עזרא נאווי הוא פעיל השמאל שנעצר; מעצרו הוארך שוב עד יום ראשון

נאווי נעצר בשבוע שעבר בנמל התעופה בן גוריון אחרי פרסום תחקיר "עובדה", בו תועד פועל להסגרת פלסטינים שניסו למכור אדמות ליהודים. פעיל השמאל הנוסף שנעצר: גיא בוטביה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזרא נאווי (במרכז התמונה) ליד בית משפט השלום בירושלים, השבוע
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים האריך הבוקר (חמישי) עד ליום ראשון את מעצרו של עזרא נאווי, פעיל השמאל שנעצר בשבוע שעבר. כמו כן, הוסר חלקית צו איסור הפרסום שהוטל על פרטי חקירתו. נאווי אמור היה להשתחרר ממעצר כבר אתמול, אולם המשטרה ערערה על ההחלטה. מלבד נאווי הוארך מעצרו של פעיל השמאל גיא בוטביה, שגם שמו הותר לפרסום. מעצרו של בוטביה שנעצר השבוע הוארך גם כן עד יום ראשון. לעומתם הורה בית המשפט לשחרר את נסר נוואג'ה, פעיל זכויות אדם פלסטיני שנעצר שלשום בחשד למעורבות בתיק. המשטרה, עם זאת, ערערה על ההחלטה.  

נאווי, פעיל שמאל בולט ב"תעאיוש", תועד בתחקיר התוכנית "עובדה" מתגאה בכך שגרם למותם של פלסטינים שביקשו למכור קרקעות בגדה ליהודים. בתחקיר תועד נאווי כשהוא פועל להסגרת סוחרי אדמות לרשות הפלסטינית, בסיוע פעיל פלסטיני בארגון "בצלם". בתחקיר לא הובא מידע לפיו פלסטיני אכן הוצא להורג בגלל נאווי.

שלושה ימים לאחר השידור נעצר נאווי בנמל התעופה בן גוריון. אתמול ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו פעם נוספת על אף שכבר ביום שני המליץ השופט לא לבקש עוד הארכה לאור ממצאי החקירה. ביום שישי האחרון אישרה המשטרה לנאווי להיפגש עם עורכת דינו, לאה צמל, על רקע חשש שנגע למצבו הבריאותי והנפשי. צמל ביקשה כבר שלשום לשחררו למעצר בית, אך בית המשפט דחה את הבקשה וקבע כי הוא יישאר במעצר.

מחוץ לבית המשפט הפגינו אתמול עשרות פעילי שמאל. "אי אפשר להתנער מהתחושה שמדובר בהפללה חסרת פרופורציה וקשר למציאות, שהיא בעצם רדיפה פוליטית מסוכנת שמטרתה סתימת פיות", אמרה מיכל הוכברג מתנועת לוחמים לשלום. "היום זה פעילי השמאל האלה, אבל ברור לי שמחר זה כולנו, ולא נשתוק מול ההפחדה וההשתקה של ההתנגדות לכיבוש".

עו"ד צמל מסרה בתום הדיון הבוקר כי "בית המשפט קבע אתמול במפורש שהוא לא מסוכן ושהראיות חלשות. היום בית המשפט נענה לבקשת המשטרה על מנת לאפשר פעולה אחת מסוימת. מעלים גירה במעשים ישנים שהיו בסוף 2014, הארגון 'עד כאן' שיזם את התלונה לא טרח לעשות שימוש בחומרים. נעשתה השתלה של אדם שבא להציע קרקעות, במעשה של הגנה עצמית מובהק הוא ניסה להעביר את הידיעה. לכן הוא דאג שהרשות הפלסטינית תדע מהמזימה הזו". בנוגע למצבו של נאווי אמרה צמל: "עזרא מחזיק מעמד התנאים לא קלים אבל הרדיפה וההשמצות בחוץ קשים לא פחות". 

השבוע, כמה ימים אחרי מעצרו של נאווי, נעצר פעיל השמאל בוטביה, גם הוא חבר בארגון תאעיוש. על פרטי חקירתו של בוטביה הוטל צו איסור פרסום. השופט משה יועד הכהן אמר בדיון בבית המשפט כי בוטביה סירב להשיב לחלק משאלות החוקרים בטענה שמדובר בחקירה פוליטית, ועל כן הוא קיבל חלקית את בקשת המשטרה לביצוע חקירות נוספות. במהלך הדיון אמר בוטביה כי שותפיו לתא המעצר מתעללים בו. "אני עצור שלושה ימים ואני לא מבין למה, אני לא מבין את ההאשמות. האסירים שלידי מעשנים לי על הפנים, טוענים שנגעתי בילדים, חוקרים אותי בלי הפסקה", אמר. "אני אומר להם שאסור לי לדבר. אסיר אחד הכה אותי ואני מרגיש מאוים".

עורכת דינו של בוטביה, אנו דעואל לוסקי, אמרה בדיון כי "החשוד לא יודע מה האשמות, המסוכנות שלו נמוכה מאוד. המשטרה בעצמה בחרה לעצור אותו שבוע לאחר תחילת החקירה. אם היא היתה מאמינה שיש ממנו מסוכנות היא היתה עוצרת אותו קודם לכן". השופט הורה למשטרה לדאוג לרווחתו של בוטביה בזמן המעצר ודיון נוסף ייערך בעניינו ביום ראשון. 

בוטביה בבית המשפט בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

בהמשך הורה השופט הכהן לשחרר את נוואג'ה, פלסטיני תושב סוסיא ופעיל "בצלם", שנעצר לפני יומיים בחשד למעורבות במקרה. המשטרה מייחסת לו עבירה של קשירת קשר בניסיון לגרום למותו של אדם. האדם הוא סוחר קרקעות ערבי ישראלי שנראה בהקלטות של התוכנית עובדה כשהוא נפגש עם נאווי. 

השופט קבע בהחלטתו כי לבית משפט ישראלי אין סמכות לדון בתיק מאחר ולא מדובר בנושא הקשור לביטחון המדינה ולא מדובר במעשים שבוצעו בשטח ישראל. השופט הורה על שחרורו המיידי של נוואג'ה, אך קיבל את בקשת המשטרה לדחות את השחרור עד להגשת ערעור לבית המשפט העליון מחר בבוקר. השופט גם מתח ביקורת על המשטרה שכלל לא התייחסה לבעיית הסמכות של בית המשפט בערעור שהגישה למחוזי. 

לפי משפחתו של נוואג'ה מעצרו לווה באלימות. אביו סיפר כי בסביבות שתיים לפנות בוקר הופתעו בני המשפחה כשכוח של צה"ל כיתר את הבית. "הבן שלי יודע לדבר עברית והוא שוחח עם אחד הקצינים לאחר שהפרידו אותו מכל שאר בני המשפחה והם אזקו אותו והחרימו את הטלפונים שלו ועזבו", אמר האב. "לא היה חיפוש בבית, רק לקחו את הטלפונים. אין לנו מושג למה הוא נעצר ועל מה. אני יודע שהבן שלי הוא פעיל בארגון זכויות אדם ולא קשור לשום דבר שיש בו פגיעה בביטחון ישראל או בכל אדם אחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ