המחוזי דחה את הטענה לביזוי: פעיל זכויות האדם הפלסטיני יישאר במעצר צבאי

בית המשפט המחוזי הורה אתמול לשחרר את תחקירן "בצלם" נסר נוואג'ה, אולם המשטרה העבירה אותו לבית הדין הצבאי שהאריך את מעצרו בארבעה ימים. עורכת דינו תעתור לעליון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחקירן "בצלם" נסר נאווג'ה, בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול

בית המשפט המחוזי דחה היום (שישי) את הטענה כי המשטרה ביזתה את החלטתו כשהעבירה את תחקירן "בצלם" נסר נוואג'ה לבית הדין הצבאי במחנה עופר, אחרי שהורה לשחרורו. עורכת דינו תגיש עתירה לבית המשפט העליון בדרישה לשחררו. 

נוואג'ה נעצר שלשום בחשד לקשירת קשר לניסיון גרימת מוות של פלסטיני תושב דרום הר חברון ובמגע עם סוכן זר. בית המשפט המחוזי הורה אתמול על שחרורו בנימוק שאין לו סמכות לדון במקרה, אולם המשטרה העבירה אותו לבית הדין הצבאי, שהאריך את מעצרו בארבעה ימים. בעקבות זאת, הורה שופט המחוזי משה יועד כהן למדינה להגיב על הטענה לביזיון בית משפט. 

המשטרה טענה היום בתגובה לבית המשפט כי "פעלה בתום לב" ובשל החשד לעבירות חמורות. בתגובתה נכתב כי "על אף ההחלטה להורות על שחרור המבקש (נוואג'ה) בשל חוסר הסמכות העניינית, (המשיבה) שקלה את הדברים ולאחר התייעצות עם הגורמים המוסמכים - ובשל העבירות החמורות בהן חשוד המבקש ולאחר איזון בין הצורך בחקירת הפרשה כשהמבקש במעצר לבין שחרורו - פנתה לבית הדין הצבאי לבחון את הדברים, וזה האריך את מעצרו של המבקש".

טענת "הסוכן הזר" העלתה סימני שאלה בהקשר של נאווג'ה. הוא חשוד בעבירה זו, למרות שהוא עצמו בעל נתינות פלסטינית שפנה לרשות הפלסטינית. על פי הנטען, "הסוכן" הוא כביכול איש מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אותם מנגנונים שרשויות הביטחון הישראליות מקיימות איתם קשרים יומיומיים. "עבור תושב השטחים, פגישה עם איש ביטחון פלסטיני אינה מהווה עבירה, להיפך", אמרה אתמול בדיון עורכת דינו של נאווג'ה גבי לסקי. "במקרה הזה חובתו כפלסטיני היתה לפנות לגוף המוסמך ברשות הפלסטינית עם המידע".

נאווי בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

השופט קיבל את טענת עו"ד לסקי כי אין לבית משפט ישראלי סמכות לדון במקרה שלו, שכן העבירה לא בוצעה בישראל ואינה קשורה לעבירת ביטחון, ועל פי החלטה זו היה על המשטרה לשחרר אותו באופן מיידי. ואולם, בית הדין הצבאי האריך את מעצרו עד יום ראשון. 

נוואג'ה נעצר לאחר פרסום התחקיר בתוכנית "עובדה", בו תועד פעיל תעאיוש עזרא נאווי מתגאה בכך שגרם למותם של פלסטינים שביקשו למכור קרקעות בגדה ליהודים. בית המשפט האריך אתמול את מעצרו עד יום ראשון, וכן את מעצרו של פעיל שמאל נוסף גיא בוטביה שנעצר במסגרת הפרשה. סנגוריו של נאווי טוענים שהפלסטיני, המכונה אבו חליל, מת מוות טבעי במיטתו. 

אבו חליל מוזכר בצילומי הוידאו שצולמו בסתר על ידי תחקירן הימין בתחקיר "עובדה". בתחקיר, נאווי מתרברב כי היה לו חלק במותו של אבו חליל, שמת משבץ. מחקירת המשטרה עולה כי לפני כשנה וחצי גילה נאווי מידע על עסקת החליפין. נאווי העביר את המידע לבעל הקרקע, קרוב משפחתו של אבו חליל, שצפוי היה להיפגע כתוצאה מהעסקה. המידע, ככל הידוע, לא הועבר לרשויות הפלסטיניות. זמן לא רב לאחר מכן מת אבו חליל. בדיונים בבקשות המעצר בבית המשפט העלתה המשטרה סברה שנאווי עבר על החוק בהעברת המידע על אבו חליל ותרם בעקיפין למותו. 

"אבו חליל נפטר במיטתו ממחלה ואין שום קשר בין המשיב לבין מותו", אמר סנגורו של נאווי בדיון בבית המשפט המחוזי, איתן פלג. "המשטרה יודעת את זה וחייבת לדעת את זה ואין שום בעיה לקבל תעודת פטירה מבית החולים כדי לראות מה סיבת המוות של הבן אדם, ובשביל זה לא צריך למנות עשרות פעולות חקירה".

בהחלטתו כתב אתמול שופט המחוזי כהן: "אוסיף ואעיר, כי סעיפי העבירה המיוחסים למשיב, במיוחד בכל הנוגע לקשר אפשרי, גם אם לא ישיר, למותו של מי שסחר בקרקעות עם יהודים וכן לגבי מסירת מידע לגבי אחרים שביצעו פעולות דומות לאנשי המנגנונים של הרשות הפלסטינית וכן בקשר לקיום מגע עם סוכן חוץ, עשויים להיות שנויים במחלוקת משפטית. עם זאת, על פני הדברים, אין לומר שהפרשנות שמציעה העוררת (כלומר המשטרה) לצורך יישומן על מעשי המשיב, היא פרשנות בלתי סבירה אף כי באותה מידה אין לשלול גם פרשנות סבירה אחרת, שבאה לידי ביטוי בדברי באי כוחו של המשיב וככל שהדבר יגיע לבירור משפטי תכריע בכך הערכאה המוסמכת". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ