מנדלבליט אישר הוצאת צווי הריסה לבתי מחבלים שביצעו פיגועים בגל הטרור הנוכחי

כצעד ראשון בתפקידו, אישר היועמ"ש את הריסות בתיהם של מחבלים, בהם חברים בחולייה שביצעה את הפיגוע בו נרצחו בני הזוג הנקין. בשני מקרים לא אושרה הריסה ובמקרים אחרים הוגבל המהלך

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר אמש (רביעי) הוצאת צווי הריסה לבתי מחבלים שביצעו פיגועים בגל הטרור הנוכחי. מדובר בצעד הראשון של מנדלבליט בתפקידו. ביומיים האחרונים קיים היועמ"ש הנכנס דיונים בלשכתו בנושא הריסת בתי מפגעים, ובחן את התשתית העובדתית והמשפטית שבגינה נשקלה הריסת הבתים.

לפני שנכנס לתפקיד, מקורבו סיפר ל"הארץ" כי מנדלבליט סובר כי מדיניות הריסת הבתים מעוררת קושי מבחינת הדין הבינלאומי אך כיוון שהיא מעוגנת בדין הפנימי ניתן לעשות בה שימוש מדוד, רק בעת גל טרור. עוד אמר לפני כעשור בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת כי "קשה מאוד להעריך את האפקטיביות של ההריסות. יש דוגמאות קונקרטיות שבהן הוכחה אפקטיביות לצעד זה, ומצד שני, הובאו גם ראיות לכאורה לכך, שהנושא של הריסות הבתים לצורכי הרתעה יצר גם שנאה רבה יותר ומוטיבציה גבוהה יותר". 

מימין: וינשטיין ומנדלבליט בטקס חילופי היועמ"ש, השבוע
מימין: וינשטיין ומנדלבליט בטקס חילופי היועמ"ש, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

אמש לאחר התייעצויות עם פרקליט המדינה שי ניצן וגורמים בכירים נוספים, החליט היועמ"ש כי אין מניעה משפטית לבצע את רוב ההריסות שנשקלות על ידי גורמי הביטחון, בכפוף לשימוע. בין המבנים שאושרו הבקשות בעניינם נמצאים בתיהם של חברים בחולייה שביצעה את רצח בני הזוג הנקין, בתיהם של ארבעה מפגעים המעורבים בהריגת אלכס לבלוביץ, ביתו של רוצח דפנה מאיר, בתיהם של המפגעים אשר ביצעו את הפיגוע בו נרצחו ערן בן ארי והרב ראובן בירמכר וביתו של המפגע אשר רצח את גנדי קופמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בעת שביקר את השוטרת שנפצעה אתמול בפיגוע בשער שכם כי היועמ"ש עדכן אותו שבסך הכול הוצאו 12 צווי הריסה. בחלק מהמקרים, לאור נסיבותיהם הקונקרטיות, נקבעו מגבלות למהלך, כגון הסתפקות באטימת המבנה לשם עמידה באמות המידה המשפטיות.

כמו כן, בשני מקרים לא אושר ביצוע ההריסה. בין היתר, קבע מנדלבליט כי אין להרוס את ביתו של משפחת המחבל שביצע את פיגוע הירי בו נהרגו הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל סמוך להתנחלות עתניאל בדרום הר חברון בחודש נובמבר. היועמ"ש סירב לדרישת כוחות הביטחון בעניין זה כיוון שבני משפחתו של המחבל היו אלו שהסגירו אותו לגורמי הביטחון ולכן נמצא כי הריסת ביתם תהיה צעד לא מידתי. בנוסף קבע כי אין מקום להרוס בית נוסף של אדם שהיה מעורב בפיגוע אחר במסגרת גל הטרור הנוכחי, כיוון שמעורבותו בפיגוע הייתה פחותה. 

בימים הקרובים צפויות לצאת הודעות על כוונה להוצאת צווי הריסה למבנים שאושרו, שבמסגרתן תנתן זכות טיעון למי שעלול להיפגע מביצוע ההריסה, לפני קבלת החלטה סופית. לאחר קבלת החלטה זו יוכלו הטוענים לפגיעה לעתור לבג״ץ.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן התייחס היום לנושא במהלך כנס במרכז הבינתחומי בהרצליה ואמר כי לא יייתכן גירוש משפחות מחבלים מהגדה המערבית לעזה. "זו העמדה גם של היועמ"ש היוצא וגם הנכנס, ולמרות שנכון לדעתי יהיה לבחון את הנושא- זהו צעד שלא יתאפשר לנו לעשות, לא עכשיו ולא בעתיד לפי הדין הישראלי והדין הבינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ