המומחית מתיק זדורוב: "לא היתה מעליי עננה, הפרקליטות יצרה והעצימה אותה"

ד"ר פורמן־רזניק, שהפרקליטות ניסתה לסכל את מינויה למכון לרפואה משפטית, אמרה בדיון בכנסת: "דנו בענייני כאילו אני סכנה לביטחון המדינה"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

ד"ר מאיה פורמן-רזניק, הרופאה המשפטית מתיק רומן זדורוב שהפרקליטות ניסתה לסכל את מינויה לרופאה במכון לרפואה משפטית, אמרה היום (רביעי) בדיון בכנסת בפרשת מינויה לתפקיד בכיר במכון כי "הפרקליטות לא טרחה לבדוק את אמירות השופטים נגדי". בהתייחסה למכתב של פרקליט המדינה שי ניצן, שבו כתב כי "הוסרה העננה מעל מינויה", אמרה פורמן-רזניק כי "לא היתה עליי עננה, שמו עליי עננה. מי שהעצים וקיבע אותה היתה הפרקליטות".

בחודש שעבר קיבל בית המשפט העליון את חוות דעתה של פורמן-רזניק בתיק הרצח של הנערה תאיר ראדה, במסגרתו צידדה הרופאה ברומן זדורוב כשקבעה כי להב הסכין שבאמצעותו בוצע הרצח היה משונן ולא סכין יפנית כפי שטען זדורוב בחקירתו.

ד"ר פורמן-רזניק, היום בדיון הוועדהצילום: אמיל סלמן

בדיון בעניין מינויה בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אמרה עוד רזניק כי "בתי משפט יודעים להתמודד עם ביקורת על עדים מומחים, והיחידים ששלפו את הדברים שנאמרו נגדי היו פרקליטים".

פורמן־רזניק התייחסה גם להסדר שסירבה לקבל, לפיו עד שלא יסתיים הדיון בתיק זדורוב בעליון היא לא תכתוב חוות דעת במכון, ושהוביל לפנייתה לבית הדין לענייני עבודה שהורה על כניסתה לתפקיד מיד. "התייחסו לזה כאילו ביצעתי את הפשע בצוותא חדא עם הנאשם. נערכו דיונים בענייני שלא ידעתי עליהם. מצאתי פרוטוקול דיון אחד שישבו בו 18 אנשים, בהם פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, שדנו בענייני כאילו אני סכנה לביטחון המדינה, זה מטיל אימה וזה מפחיד".

לצדה של פורמן־רזניק ישב גם ראש המכון, ד"ר חן קוגל, שהפרקליטות ביקשה ממנו להשמיט חלקים מתצהירו שגיבו את עמדת פורמן-רזניק בתיק זדורוב, בתביעתה בבית הדין לענייני עבודה. "היתה ישיבה ביני לפרקליט המדינה לגבי העסקתה של ד"ר פורמן במכון לרפואה משפטית ואמרתי לו שאני חושב אחרת ומאז מודרתי מכל הישיבות שעסקו בנושא בטענה של ניגוד עניינים", סיפר קוגל.

לדבריו, "בתצהיר אמרו לי שאני צריך לבטא את עמדת היועץ המשפטי לממשלה. אבל זו דעה מקצועית על יכולתו של רופא. עד איפה מגיעה ההתערבות? יש מדינות בעולם שבהן המכון הוא גושפנקה לגחמות של השלטון ואנחנו לא רוצים שזה יהיה פה".

היועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין נועד היום עם פורמן-רזניק, עורך דינה עמית גורביץ וד"ר קוגל. הפגישה נערכה על רקע כוונתו של ויינשטיין להכריע בימים הקרובים בבקשתו של הפרקליט ניצן, שדרש ממנו לבטל את הכרעתה של נציבת הביקורת על הפרקליטות הילה גרסטל. ההכרעה המדוברת עסקה בהתנהלותה של הפרקליטה רחל שילנסקי, מנהלת המחלקה למשפט העבודה בפרקליטות, שגרסטל קבעה כי נפל פגם בהתנהלותה. זאת כאשר ביקשה לשנות את תצהירו של ד"ר קוגל במסגרת התביעה של ד"ר פורמן בבית הדין לענייני עבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ