פעילי השמאל עזרא נאווי וגיא בוטביה יורחקו מהגדה לשבועיים

המחוזי בירושלים קיבל באופן חלקי את בקשת המשטרה שנדחתה בביהמ"ש השלום להרחיק את השניים מהאזור לחודשיים. בא כוחו של נאווי: התביעה מנסה לסכל פעילות אזרחית ופוליטית לגיטימית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

פעילי השמאל עזרא נאווי וגיא בוטביה יורחקו משטחי הגדה לשבועיים - כך קבע הבוקר (ראשון) בית המשפט המחוזי בירושלים. בכך קיבל בית המשפט באופן חלקי את בקשת המשטרה שנדחתה בשבוע שעבר בבית משפט השלום בעיר להרחיק את השניים ל-60 ימים.

ביהמ"ש השלום קבע ביום חמישי שאין חשש לשיבוש חקירה אם נאווי ובוטביה יוכלו לשוב לפעילותם בשטחים. למחרת ערערה המשטרה על ההחלטה, והציגה מסמכים מהם עולה לכאורה כי עדים שנחקרו הביעו חשש מנאווי. סניגוריהם של השניים טענו כי מדובר בחקירה שמטרותיה פוליטיות, וכי מטרת הבקשה היא לפגוע בפעילות הפוליטית שלהם.

עזרא נאווי מחוץ לביהמ"ש המחוזי בירושלים, בשבוע שעבר
עזרא נאווי מחוץ לביהמ"ש המחוזי בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

"אחרי שנקבע פעם אחר פעם שאין סכנות ואין שיבוש, וגם אם היה חשד ראשוני הוא לא התחזק, לא מתקיימת אף עילה מעילות המעצר על פי החוק", אמרה בדיון היום עו"ד אנו דאועל לוסקי, המייצגת את בוטביה. "התנאים שאותם מבקשים נציגי התביעה יש להם מטרה אחת – לסכל פעילות אזרחית ופוליטית לגיטימית. התנאים פוגעים בצורה קשה ביותר בחופש הביטוי של מר נאווי, בחופש העיסוק ובזכותו לחופש תנועה", הוסיף עו"ד אסף גולן המייצג את נאווי.

בהחלטה כתב השופט משה ברעם כי "אין לומר כי לא קיים חשד סביר בעניינם, למרות שלא קיימת עילת מעצר". "נחה דעתי כי לעת הזו יש הצדקה לתנאים מגבילים, אם כי מידתיים, המיועדים להשגת התכלית של צרכי החקירה", הוסיף השופט ברעם.

עו"ד איתן פלג, המייצג אף הוא את נאווי, תקף את ההחלטה. "אנחנו מכבדים את החלטת בית המשפט אך מצרים אליה מאוד. בכל ההחלטות הקודמות, לרבות בית המשפט המחוזי, נקבע שאין חשש לשיבוש. ההגבלה לכניסה לאזור יהודה ושומרון כולו היא בלתי סבירה ואין בה כדי לשרת והיא לא יכולה לשרת כל צורך חקירתי", אמר עו"ד פלג.

ביום חמישי הסתיים מעצר הבית בו היו נתונים נאווי ובוטביה בשל החקירה שנפתחה בעקבות תחקיר התוכנית "עובדה" וארגון הימין "עד כאן". שעתיים לפני סיום מועד מעצר הבית הגישה המשטרה בקשה להחמיר את תנאי שחרורם. שופט בית משפט השלום בירושלים, דוד שאול גבאי ריכטר, דחה את בקשת המשטרה להרחיק את נאווי ובוטביה לשלושה חודשים מהשטחים. כמו כן, נדחו בקשות המשטרה להגדיל את סכום ההפקדה תמורת שחרורם של השניים ולהאריך את האיסור עליהם לשוחח עם מעורבים אחרים בחקירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ