אהוד אולמרט הודה והורשע בשיבוש הליכי משפט במסגרת הסדר טיעון

בית משפט השלום הרשיע את ראש הממשלה לשעבר כחלק מהסדר הטיעון, אך מתח ביקורת על בקשת הצדדים לקיים ענישה חופפת: "אין לי פה עונש". הכרעה בנושא גזר הדין תינתן בשבוע הבא

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית משפט השלום בירושלים אישר היום (שלישי) באופן חלקי את הסדר הטיעון שנחתם עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתיק שכונה "תיק השיבוש". במסגרת ההסדר, אולמרט הודה והורשע בשתי עבירות של שיבוש הליכי משפט. עם זאת, השופט אביטל חן הסתייג מבקשת הצדדים לגזור על אולמרט ענישה חופפת ומתח עליה ביקורת. ההכרעה בעניין גזר הדין תינתן בשבוע הבא - 10 בפברואר.

אם ההסדר יתקבל במלואו, צפוי עונשו של אולמרט לעמוד על שישה חודשי מאסר בפועל שירוצו במקביל לעונש שנגזר עליו בתיק הולילנד - שנה וחצי מאסר. כמו כן, הוא יידרש לשלם קנס של 50 אלף שקלים. ראש הממשלה לשעבר יחל לרצות את עונשו ב-15 בפברואר בכלא מעשיהו.

אולמרט מגיע לבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: ניב אהרונסון

השופט אמר בדיון כי מתעורר קושי מעניין הענישה החופפת: "עונש של שישה חודשי מאסר וקנס הוא מעבר להולם, מה שמטריד אותי הוא החפיפה", אמר חן והוסיף: "אפשר היה לקבוע גם עונש של 18 חודשי מאסר ולהגיד שהוא במקביל ואז מצד אחד זה עונש מאוד כבד, אבל מצד שני אין לי פה עונש".

כתב האישום בתיק הוגש מיד לאחר החתימה על ההסדר לפני כשבועיים והוא מתבסס על ההקלטות שסיפקה ראש לשכתו של אולמרט שולה זקן, לאחר שחתמה אף היא על הסדר טיעון במשפט הולילנד.

התובעת מטעם פרקליטות מחוז מרכז, עורכת הדין קרן בר-מנחם, ביקשה מהשופט לכבד את ההסכם: "בבואנו לחתום ולגבש את הסדר הטיעון בתיק נלקחו שיקולים לכאן ולכאן", אמרה. לדבריה, נשקלו לחומרה "הפגיעה בטוהר ההליך המשפטי, ניצול מערכת היחסים המורכבת בין שולה זקן לאולמרט ומעמדו של הנאשם, ושקלנו לקולא את זה שהנאשם נידון בשני הליכים שונים לעונשי מאסר שירוצו במצטבר, לקחנו בחשבון שהפניות היו מיוזמתה של זקן, שהנאשם הודה בעבירה שמיוחסת לו ושלקח אחריות לראשונה על מעשיו הפליליים". השופט חן הקשה ואמר: "הוא נטל אחריות כדי להימנע ממאסר, לא מהתנדבות אלא כדי לא ללכת לכלא".

סנגורו של אולמרט עו"ד אייל רוזובסקי ביקש גם כן לכבד את ההסדר ואמר כי "יהיה נכון להביא קץ לפרשיות המשפטיות של אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, בעיקר עכשיו כשהוא נידון למאסר. יש מקרים שהאינטרס הציבורי אומר enough is enough".

על פי כתב האישום הראשון בפרשה, במהלך חודש מאי 2011, לקראת שלב ההגנה בתיק שהתנהל בירושלים, נפגשו אולמרט וזקן בבית מלון ושוחחו על עדותה הצפויה של זקן. אולמרט ניסה לשכנע את זקן שלא להעיד במשפט ואמר לה שגורלם המשפטי כרוך זה בזו, וכי אם הוא יורשע — היא בוודאי גם תורשע. אולמרט הוקלט כשהוא אומר: "תזכרי דבר אחד: אם אני לא אצא זכאי, אף אחד לא ייצא זכאי". בפגישה נוספת המשיך אולמרט במאמציו להניא את זקן מלהעיד במשפטם, תוך שהוא מנסה לעורר בה חשש מפני הצפוי לה במהלך חקירתה הנגדית, ואומר לה שהתובע אורי קורב "ירצח אותה" על דוכן העדים. בסופו של דבר הודיעה זקן שהיא בוחרת להימנע מלהעיד להגנתה.

על פי האישום השני לשיבוש הליכי משפט, כאשר פרקליטיה של זקן ניהלו מגעים להסדר טיעון בתיק הולילנד, אולמרט שוב נפגש עמה בבית מלון וניסה לשכנע אותה שלא לחתום על ההסכם. הוא הוקלט אומר לה: "אני בדעה שכל משא ומתן עכשיו הוא טעות. תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה... זה מקטין את העונש בצורה דרמטית... בינתיים יתייצב המצב, תירגעי...". אולמרט אף הבטיח לה כי ידאג לפרנסתה ולפרנסת בני משפחתה, יחפש עבורה סנגור פרטי ויסייע במימון שכר טרחתו. בהמשך הזמינה זקן את אולמרט לביתה כדי להראות לו את טיוטת כתב האישום המתוקנת. במהלך הפגישה, הוא המשיך במאמציו לשכנע את זקן ובני משפחתה להימנע מלחתום על הסדר הטיעון. במקביל ביקש לוודא שאם תחליט לחתום על הסדר הטיעון — כתב האישום החדש לא יפגע בו, והציע לה לשם כך תיקונים אפשריים בניסוחו. בסופו של דבר הודיעה זקן לפרקליטיה כי החליטה שלא לחתום על הסדר הטיעון.

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה לשעבר מסרו לאחר החתימה על ההסדר כי "אולמרט עייף מאוד ולא מסוגל לחשוב על האפשרות שמשפחתו תעבור שוב את הסבל של ניהול משפט ולכן החליט לאשר את העסקה".

במהלך המשא ומתן על ההסדר ביקשו סנגוריו של אולמרט, אייל רוזובסקי ורועי בלכר, לכלול בתוכו גם את תיק טלנסקי, שבו נגזרו על אולמרט שמונה חודשי מאסר בפועל. סנגורי אולמרט ביקשו כי העונש בתיק זה ירוצה במקביל לעונש בתיק הולילנד בתמורה להפסקת כל ההליכים המשפטיים ומשיכת הערעורים. בפרקליטות סירבו והסכימו רק לענישה מצטברת ועל כן לא הושגו הסכמות בעניין זה והערעור של אולמרט על הרשעתו בתיק ועל גזר דינו מוסיף להתנהל בבית המשפט העליון כשטרם התקבלה בו הכרעה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ