בג"ץ הורה לממשלה לקבוע מועד לדיון בצמצום החיסיון של קצא"א

ביהמ"ש הבהיר שהיה מחייב את המדינה לדון בחיסיון, אך הממשלה כבר התחייבה לעשות כן בעצמה ולהודיע על מועד הדיון תוך שבועיים. "אדם טבע ודין": כדי להפיק לקחים, יש לראות את כל התמונה

צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

בג"ץ הורה היום (רביעי) לממשלה לדווח בתוך שבועיים על מועד הדיון שיתקיים בממשלה בהמלצות הוועדה לצמצום החיסיון שחל על קצא"א. עוד הוטל על המדינה להציג שינויים נוספים בחוק הזיכיון של קצא"א, שאמורים להתאים את פעילות החברה לחוקי התכנון והבנייה.

החלטת בג"ץ התקבלה בעקבות עתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין ובו דרשה לבטל את צו החיסיון ולמסור לה את כל המידע הקשור בדליפת הנפט שהתרחשה בשמורת עברונה לפני קצת יותר משנה. כמו כן נטען בעתירה שיש לחייב את קצא"א לפעול בכפוף לחוק התכנון והבנייה, שכעת היא פטורה מחלק משמעותי ממנו.

חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בסיור בשמורת עברונה, ב-2014
חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בסיור בשמורת עברונה, ב-2014

בתגובתה ציינה המדינה שלאחרונה הוקם על ידי שר האוצר צוות שגיבש המלצות בנוגע לשינויים בחוק החיסיון. בית המשפט הבהיר היום שהוא כבר עמד להוציא צו על תנאי שיחייב את המדינה להודיע מתי תאשר הממשלה המלצות אלו, אך הצו לא הוצא כיוון שהמדינה הודיעה כי תמסור את תשובתה בתוך שבועיים.

באשר לנושא חוק התכנון והבנייה קבע בג"ץ שלקראת החלטות שאמורה הממשלה לקבל ביחס לזיכיון של קצא"א העומד לפקוע בשנה הבאה "יש לתת את הדעת ל"נרמול" נושא זה". בכך רמז בית המשפט שעל המדינה לבצע צעדים נוספים כדי להתאים את פעילות קצא"א לחוק התכנון והבנייה. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין אמר בעניין זה במהלך הדיון: "המדינה מוכרחה ללכת עם רוח העידן. מה שלא היה שקוף, צריך להיות שקוף, בכפוף כמובן לאינטרסים של ביטחון".

המדינה טענה בדיון ובתגובתה לעתירה שכבר כיום היא מאפשרת פרסום של מידע רב הקשור בקצא"א – בין השאר מידע על היבטים סביבתיים ובהם דליפת הנפט. בהתייחס לאירועי זיהום ולפרסום מידע עליהם אמר עורך הדין אלי בן ארי שייצג את "אדם, טבע ודין" בדיון: "איך תמנע את האירועים האלה בפעם הבאה ? איזה סוג של בקרות אתה צריך לעשות? חברינו בצנזורה ובעזרת קצא"א לוקחים פיל שעומד בחושך ומאירים עליו בזרקור, פעם על הזנב ופעם על הרגליים. אין לנו תמונה כללית. כדי להפיק לקחים, חייבים לדעת את כל התמונה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ