מפקד יחידת להב 433 לשעבר מנשה ארביב צפוי לעמוד לדין בגין מרמה והפרת אמונים

הניצב בדימוס, שיועמד לדין בכפוף לשימוע, חשוד כי לא דיווח למשטרה על הקשר עם הרב יאשיהו פינטו ועל הצעת שוחד ממנו. הרב, שיחל בקרוב לרצות את עונשו, הוא שסיפק את החומרים המפלילים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

ניצב בדימוס מנשה ארביב, לשעבר מפקד יחידת להב 433 במשטרה, יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירת מרמה, הפרת אמונים ואי מילוי חובה רשמית בשל כך שלא דיווח על קשריו עם הרב יאשיהו פינטו ועל הצעת שוחד שקיבל ממנו. הרב הורשע בעבירת שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה, בעת שזה כיהן כראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה. עם זאת, ארביב עצמו לא יועמד לדין בעבירת שוחד.

ארביב זומן היום (חמישי) לשימוע בפני מנהל המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין אישר את הגשת כתב האישום נגדו בהמשך להמלצת פרקליט המדינה שי ניצן בעניינו.

ארביב בצאתו מחקירה במח"ש, ב-2014
ארביב בצאתו מחקירה במח"ש, ב-2014צילום: אורי לנץ

הרב פינטו צפוי להיכנס לכלא ב-16 בפברואר לשם ריצוי שנת המאסר שנגזרה עליו בגין מתן השוחד לברכה. העונש הקל יחסית בעבירות שוחד הושת על הרב בעקבות הסדר הטיעון עליו חתם, אשר במסגרתו סיפק לפרקליטות את החומרים שהובילו לגיבוש כתב אישום נגד ארביב.

על פי הפרקליטות, בין השנים 2013-2010, עת שימש כקצין בכיר במשטרת ישראל, ארביב לא דיווח על הצעת השוחד שקיבל, ופעל להסתיר אותה כשנשאל בחקירת משטרה על מערכת יחסיו עם הרב פינטו. זאת ביודעו שפינטו חשוד בביצוע עבירות. במכתב השימוע ששלחה הפרקליטות נטען כי "בכך למעשה נמנע ארביב במזיד מלמלא חובה המוטלת עליו על פי דין - החובה לדווח על הצעת שוחד שקיבל מחשוד בפלילים".

לפי החשד, ארביב ופינטו הכירו לראשונה בשנת 2010 ובין השניים נרקמה ברית אינטרסים. כחלק מהקשר ביניהם פנה ארביב לרב ולאנשיו בבקשות עזרה שונות, לצרכיו הפרטיים, ולאורך כל התקופה דאג לשמר את הקשר בינו לבין הרב ואנשיו. הקשר בין ארביב לפינטו ואנשיו נמשך גם לאחר שנודע לארביב כי הרב פינטו חשוד בחקירה פלילית סמויה שנוהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בעניין עמותת "חזון ישעיה". בשלב זה, על פי החשד, נמנע ארביב מלדווח לגורמים הרלוונטיים במשטרת ישראל אודות הקשר בו היה מצוי עם הרב פינטו, וזאת על אף שהיה מחובתו לעשות כן.

עוד לפי החשדות, באחת הפגישות בין פינטו לארביב, הציע הרב לקצין הבכיר 60 אלף דולר על מנת שיפנה לגורמי החקירה בארץ, לרבות ראש אגף חקירות ומודיעין, כדי שימנעו את המשך החקירה בה היה מעורב. לטענת התביעה, ארביב הפר את חובתו כאיש משטרה ונמנע מלדווח על הצעת שוחד שהוצעה לו וכן לא דיווח על דבר מודעותו של הרב פינטו לחקירה המשטרתית הסמויה שנוהלה נגדו. הרב פינטו הציע הצעה זהה גם למי שהיה אז ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה, תת-ניצב אפרים ברכה. ברכה, בניגוד לארביב, דיווח על כך ובעקבות זאת פינטו הורשע כחלק מהסדר טיעון בעבירה של מתן שוחד.

בפרקליטות ציינו כי גם לאחר שנחשפה פרשיית מתן השוחד של הרב פינטו לתנ"צ אפרים ברכה, ארביב נמנע מלחשוף את הצעת השוחד שהופנתה אליו. "מחדלו זה של ארביב מקבל משנה תוקף מאחר שמדובר היה בחשיפת עבירה פלילית, שהיה בגילויה כדי לסייע בחקירה שנוהלה אותה עת בדבר הצעת השוחד של הרב פינטו לברכה". לפי התביעה, גם בחקירת המשטרה בעניין ברכה, מסר ארביב עדות חסרה בנוגע לטיב הקשר בינו לבין הרב פינטו, ונמנע במכוון מלמסור פרטים אודות הצעת השוחד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ