בית המשפט הצבאי הורה לשחרר ממעצר את תחקירן "בצלם" נסר נוואג'ה

שחרורו בתנאים מגבילים של נוואג'ה עוכב ביממה כדי לאפשר למשטרה לערער, אך היא לא עשתה זאת. מוקדם יותר הורה בית המשפט על שחרורם של פעילי השמאל עזרא נאווי וגיא בוטביה למעצר בית

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נסר נאווג'ה, היום בבית המשפט הצבאי בעופר
נסר נאווג'ה, היום בבית המשפט הצבאי בעופרצילום: אמיל סלמן

בית המשפט הצבאי בעופר הורה הערב (ראשון) לשחרר את נסר נוואג'ה, תחקירן "בצלם" שנעצר בשבוע שעבר בחשד לקשירת קשר לניסיון גרימת מוות ובמגע עם סוכן זר. בית המשפט קבע כי חקירת המשטרה לא מתקדמת וכי כלל לא ברור שנוואג'ה סיכן את סוחר הקרקעות שביקש למכור אדמות למתנחלים והורה לשחרר את הפעיל בתנאים מגבילים, אך עיכב את השחרור ב-24 שעות כדי לאפשר למשטרה לערער על ההחלטה. המשטרה לא ערערה עליה ונוואג'ה שוחרר. 

נוואג'ה נעצר ביום רביעי שעבר, בעקבות פרסום התחקיר בתוכנית "עובדה" בו תועד פעיל תעאיוש עזרא נאווי מתגאה בכך שגרם למותם של פלסטינים שביקשו למכור קרקעות בגדה ליהודים.  הוא הובא בפני בית המשפט השלום בירושלים, אולם בית משפט קבע שאין לו סמכות לדון בעניינו, בשל העובדה שהוא פלסטיני והעבירות המיוחסות לו אינן קשורות לביטחון המדינה. גם בית משפט המחוזי בירושלים קבע שאין לו סמכות לדון בעניינו והורה לשחררו. אולם המשטרה פנתה לבית המשפט הצבאי וביקשה להמשיך את מעצרו.

היום בצהריים,התקיים דיון בעניינו של נוואג'ה בבית הדין הצבאי. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשישה ימים. השופט ראני עמאר דחה את הבקשה והורה על שחרורו בתנאים מגבילים. "לדעתי בפרק הזמן שניתן לגורמי החקירה עד כה לא חלה התקדמות משמעותית כפי שנטען. לדעתי אף לא הובהר בצורה מספקת ועל בסיס ראיות, כיצד פועלו של החשוד בפניי אכן יצר סכנה עבור אותו תושב ישראלי שלכאורה פעל למכירת קרקעות של פלסטינים. בעניין זה לקחת בחשבון כי המדובר בחשדות המתייחסים לאירועים שהתחרשות לכאורה לפני כשנה. עוד לקחתי בחשבון את האמור באמרתו של התושב הישראלי אודות הסכנה שלכאורה קמה עבורו. לדעתי אף מעיון בכלל פעולות החקירה הדרושות לא מצאתי כי פעולות אלו מחייבות את המשך מעצרו של החשוד לצורכי חקירה. חלקן אף לא רלוונטיות לחשוד".

עורכת דינו של נוואג'ה, עו"ד גבי לסקי, אמרה בתגובה: "שלוש ערכאות שונות החליטו על שחרורו של נוואג'ה. נראה כי ההר הוליד עכבר בדיון היום הסתבר שאין כל ראיה לחשדות של פגיעה על ידי הרשות הפלסטינית בסוחרי קרקעות וכי המעצר נועד רק לרצות דעת קהל. החקירה הזו נופלת כמו מגדל קלפים ואין למעשה למשטרה ולו כלום". 

עוד לפני שחרורו של נוואג'ה, הורה היום שופט בית משפט השלום בירושלים דוד שאול גבאי ריכטר לשחרר את שני פעילי השמאל שנעצרו בפרשה, נאווי וגיא בוטביה למעצר בית. המשטרה ערערה על ההחלטה, אך בית המשפט הורה לשחררם עד לדיון בערעור שייערך מחר בבוקר. בדיון מתח השופט ביקורת על המשטרה על כך שעד היום, יותר משבועיים מאז תחילת המעצר, לא הצליחה המשטרה לברר את נסיבות מותו של הדמות העיקרית בפרשה – פלסטיני בשם אבו ח'ליל המתגורר בדרום הר חברון.

בהחלטתו דחה השופט את בקשת הארכת המעצר של המשטרה בשישה ימים נוספים. נאווי, על פי בקשת המעצר, נחשד בניסיון רצח, מגע עם סוכן זר, החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית, הסעת שוהה בלתי חוקי, קשירת קשר לביצוע פשע והחזקת אגרופן או סכין. מאז השבוע שעבר נוספה גם עבירת קבלת דבר במרמה. מהחשדות נגד נאווי עולה כי הוא היה מי שדיווח לבני משפחתו של אבו ח'ליל על עסקת חליפין מתוכננת בינו לבין מתנחל יהודי בשם יוחנן. לפי העסקה, יוחנן יורשה לחרוש אדמה השייכת למשפחתו של אבו ח'ליל. זמן מה לאחר שנאווי העביר את המידע מת אבו ח'ליל, ככל הנראה בנסיבות טבעיות. כיום, יותר משבועיים לאחר תחילת החקירה ומעצרו של נאווי, המשטרה עדיין לא הצליחה לברר את נסיבות מותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ