פרקליטות המדינה החליטה שלא לפתוח בחקירה נגד אם תרצו בעקבות סרטון "השתולים"

בפרקליטות נימקו את ההחלטה לא לחקור את הארגון בחשד להסתה בכך שהסרטון קורא לתמיכה בחוק השתולים ולא לנקיטת פעולה אלימה. יחד עם זאת, ציינו, "טוב היה אלמלא פורסם"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

פרקליטות המדינה החליטה שלא לפתוח בחקירה על הסתה נגד תנועת "אם תרצו" בגין סרטון השתולים. העמותה הפיצה את הסרטון שבו מתוארים ארבעה פעילי שמאל כ"שתולים" שמגנים על מחבלים בתחילת חודש דצמבר. בתגובה, שלחו ח"כים ממרצ וממספר ארגונים נוספים פניות ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה על חשד להסתה.

לאחר בחינה של הסרטון בלשכת המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, שאמונה על אישור פתיחה בחקירה בגין עבירות הסתה, הוחלט כי אין מקום להורות על נקיטת הליכים פליליים. עו"ד אילונה ענבר מהפרקליטות כתבה בתשובה למרכז הרפורמי לדת ומדינה שהתלונן בנושא כי "הסרטון בוטה ובעייתי וטוב היה אלמלא פורסם", אך הוסיפה כי בפרקליטות סברו "שאין מקום לפתוח בחקירה בגין הפרסום מן הטעם שהקריאה העולה ממנו היא ברורה וחד משמעית - והיא לתמוך בהצעת חוק אותה הסרטון מקדם, ולא לנקוט בפעולה או במעשים אלימים".

מתוך סרטון "אם תרצו"צילום: אם תרצו

בתחילת הסרטון נראה מחבל ניגש לכיוון המצלמה ושולף סכין, כשברקע הקריינית אומרת "בפעם הבאה שמחבל בא לדקור אותך, הוא יודע שיש מי שיגן עליו". בהמשך מוצגים שמותיהם ופניהם של מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, ישי מנוחין, אבנר גבריהו מ"שוברים שתיקה", עו"ד סיגי בן-ארי מהמוקד להגנת הפרט ומנכ"ל "בצלם", חגי אלעד. בסיום הסרטון אומרת הקריינית "חגי, אלעד, סיגי ואבנר הם ישראלים, הם גרים כאן איתנו אבל הם שתולים. כשאנחנו נלחמים בטרור הם נלחמים בנו. חוק השתולים יכול להוציא אותם אל מחוץ לחוק, חתמו עליו". מאחורי הקמפיין עומד משה קלוגהפט, מקורבו ויועצו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט.

הסרטון הופץ כדי לקרוא לתמיכה בהצעת חוק עליה חתום ח"כ יואב קיש (הליכוד), שקוראת לסמן עמותות המקבלות מימון של ישות מדינית זרה כ"שתולות" של המדינה שתומכת בהן. ההצעה כוללת חובת דיווח על אותן עמותות, אוסרת על שיתופי פעולה בינן לבין משרדי ממשלה וצה"ל, ומאפשרת לרשם העמותות להגיש בקשת פירוק לבית המשפט לאותן עמותות במידה ובמטרותיהן או במעשיהן או במעשי המועסקים בהן מתבצעת פעילות עוינת נגד המדינה. בנוסף, קיש מבקש להטיל קנס של 100 אלף שקלים על "שתול" שהפר חובת דיווח.

מ"אם תרצו" מסרו לאחר ההחלטה: "אנו מציעים לקרן לישראל החדשה ולזהבה גלאון אשר הגישה את הבקשה ליועץ המשפטי לממשלה להתעסק במעצרו של עובד 'בצלם', ארגון שתול הנתמך על ידי הקרן, בחשד ששלח למוות פלסטינים לעינויים ולמוות ברשות הפלסטינית. כמו כן, אנו קוראים ליועמ"ש לחקור את מעורבות הקרן החדשה בתנועת החרם על ישראל, במעורבותה בקריאה לחיילי צה"ל פושעי מלחמה ובחתירה תחת הדמוקרטיה הישראלית. נמשיך את המאבק בארגונים השתולים ושום עתירה קקיונית כמו זו לא תרתיע אותנו". 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מסרה בתגובה כי "החלטתו של המשנה לפרקליט המדינה היא המשך החידלון מול ההסתה של הימין, שכבר הובילה לרצח פוליטי במדינת ישראל. חבל שרשויות אכיפת החוק מניפות דגל לבן מול הפאשיזם של אם תרצו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ