12 עצורים בחשד לקבלת מיליון שקלים במרמה על ידי הונאת קשישים שעלו לארץ

לפי החשד, הכנופיה סיפרה לקשישים כי ילדיהם היו מעורבים בתאונות דרכים וביקשה תשלום בתמורה לכך שלא תוגש תלונה. לדברי המשטרה, מדובר באחת מפרשיות ההונאה הגדולות בהיקפן בעולם

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

12 חשודים נעצרו היום (שלישי) במעורבות בפרשת "העוקץ הליטאי" במסגרתה לקחו כסף במרמה מקשישים עולי ברית המועצות לשעבר לאחר שהציגו בפניהם מצג שווא. לפי המשטרה, בסך כל המקרים הצליחה הכנופיה לשדוד מיליון שקלים. החשודים נעצרו על ידי יחידת ההונאה של המחוז הדרומי במשטרה והובאו להארכת מעצרם בבית משפט השלום בבאר שבע.

"העוקץ הליטאי" הוא שם קוד במשטרה לשיטה מוכרת ברחבי העולם המבוססת על ניצול קשישים. במרבית המקרים, שיחת טלפון היתה מגיעה אל הקשישים ולפיה בנם או בתם היו מעורבים בתאונת דרכים, ואם ברצונם שלא תוגש תלונה לרשויות, עליהם לשלם סכום כסף גדול. באותו הזמן, לפני שהקשיש יספיק לאמת את הפרטים עם בן משפחתו, יגיע לביתו אדם לגבות את אותו סכום כסף.

הסכום הגדול ביותר שנשדד מאדם אחד, לפי הידוע למשטרה, עומד על כ–50 אלף שקלים. למשטרה ידוע על 270 ניסיונות שנעשו על ידי הכנופיה בחודשים האחרונים בארץ, במחציתם הצליחו לקבל את מבוקשם, ויצאו עם סכומי כסף שנעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים. ב–9 בספטמבר 2015, פרסמו במשטרת מחוז חוף אזהרה לציבור מפני הכנופיה.

את הכספים העבירה הכנופייה לליטא, דרך חברות המתמחות בהעברת מזומן, שם ככל הנראה, יושבים ראשי ארגון המפעילים חוליות רבות ברחבי העולם. דובר המחוז הדרומי של המשטרה, דורון בנאמו, אמר כי זו שיטה חובקת עולם, אשר משתמשים בה גם באירופה ובאמריקה הצפונית. לדברי בנאמו, האינטרפול הגדיר את הפרשייה כפרשיית ההונאה הרביעית בגודלה מבחינת היקפיה בעולם.

בפעילות סמויה יצאו קצינים במשטרת ישראל, האינטרפול, נציג משטרת ישראל בחבר המדינות ובמדינות הבלטיות לליטא לצורך עבודה משותפת נגד שני חשודים מרכזיים. לפי החשד, אלו הפעילו את רשת ההונאה הבינלאומית מליטא והיו מעורבים, בין היתר, גם במעשי מרמה בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ