שבועיים למעצר עזרא נאווי: המשטרה טרם גילתה ממה מת הפלסטיני שנאווי נחשד בניסיון להרגו

בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות המשטרה והורה לשחרר את פעילי השמאל נאווי ובוטביה למעצר בית. הם יתייצבו מחר לדיון בערעור שהגישה המשטרה על שחרורם. המדינה בתשובה לעתירה שהגיש החשוד הפלסטיני בפרשה בבקשה לשחררו: אין צורך בהתערבות העליון

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזרא נאווי היום בבית משפט השלום בירושלים
ניר חסון

שופט בית משפט השלום בירושלים דוד שאול גבאי ריכטר הורה היום (ראשון) לשחרר את פעילי השמאל עזרא נאווי וגיא בוטביה למעצר בית. המשטרה ערערה על ההחלטה, אך בית המשפט הורה לשחררם עד לדיון בערעור שייערך מחר בבוקר. בדיון מתח השופט ביקורת על המשטרה על כך שעד היום, יותר משבועיים מאז תחילת המעצר, לא הצליחה המשטרה לברר את נסיבות מותו של הדמות העיקרית בפרשה – פלסטיני בשם אבו ח'ליל המתגורר בדרום הר חברון.

בהחלטתו דחה השופט את בקשת הארכת המעצר של המשטרה בשישה ימים נוספים. נאווי, על פי בקשת המעצר, נחשד בניסיון לגרימת מוות, מגע עם סוכן זר, החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית, הסעת שוהה בלתי חוקי, קשירת קשר לביצוע פשע והחזקת אגרופן או סכין. מאז שבוע שעבר נוספה גם עבירת קבלת דבר במרמה.

מהחשדות נגד נאווי עולה כי הוא היה מי שדיווח לבני משפחתו של אבו ח'ליל על עסקת חליפין מתוכננת בינו לבין מתנחל יהודי בשם יוחנן. לפי העסקה, יוחנן יורשה לחרוש אדמה השייכת למשפחתו של אבו ח'ליל. זמן מה לאחר שנאווי העביר את המידע, נמצא אבו ח'ליל מת במיטתו. בני משפחתו אמרו שהוא מת בנסיבות טבעיות. כיום, יותר משבועיים לאחר תחילת החקירה ומעצרו של נאווי, המשטרה עדיין לא הצליחה לברר את נסיבות מותו.

"לאחר שעיינתי בחומרים שהוגשו לי, לא מצאתי חיזוק לחשדות שהיו קיימים נגד המשיב (נאווי, נ"ח) עד לדיון שהתקיים בעניינו בפני ביום 20.1.16", כתב השופט. "חורה לי במיוחד העובדה שאין כל מידע חדש בדבר נסיבות מותו של המנוח, שלגביו נחשד המשיב כמי שתרם לאותו מוות. בחקירה מסוג זה זהו פריט מידע מהותי ויסודי שבלעדיו לא ניתן לנהל את החקירה כראוי ובוודאי שלא ניתן להאריך מעצר בגין כך".

הפעיל גיא בוטביה בבית המשפט בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט ריכטר הוסיף בדיון, ממנו עולה גם כי המשטרה ערכה עימות בין נאווי לבין בוטביה, כי "לא התרשמתי כי קיים חשש אמתי לשיבוש, למרות המסמכים שהוצגו לי, וכן לא סברתי כי מתקיימת עילה של מסוכנות לנוכח המצב הראייתי".

במהלך הדיון שאל סנגורו של נאווי, עורך הדין איתן פלג, את נציג המשטרה בדיון רס"ב אבי טבעוני אם המשטרה קיבלה מידע פורמלי לגבי נסיבות מותו של אבו ח'ליל. "לא יודעים בשלב זה", השיב טבעוני. "פירטתי לבית המשפט את הניסיונות בעניין זה".

"אתה חושב שמ-11.1 עד היום, עוד מעט שבועיים, אי אפשר לברר ממה מת אדם?", הקשה פלג. "ישנו קושי בעניין הזה מאחר שהאדם הזה תושב פלסטיני", ענה טבעוני. "את החשוד השלישי (נסר נוואג'ה, נ"ח) יכולתם לעצור למרות שהוא תושב פלסטיני ואני יודע שמדינת ישראל יכולה להשיג מידע כזה תוך תיאום עם הביטחון המסכל בשניות, לא בדקות ... אני אומר שאתה לא מדייק כי לא הצלחתם להשיג מידע. אני אומר שלא ניסיתם", אמר פלג.

בדברי הסיכום הוסיף הסנגור כי "החקירה היא שערורייה מתמשכת. היא מתגלגלת וכיוון שאינני מכיר את החומר כפי שבית המשפט מכיר אותו, היא מתגלגלת באופן שכל כולו להפוך את החקירה לגיטימית בשעה שאיננה כזו. העובדה שמדינת ישראל לא מסוגלת לברר לעצמה האם אבו ח'ליל מת מוות טבעי או אפילו אם מת אם לאו, היא שיא הגיחוך. הדבר נעשה במכוון כדי למרוח את החקירה. כפי שאמרתי לבית המשפט, החקירה היא פוליטית ולא פלילית. בית המשפט המחוזי קבע כי יש שאלה קשה מאוד מבחינה משפטית אם מדובר בעבירה".

הבוקר הגישה המדינה את תגובתה לעתירה שהגיש החשוד הפלסטיני בפרשה, נסר נוואג'ה, לבית המשפט העליון באמצעות עורכת הדין גבי לסקי, המבקשת לשחררו באופן מיידי. בתשובת המדינה לעתירה, נטען כי המעצר הצבאי אליו הועבר נוואג'ה הוא חוקי וכי אין צורך בהתערבות העליון מכיוון שממילא הדיון מתקיים בבית המשפט הצבאי. הדיון בבקשת הארכת המעצר של המשטרה צפוי להתקיים במהלך היום בבית המשפט הצבאי במחנה עופר. 

זו אינה הפעם הראשונה שהמשטרה מערערת על החלטת בית המשפט בסוגיית הארכת מעצרו של נאווי. בשבוע שעבר הורה בית משפט השלום לשחרר את הפעיל למעצר בית, אולם המשטרה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בעיר, שאישר את הארכת מעצרו עד היום לצורך השלמת פעולות חקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ