המחוזי דחה את ערעור המשטרה: פעילי השמאל לא יוחזרו למעצר

בדיון אמר השופט כי המשטרה לא הציגה ראיות חדשות המצדיקות התערבות בהחלטת בית משפט השלום, שהורה אתמול על שחרורם של עזרא נאווי וגיא בוטביה למעצר בית. נאווי: "אני מרגיש הקלה"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזרא נאווי לאחר הדיון בבית המשפט המחוזי, היום
עזרא נאווי לאחר הדיון בבית המשפט המחוזי, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה הבוקר (שני) את בקשת המשטרה להשיב למעצר את פעילי השמאל עזרא נאווי וגיא בוטביה, ששוחררו אתמול למעצר בית בהוראת בית משפט השלום. בהחלטה בעניינו של נאווי קבע השופט משה ברעם: "לא הונחה בפניי תשתית המחזקת את החשדות נגדו. לא מצאתי שיש מקום להתערב בהחלטת השחרור למעצר בית". "אני מרגיש הקלה", אמר נאווי בתום הדיון.

אתמול בצהריים הורה שופט בית משפט השלום דוד שאול גבאי ריכטר לשחרר את נאווי ובוטביה למעצר בית ודחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם בשישה ימים. בהחלטתו מתח השופט ביקורת על המשטרה על שעד לדיון, יותר משבועיים מאז תחילת החקירה והמעצר של נאווי, לא הצליחה לברר את סיבת מותו של הדמות העיקרית בפרשה — אדם בשם אבו חליל, תושב בדרום הר חברון.

על פי בקשת המעצר המעודכנת, נאווי נחשד בניסיון לגרימת מוות, במגע עם סוכן זר, בהחזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית, בהסעת שוהה בלתי חוקי, בקשירת קשר לביצוע פשע ובהחזקת אגרופן או סכין. בשבוע שעבר נוספה גם עבירת קבלת דבר במרמה. על פי החשדות נגד נאווי, הוא זה שדיווח לבני משפחתו של אבו חליל על עסקת חליפין מתוכננת בינו לבין מתנחל יהודי בשם יוחנן. על פי העסקה, יורשה יוחנן לחרוש אדמה השייכת למשפחתו של אבו חליל. זמן מה לאחר שנאווי העביר את המידע, נמצא אבו חליל מת במיטתו. לדברי משפחתו הוא מת מסיבות טבעיות.

"לאחר שעיינתי בחומרים שהוגשו לי, לא מצאתי חיזוק לחשדות שהיו קיימים נגד המשיב", כתב השופט. "חורה לי במיוחד העובדה שאין כל מידע חדש בדבר נסיבות מותו של המנוח, שלגביו נחשד המשיב כמי שתרם לאותו מוות. בחקירה מסוג זה זהו פריט מידע מהותי ויסודי שבלעדיו לא ניתן לנהל את החקירה כראוי, ובוודאי שלא ניתן להאריך מעצר בגין כך". השופט הוסיף כי "לא התרשמתי כי קיים חשש אמיתי לשיבוש, למרות המסמכים שהוצגו לי, וכן לא סברתי כי מתקיימת עילה של מסוכנות לנוכח המצב הראייתי".

במהלך הדיון שאל עו"ד איתן פלג, סנגורו של נאווי, את נציג המשטרה בדיון רס"ב אבי טבעוני בנוגע לכישלון המשטרה בבירור נסיבות המוות של אבו חליל. "קיבלתם מידע פורמלי ממה מת אבו חליל?", שאל פלג. "לא יודעים בשלב זה. פירטתי לבית המשפט את הניסיונות בעניין זה", השיב טבעוני. "אתה חושב שמ-11.1 עד היום, עוד מעט שבועיים, אי אפשר לברר ממה מת אדם?", הקשה פלג. "ישנו קושי בעניין הזה מאחר שהאדם הזה תושב פלסטיני", ענה טבעוני. "אני יודע שמדינת ישראל יכולה להשיג מידע כזה תוך תיאום עם הביטחון המסכל בשניות, לא בדקות...", אמר פלג, "אני אומר שאתה לא מדייק כי לא הצלחתם להשיג מידע. אני אומר שלא ניסיתים". בדברי הסיכום הוסיף הסנגור: "החקירה היא שערורייה מתמשכת. היא מתגלגלת וכיוון שאינני מכיר את החומר כפי שבית המשפט מכיר אותו, היא מתגלגלת באופן שכל כולו להפוך את החקירה לגיטימית בשעה שאיננה כזו. העובדה שמדינת ישראל לא מסוגלת לברר לעצמה אם המנוח אבו חליל מת מוות טבעי או אפילו אם מת אם לאו, היא שיא הגיחוך. הדבר נעשה במכוון כדי למרוח את החקירה. כפי שאמרתי לבית המשפט, החקירה היא פוליטית ולא פלילית. בית המשפט המחוזי קבע כי יש שאלה קשה מאוד מבחינה משפטית אם מדובר בעבירה". לאחר ההחלטה שוחררו ממעצר בית נאווי, שהיה עצור במשך שבועיים, ובוטביה שהיה עצור במשך חמישה ימים.

כמה שעות מאוחר יותר הורה גם בית המשפט הצבאי במחנה עופר על שחרורו של החשוד הפלסטיני בפרשה, נסר נוואג'ה, לאחר שקבע כי חקירת המשטרה לא מתקדמת וכי כלל לא ברור שנוואג'ה סיכן את סוחר הקרקעות שביקש למכור אדמות למתנחלים. נוואג'ה נעצר ביום רביעי שעבר והובא בפני בית משפט השלום בירושלים, אולם בית המשפט קבע שאין לו סמכות לדון בעניינו בשל העובדה שהוא פלסטיני והעבירות המיוחסות לו אינן קשורות לביטחון המדינה. גם בית המשפט המחוזי בירושלים קבע שאין לו סמכות לדון בעניינו והורה לשחררו. אולם המשטרה פנתה לבית המשפט הצבאי וביקשה להמשיך את מעצרו. בדיון אתמול ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו בשישה ימים. השופט ראני עמאר דחה את הבקשה והורה על שחרורו בתנאים מגבילים. "לדעתי בפרק הזמן שניתן לגורמי החקירה עד כה לא חלה התקדמות משמעותית כפי שנטען. לדעתי אף לא הובהר בצורה מספקת ועל בסיס ראיות כיצד פועלו של החשוד בפניי אכן יצר סכנה עבור אותו תושב ישראלי שלכאורה פעל למכירת קרקעות של פלסטינים. בעניין זה לקחתי בחשבון כי המדובר בחשדות המתייחסים לאירועים שהתרחשו לכאורה לפני כשנה. עוד לקחתי בחשבון את האמור באמירתו של התושב הישראלי אודות הסכנה שלכאורה קמה עבורו. לדעתי אף מעיון בכלל פעולות החקירה הדרושות לא מצאתי כי פעולות אלו מחייבות את המשך מעצרו של החשוד לצורכי חקירה. חלקן אף לא רלוונטיות לחשוד". למרות ההחלטה, קיבל השופט את בקשת המשטרה ודחה את שחרורו של נוואג'ה ב-24 שעות כדי לאפשר למשטרה לערער על השחרור.

הסנגורית של נוואג'ה, עו"ד גבי לסקי, אמרה בתגובה: "שלוש ערכאות שונות החליטו על שחרורו של נוואג'ה. נראה כי ההר הוליד עכבר. בדיון היום הסתבר שאין כל ראיה לחשדות של פגיעה על ידי הרשות הפלסטינית בסוחרי קרקעות וכי המעצר נועד רק לרצות דעת קהל. החקירה הזו נופלת כמו מגדל קלפים ואין למעשה למשטרה ולא כלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ