אולמרט חתם על הסדר טיעון: יודה בשיבוש הליכי משפט

במרכז האישומים - הקלטות שסיפקה שולה זקן. על פי ההסדר, ירצה רה"מ לשעבר חצי שנת מאסר במקביל למאסר בתיק הולילנד. מחר יידונו בעליון הערעורים בתיקים טלנסקי וראשונטורס

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט חתם היום (שני) על הסדר טיעון בתיק שיבוש הליכי המשפט. במסגרת ההסדר, יודה אולמרט בשני אישומי שיבוש הליכי משפט, שבגינם תיגזר עליו חצי שנת מאסר בפועל ויוטל עליו קנס של 50 אלף שקלים. את העונש ירצה אולמרט במקביל לעונש בתיק הולילנד — שנה וחצי מאסר בפועל, שאותו הוא צפוי להתחיל לרצות ב–15 בפברואר. גורמים בסביבת אולמרט מסרו כי הוא "עייף מאוד ולא מסוגל לחשוב על אפשרות שמשפחתו תעבור שוב את הסבל של ניהול משפט ולכן החליט לאשר את העסקה". מחר ידון בית המשפט העליון בערעורים הנוגעים לתיקי אולמרט בפרשות טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות.

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום את כתב האישום החדש לבית משפט השלום בירושלים, בצירוף בקשה להציג את ההסדר ולקבל את אישור בית המשפט. מועד הדיון טרם נקבע.

אולמרט בכניסה לעליון, בחודש שעבר
אולמרט בכניסה לעליון, בחודש שעברצילום: דודי ועקנין

במהלך המשא ומתן על הסדר הטיעון ביקשו סנגוריו של אולמרט, אייל רוזובסקי ורועי בלכר, לכלול בתוכו גם את תיק טלנסקי — שבו נגזרו על אולמרט שמונה חודשי מאסר בפועל. סנגורי אולמרט ביקשו שהעונש בתיק זה ירוצה במקביל לעונש בתיק הולילנד, בתמורה להפסקת כל ההליכים המשפטיים ומשיכת הערעורים. בפרקליטות סירבו והסכימו רק לענישה מצטברת, ועל כן לא הושגו הסכמות בעניין זה והדיון בתיק יתנהל מחר.

בבסיס האישומים לשיבוש הליכי משפט מצויות שתיים מההקלטות שסיפקה שולה זקן, לאחר שחתמה אף היא על הסדר טיעון במהלך משפט הולילנד. באישום הראשון נאמר, כי במהלך חודש מאי 2011, לקראת שלב ההגנה בתיק שהתנהל בירושלים, נפגשו אולמרט וזקן בבית מלון ושוחחו על עדותה הצפויה של זקן. אולמרט ניסה לשכנע את זקן שלא להעיד במשפט. הוא אמר לה שגורלם המשפטי כרוך זה בזו, וכי אם הוא יורשע — היא בוודאי גם תורשע. אולמרט הוקלט כשהוא אומר: "תזכרי דבר אחד: אם אני לא אצא זכאי, אף אחד לא ייצא זכאי". גם בפגישה נוספת המשיך אולמרט במאמציו להניא את זקן מלהעיד במשפטם, תוך שהוא מנסה לעורר בה חשש מפני הצפוי לה במהלך חקירתה הנגדית, ואומר לה שהתובע אורי קורב "ירצח אותה" על דוכן העדים. בסופו של דבר הודיעה זקן שהיא בוחרת להימנע מלהעיד להגנתה.

באישום השני לשיבוש הליכי משפט נטען כי כאשר פרקליטיה של זקן ניהלו מגעים להסדר טיעון בתיק הולילנד, אולמרט שוב נפגש עמה בבית מלון וניסה לשכנע אותה שלא לחתום על ההסכם. הוא הוקלט אומר לה: "אני בדעה שכל משא ומתן עכשיו הוא טעות, תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה... זה מקטין את העונש בצורה דרמטית... בינתיים יתייצב המצב, תירגעי...". אולמרט אף הבטיח לה כי ידאג לפרנסתה ולפרנסת בני משפחתה, יחפש עבורה סנגור פרטי ויסייע במימון שכר טרחתו. בהמשך הזמינה זקן את אולמרט לביתה כדי להראות לו את טיוטת כתב האישום המתוקנת. במהלך הפגישה, הוא המשיך במאמציו לשכנע את זקן ובני משפחתה להימנע מלחתום על הסדר הטיעון. במקביל ביקש לוודא שאם תחליט לחתום על הסדר הטיעון — כתב האישום החדש לא יפגע בו, והציע לה לשם כך תיקונים אפשריים בניסוחו. בסופו של דבר הודיעה זקן לפרקליטיה כי החליטה שלא לחתום על הסדר הטיעון.

בדיון מחר יידרש הרכב של חמישה שופטים לשלושת הפרשות שכונו "התיק הירושלמי". בתיק טלנסקי ידונו השופטים בערעורו של אולמרט על הרשעתו ועל גזר הדין שניתן לו בחודש מארס 2015, לאחר השתלשלות משפטית של כמה שנים. בפרשות "ראשונטורס" ו"מרכז ההשקעות" ידונו השופטים בערעור הפרקליטות על זיכוי אולמרט בתיק ראשונטורס, ויבקשו להחמיר את עונשו בתיק מרכז ההשקעות, שבו הורשע בהפרת אמונים ב–2012 ונשלח למאסר על תנאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ