת העליון בגיבוי חריג לשופט קאפח: ‎"שמו הוכפש"

מרים נאור התייחסה לסיקור התקשורתי ולביקורת הציבורית שנמתחה על שופט המחוזי שגזר 6 חודשי שירות על יניב נחמן, שהורשע באונס. הביעה התנגדות ל"השמצות האישיות המופנות כלפי שופטים"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור הגיבה היום (חמישי) באופן חריג לביקורת על השופט ציון קאפח מבית המשפט המחוזי בתל אביב בגין מתן עונש של חצי שנת עבודות שירות ליניב נחמן שהורשע באונס. "בעקבות גזר דין שניתן בבית המשפט המחוזי לגבי עבירת מין", אמרה נאור, "הוכפש שמו של שופט באינטרנט ובדפוס, תוך שנקראו קריאות לפטר את חברי ההרכב בעקבות גזר הדין, ונעשה שימוש בשמות גנאי שלא אחזור עליהם כאן".

בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא בירושלים הדגישה נשיאת העליון כי "ההליך אינו חלוט", ומאחר שישנה אפשרות שיוגש ערעור, היא אינה מביעה כל עמדה בשאלת התאמתו של העונש. "אבל אני כן מבקשת להביע, בהזדמנות זו, עמדה נחרצת כנגד ההשמצות האישיות המופנות כלפי שופטים בישראל וכנגד קריאה לפטר שופט בגין עונש שגזר. בישראל אין מפטרים שופט בשל הכרעה שיפוטית שנתן, אפילו אם נמצא שהיא שגויה", הדגישה.

נאור בבית המשפט העליון, לפני כשנה
נאור בבית המשפט העליון, לפני כשנהצילום: דודי ועקנין

נאור הוסיפה כי ביקורת עניינית של ההנמקות שביסוד גזר הדין היא ראויה, אך "אין לקבל הטחת טענות הנעשית מבלי לקרוא את גזר הדין והנמקותיו ומבלי להתמודד עמן". הנשיאה התייחסה לעונש שגזר קאפח, ואמרה כי "נטען במספר כתבות כי על העבריין שהורשע לא הוטל כל עונש מאסר בפועל, אף שריצה עד למתן גזר הדין חצי שנה במעצר". לדבריה, "ניתן כמובן להביע עמדה שאין די בחצי שנת מעצר, שנראה כחלק מתקופת המאסר שאחריה עבודות שירות, אך כתיבה הטוענת כי לא הוטל כל עונש מאסר בפועל אינה משקפת הדברים לאשורם".

הנשיאה התייחסה גם לביקורת שנמתחה, ולפיה בית המשפט התעלם מעבירות שנמחקו במסגרת הסדר הטיעון ואמרה כי היא "אינה במקומה". "אסור לשופט לתת עונש על עבירה שלא היתה הרשעה בגינה, והדברים ברורים. אין לקבל הוצאת דברים מהקשרם, וודאי שאין לקבל שימוש בשפה בוטה שאינה ראויה לדפוס. זוהי אינה ביקורת ראויה", אמרה.

השופט ציון קפאח
השופט ציון קפאחצילום: אתר בתי המשפט

בחודשים האחרונים תוגברה האבטחה על הנשיאה נאור ועל שופט העליון עוזי פוגלמן שספג איומים ברשת בגין עמדותיו המסתייגות מהריסת בתי מחבלים. נאור התייחסה לאיומים על שופטים ואמרה למושבעים הטריים: "הסתה, איומים והשתלחות בלתי מרוסנת אינם בגדר ביקורת ראויה, ועשויים אף להוות עבירה פלילית. בשיח הציבורי היום מדובר, לצערי, לא אחת על שיח אלים של איומים, השמצות והסתה. אנו נתקלים, כאמור, בעוצמה חדשה של הכפשות אישיות של שופטים, ואף באיומים על שופטים ועל בני משפחותיהם".

נאור הוסיפה כי "במערכת המשפט, פועלים כשצריך לאבטחת שופטים מאוימים באמצעות משמר המשפט, ומנהל בתי המשפט מינה ממונָה בלשכה המשפטית של הנהלת בתי המשפט, שתפקידה לרכז את הטיפול המערכתי בנושא בתיאום עם גורמים נוספים, בתוך המערכת ומחוצה לה. לצערי יש לה לא מעט עבודה".

גזר הדין של הנאשם יניב נחמן, שעורר את הסערה, ניתן בחודש דצמבר על ידי הרכב של שלושה שופטים ובהם קאפח, השופטת מרים דיסקין והשופט רענן בן יוסף. נגד נחמן הוגש במקור כתב אישום בגין ארבעה אישומים, בהם יוחסו לו שלושה מעשי אינוס, ניסיון אינוס, שני מעשים מגונים בנסיבות אינוס כלפי שלוש נשים, עשרות מקרים של פגיעה בפרטיות, וכן הטרדה מינית של שתי נשים נוספות. בזמן החקירה במשטרה נטען כי נחמן ביצע שימוש שיטתי בסם אונס, אך סוגייה זו לא נכללה בכתב האישום שהוגש נגדו, לאחר שלא ניתן היה להוכיח את השימוש בסם בבדיקות מעבדה.

לפני שהחל שלב ההוכחות בתיק הגיע נחמן להסדר טיעון עם הפרקליטות, וכתב האישום בעניינו שונה משמעותית כך שכלל רק עבירה אחת של מעשה מגונה בכוח ואינוס, שנגעה למתלוננת עמה היתה לו היכרות מוקדמת. בהסדר לא היתה הסכמה בעניין העונש, והחתימה עליו נבעה בין היתר מכך שמתלוננת אחת סירבה להעיד בבית המשפט ובעניינה של מתלוננת נוספת התעוררו קשיים ראייתיים.

לפי האישום שבו הורשע נחמן, הוא והמתלוננת נהגו לקיים יחסי מין בהסכמה במשך כמה שנים, וביום האירוע לפני כשש שנים הם שתו אלכוהול ונרדמו במיטתה עירומים. לאחר מכן החדיר את אצבעו לאיבר מינה בניגוד לרצונה וסירב להפסיק בניגוד לרצונה, עד שהיא גירשה אותו מביתה. השופטים גזרו עליו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, פיצוי למתלוננת בסך שלושים אלף שקלים וקנס בסך עשרת אלפים שקלים. בכך דחו השופטים את בקשת התביעה לגזור עליו עונש שלא יפחת מארבע שנות מאסר בפועל.

בנימוקיהם הסבירו השופטים כי יש להקל עם הנאשם כיוון שהוחזק במעצר שהתנאים בו קשים מכליאה במשך חצי שנה במהלך ההליך, וגם שהה במעצר בית לתקופה ממושכת נוספת. בנוסף טענו כי יש להקל עם נחמן כיוון שקיבל אחריות למעשיו וחסך למתלוננת עדות בבית המשפט, הוא מצוי בהליך שיקומי ו"מביע רצון כן ואמיתי לפצות את המתלוננת על נזקיה, למצער בהיבט הכספי".

עוד הסביר בית המשפט, כי יש להתחשב בעובדה שחלפו שש שנים מיום ביצוע העבירה, שבהן לא ביצע הנאשם עבירות נוספות. השופטים ציינו שיש מקום להפחית בעונש בשל התנהלות המשטרה בחקירה בעניינו, וכתבו כי "הפרסומים הנרחבים והמקיפים אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהות הנאשם ותמונתו והעמדתו במרכז פרשה של ביצוע סדרתי של עבירות מין רבות וקשות... פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב, לאורך זמן וברמה שספק אם ניתן יהיה לתקנה בעתיד". לדברי השופטים, חוסר ההתאמה בין הפרסום שנעשה לבין העבירות שבסופו של דבר הוא הורשע בהן "הוא רב ומשמעותי, ובנסיבות מקרה זה מהווה פקטור בעל משקל במסגרת שיקולי הענישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ