מת רחמים "גומאדי" אהרוני, מראשי הפשע הישראלי בשנות ה-70

אהרוני, שכונה "גומאדי" בשל מימדי גופו הקטנים, הורשע ברצח כפול במפעל הבשר שלו ב-1980 והיה חלק מ"רשימת ה-11" שמיפתה את ראשי הפשע המאורגן בישראל. הוא היה בן 77 במותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רחמים אהרוני (גומאדי), אחד מראשי הפשע המאורגן בישראל בשנות ה-70, שהורשע ברצח כפול במפעל הבשר שלו, מת היום (ראשון) בגיל 77. צוות מד"א שהוזעק לביתו לפנות בוקר נאלץ לקבוע את מותו, ככל הנראה מדום לב.

גומאדי עלה לכותרות בשנות ה-80 בעקבות מעורבותו ברצח הכפול של העבריינים עמוס אוריון ועזר כהן ביולי 1980. השניים נרצחו ביריות תת מקלע עוזי במפעל הבשר "בר בקר" בבת ים, שהיה שייך לאהרוני ולשותפו לפשע המאורגן, טוביה אושרי.

רחמים אהרוני (משמאל) עם עורך דינו בעת משפטו על הברחת סמים, ב-2004צילום: מוטי קמחי

הם הוזמנו לשם על מנת ליישב סכסוך כספי שהתגלע ביניהם לבין גומאדי ושותפו. אחרי הרצח גופותיהם בותרו ועברו התעללות קשה, הוכנסו לתוך ארגזים, נלקחו במשאית של המפעל והוטמנו בחולות אשדוד.

אושרי נתפס לאחר הרצח, לפני שעמד לברוח לחו"ל. אהרוני הצליח לברוח מהארץ, אך אותר, נעצר באיטליה והוסגר לישראל. תחילה הרשיעו בית המשפט המחוזי בתל אביב רק בקשירת קשר לרצח וזיכה אותו מחמת הספק מאשמת רצח. בערעור לעליון הוא הורשע ברצח ועונשו הוחמר למאסר עולם אותו החל לרצות ב-1986 כשהיה בן 46.

ב-1998 הוא שוחרר מבית הסוהר לאחר שריצה 18 שנות מאסר על חלקו ברצח הכפול. בראיון ל"מעריב" סיפק אז את גרסתו לאירוע: "הם הופיעו במפעל בהפתעה. טוביה ישב במשרד הגדול וקרא עיתון... עזר אמר לי: 'מה עם המניאק הזה? והצביע לכיוון טוביה. טוביה שמע, התעצבן ועלה להביא את הנשק. הוא לא התכוון לדפוק בהם, הוא לא מטומטם, רצה להתעלל בהם קצת. רק ירד עם העוזי, לא הספיק לעשות כלום, ועזר שלף אקדח, המניאק. הכדור הראשון שעזר ירה פגע בכיסא שעליו ישב עמוס. באותה שניה טוביה סחט את ההדק לכיוון שלי ושלהם. קרה מה שקרה, יש גופות, דם, היתה פאניקה. לא צחוק. זה לא שני עופות, אלא שני בני אדם... באותו רגע לא האמנו שיתפסו אותנו. זה כמו שכשאתה עושה עבירת תנועה אתה לא מתקשר מיד למשטרה".

אהרוני נולד בשכונת התקווה בתל אביב. הוא כונה גומאדי בשל ממדי גופו הקטנים, אך מעמדו בעולם התחתון היה בכיר. הוא גדל בצריף קטן עם שבע נפשות, לא סיים בית ספר יסודי ובבגרותו נחשב ל"בוס של כרם התימנים" והיה מעורב בעבירות הימורים וסמים. אושרי תואר בעיתונות של שנות ה-70 כ"איש הביצוע" שלו.

ב-1977 כיכב אהרוני ב"רשימת ה-11" המפורסמת, שזיעזעה את המדינה. היה זה מסמך שחובר בידי שני קציני מודיעין של המשטרה, אשר הגדיר מי הם ראשי הפשע המאורגן בישראל. הרשימה כללה אנשי עסקים המקורבים לצמרת השלטון וכן את צמד העבריינים אהרוני ואושרי.

המסמך פורסם ב"הארץ" על ידי העיתונאי אבי ולנטין, כחלק מסדרת כתבות על הפשע המאורגן שפירסם בעיתון בסוף שנות ה-70. אחד המופיעים ברשימה הגיש תביעת דיבה נגד "הארץ" וזכה בה.

לפרשת הרצח הכפול שורבב גם שמו של רחבעם זאבי, שהיה יועץ ראש הממשלה לענייני טרור בתקופת הרצח הכפול. אושרי קיים איתו שיחת טלפון בלילה בו נתגלו הגופות. בבית המשפט טען אהרוני כי זאבי אינו קשור לפרשה. ואולם, לפני שנה, בראיון ל"עובדה", סיפרו השניים כי מייד אחרי הרצח נפגשו עם זאבי כדי שיסייע להם להימלט מהארץ וכי שמרו עמו על קשר גם בהמשך.

עם שחרורו מהכלא חזר לפשיעה. ב-2004 הורשע בסחר בסמים ונידון ל-12 שנות מאסר. ב-2014 קוצר עונשו והוא שוחרר בעקבות מצבו הבריאותי. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ