בית המשפט הורה לשחרר מאשפוז נערה אנורקטית שהוזנה בכפייה בביה"ח

הוריה של בת ה-17 ששקלה 36 קילו פנו לבית המשפט שיורה לאשפז את בתם - שהיתה בסכנת חיים, אך כעת תשוחרר, לבקשתה. האפוטרופוסית: החלטה חריגה של השופט, צעד אמיץ

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע הורה אתמול (רביעי) לשחרר קטינה אנורקטית מבית החולים סורוקה בעיר, לאחר שבועיים בהם אושפזה שם בכפייה בהוראת בית המשפט ולדרישת הוריה, ואף הוזנה בכפייה. לפני שבוע הגיע השופט אל בית החולים, שם נמסר לו כי הקטינה, בת 17, נמצאת ב"סכנת חיים" וזקוקה להשגחה צמודה.

השופט, אלון גביזון, הורה לשחרר את הקטינה וזאת בניגוד לדרישת בא כוחו של היועץ המשפטי לממשלה. זאת מפני שלהבנתו, "נקודת הזמן בה אנו נמצאים ואיזון מושכל וזהיר של מכלול השיקולים", מספיקים לשחרורה. השופט ציין את השיפור שחל במצבה הרפואי של הנערה ואת רצונם של הוריה לשחררה. השופט הוסיף כי הוא אינו מתעלם ממסמך רפואי שהגיע לידיו לפני שלושה ימים שפרטיו חסויים, אולם ציין כי באותו דו"ח נכתב כי "לצערנו, המסגרת הנוכחית בבית החולים אינה יכולה לתת מענה למצבה של הקטינה". 

בתחילת אשפוזה של הנערה כתב השופט כי "נוכח התנגדותה הנמרצת של הקטינה נתבקש קשירה, זונדה להזנה, בדיקות דם וניטור בניגוד לרצונה". לאורך האשפוז בסורוקה, התנגדה הקטינה לטיפול, ואף תלשה את הזונדה שחוברה לה כמה פעמים. עם זאת, היא החלה לקבל תזונה באמצעות מזון נוזלי.

הקטינה תשוחרר תחת כמה הגבלות וטיפול שהציב לה בית המשפט. בין השאר תידרש לחתום על כתב התחייבות להשתתף בתוכנית טיפול עבורה מיד עם שחרורה, היא תהיה תחת מעקב של עובדת סוציאלית ובמשך 30 הימים הקרובים תגיש כל שלושה ימים עדכון רפואי על מצבה לבית המשפט. השופט הבהיר כי לא יהסס להורות שוב על אשפוזה אם לא תמלא את התנאים.

המחלקה להפרעות אכילה בתל השומר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

לפני כשבועיים, בדיון בבית המשפט, נאמר לשופט גביזון כי הקטינה מעוניינת להיפגש עמו. גביזון נעתר לבקשתה והגיע לבית החולים. תוכן השיחה ביניהם חסוי, אולם גביזון אמר שהקטינה ציינה בפניו כי אינה סובלת מהפרעת אכילה וכי היא מודעת לכך שהיא בסכנת חיים. עם זאת, היא הביעה התנגדות נחרצת להישארותה באשפוז, ודרשה להשתחרר מבית החולים ולהמשיך טיפול במסגרת הקהילה.

לפני שבועיים הורי הקטינה הגישו לבית המשפט עתירה למתן צו אשפוז כפוי לבתם הקטינה. ההורים צירפו לעתירה מסמך רפואי הקובע כי בתם נמצאת בסכנת חיים מיידית. השופט כאמור נעתר לדרישה, וקבע כי הם יוכלו לאשפז את בתם בכפייה. פרט לכך קבע גביזון דיון דחוף למחרת.

ביום הראשון לאשפוזה בסורוקה עלה כי משקלה עם בגדים ומעיל היה 40 קילוגרם ודופק חלש ביותר. בימים האחרונים חל שיפור במצבה, אולם לא ברור מהו כעת.

השופט ציין כי בשלב זה בחר לתת אמון זהיר בדברי הקטינה וזאת בהמשך לשיחה שערך עמה בבית החולים, שם טענה בפניו כי היא מודעת לכך שמשקלה מסכן את חייה וכי היא מתחייבת לקחת חלק בטיפול מחוץ לסורוקה.

האפוטרופוסית לדין שמונתה לקטינה מטעם לשכת הסיוע המשפטי, עו"ד דורית לופו, אמרה ל"הארץ" כי מדובר בהחלטה חריגה של השופט, והוסיפה כי מדובר בצעד אמיץ. "כל המקרה הזה הוא מקרה ייחודי מאוד. כל המקרה הזה שקטינה מגיעה למצב שהיא שוקלת 36 קילו, שהיא במצב של סכנת חיים, כל המצב הזה שבדרך לא נדלקו נורות לאף אחד - זה מצב די חריג".

לדבריה, משקלה של הנערה עלה בשמונה קילוגרמים אך ציינה כי עלייה זו לכשעצמה מסוכנת לבריאותה. לופו אמרה כי הנערה אושפזה במחלקת ילדים רגילה במקום במחלקה להפרעות אכילה. "מה שבית החולים הציע זה לאשפז אותה במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים הפסיכיאטרי, והיא לא צריכה להיות שם. עוד אמרה לופו כי "המחלקות שיש בתל השומר ובהדסה עין־כרם הן לנשים בגירות, אז אין שום היגיון בכך שילדה בת 17 תהיה עם אשה בת 35".

בסוף החלטתו התייחס גביזון למצב החברתי המשפיע, לדבריו, על הישנותם של מקרים בהם קטינות מתמודדות עם הפרעות אכילה. "אנו כחברה נעשה חשבון נפש באופן שנתגייס יחדיו, איש איש בחלקו, ביצירת מציאות חדשה אשר תמנע מלכתחילה הגעתם של קטינים למצב של תת משקל", כתב בהחלטתו. "תפקיד חשוב ביצירת המציאות לה אני מכוון יש כמובן גם לאותם גורמים וגופים שמעצבים בקרב הקטינים את 'אידיאל היופי'. אין כל סיבה הגיונית שחברות אופנה וחנויות בגדים מובילות יחזיקו בגדים במידות גוף של ילדים בני 13 ואשר מיועדים לנערים ולנערות בגיל ההתבגרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ