העליון החמיר את עונשם של מציתי בית הספר הדו-לשוני

מאסרם של האחים שלמה ונחמן טוויטו, פעילי להב"ה, הוארך בשמונה חודשים. השופט זילברטל: גזר הדין של המחוזי אינו נותן ביטוי מספק לחומרת מעשיהם של המשיבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האחים טוויטו בבית המשפט המחוזי ביולי אשתקד

בית המשפט העליון החמיר היום (ראשון) את עונשם של שניים ממציתי בית הספר הדו-לשוני בירושלים והשית על כל אחד מהם שמונה חודשי מאסר נוספים. האחים שלמה ונחמן טוויט, פעילי ארגון להב"ה, ירצו שנתיים ושמונה חודשים ושלוש שנים וחודשיים מאסר בפועל, בהתאמה. בכך קיבל הרכב של שלושה שופטים - רובינשטיין, דנציגר וזילברטל - את ערעור הפרקליטות על העונש שגזר על האחים בית המשפט המחוזי.

השופט אליקים רובינשטיין כתב בפסק הדין כי "הורים הבוחרים בבית הספר הדו-לשוני הולכים בנתיב ייחודי שאינו בחירתם של רוב אזרחי ישראל ותושביה... כדי להיאבק בדרכם שלהם על ערכי דו-קיום... המרים יד עליהם ושולח אש ברכושם, ומעיד על עצמו את דעותיו על-ידי כתיבת הנאצות "מוות לערבים", "אין דו- קיום עם הסרטן", "כהנא צדק" ו"די להתבוללות", מוסיף דלק למדורת המתיחות בין יהודים וערבים, ומשפיל את הערבים שבקרבנו כדי רדיפתם".

בהמשך כתב השופט רובינשטיין: "ומה יעלה במוחו של ילד קטן, בן שש, בן שבע, בראותו את מסרי הגזענות והזדון שבשילוב בין ההצתה לכתובות הנאצה? מכאן החומרה, מכאן ההחמרה".

גם השופט צבי זילברטל קבע כי גזר הדין של בית המשפט המחוזי "אינו נותן ביטוי מספק לחומרת מעשיהם של המשיבים, אשר פגעו באופן ישיר בבית ספר, בתחושת הביטחון של תלמידיו ושל צוות ההוראה, ובאופן עקיף בתחושת הביטחון של הציבור ובמאמציו לנסות ולקיים חיים שלווים באזורים רוויי מתח ממילא". 

עורכי הדין עופר אשכנזי וחגית רייזמן-אבודרהם, שמייצגים את האחים טוויטו מטעם הסניגוריה הציבורית, מסרו בתגובה: "בית המשפט העליון החמיר במידה מסוימת בעונשם של הנאשמים, אך התחשב בטיעוני ההגנה ולפיכך ההחמרה בעונש היתה מתונה. חשוב להדגיש כי הנאשמים הודו במעשה, לקחו אחריות ואף הביעו חרטה וחויבו בפיצויים, לכן סברנו כי היה צריך להסתפק בתקופת המאסר הלא קצרה שנגזרה על ידי בית המשפט המחוזי".

האחים טוויטו הודו והורשעו בהצתת בית הספר בנובמבר 2014, במסגרת עסקת טיעון. נחמן הורשע גם בעבירה של הסתה בעקבות דברים שפרסם ברשתות החברתיות לפני ההצתה. באוגוסט ערערה הפרקליטות על גזר הדין של בית המשפט המחוזי וטענה כי העונש - של שנתיים ושנתיים וחצי מאסר - אינו מרתיע אנשים אחרים מלחקות את מעשיהם של המציתים.

בערעור לא נקבה הפרקליטות בעונש שראוי לגזור על השניים, אך טענה כי בית המשפט המחוזי שגה כשקבע שהרף המינימלי לענישה בהצתה מסוג זה הוא עשרה חודשי מאסר. עמדת הפרקליטות בערעור היתה כי הרף המינימלי לענישה במקרה שכזה הוא שנתיים מאסר.

בדצמבר אשתקד גזר בית המשפט המחוזי שלוש שנות מאסר על יצחק גבאי, בן 23, שהורשע אף הוא בהצתת בית הספר. הפרקליטות ביקשה להטיל עליו עונש של בין חמש לתשע שנות מאסר בפועל. השופט קיבל את עמדתו של עורך הדין של גבאי, איתמר בן גביר, לפיה דרישת הפרקליטות לעונש היתה מוגזמת, מאחר שבמקרה אחר - של פלסטיני שהורשע בניסיון הצתת בית כנסת - ביקשה הפרקליטות עונש מרבי של ארבע שנות מאסר. בן גביר הגיש ערעור לבית המשפט העליון הן על ההרשעה והן על חומרת העונש. הערעור טרם נידון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ