בת 23 מאושפזת במצב קשה בעקבות נטילת סם מסיבות במועדון בתל אביב

הצעירה, תושבת ראשל"צ, הובאה לבית החולים איכילוב על ידי שני גברים כבני 40 שבילו עמה במועדון. הם נעצרו ויובאו היום להארכת מעצר. בגופה נמצאו שרידי סם, ככל הנראה MDMA. בין היתר נבדק חשד כי מדובר בגרסה חדשה או פגומה של הסם הנפוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני בני אדם נעצרו אתמול (שבת) בחשד שסיפקו סמים לצעירה במהלך בילוי במועדון בתל אביב בסוף השבוע. הצעירה, תושבת ראשון לציון בת 23, מאושפזת במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים איכילוב. העצורים, בשנות ה-40 לחייהם, טוענים כי הכירו את הצעירה קודם למסיבה וכי צרכו עמה יחד סמים באמסטרדם. גרסתם טרם אומתה והם יובאו להארכת מעצר במהלך היום. כמו כן, נבדק המקור לתגובה הקשה שבה לקתה הצעירה בעקבות שימוש בסם, ככל הנראה MDMA, ונבחנת אפשרות לכך כי קיימת גרסה חדשה של הסם הנפוץ המסתובבת בשוק או כי מדובר בסדרה פגומה שלו. אפשרות נוספת שנבדקת היא כי צירוף נסיבות הקשורות בצעירה עצמה הביאו לתגובה הקשה.

הצעירה, מושית פישר, בילתה בליל שבת במועדון "הבלוק" שבדרום תל אביב ובמהלך הלילה ככל הנראה צרכה סמים. כמה שעות מאוחר יותר, בשבת בבוקר, היא הובאה לחדר המיון בבית החולים איכילוב בעיר לאחר שחשה ברע, שם הידרדר מצבה והיא אושפזה במצב קשה ובגופה נמצאו עקבות סם. הבוקר חל שיפור במצבה אך הוא עדיין מוגדר קשה. 

אחד החשודים מובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

"היא הגיעה במצב של הרעלה קשה וכמו תמיד במצבים כאלה אנחנו עורכים סקר רעלים", סיפרה ל"הארץ" ד"ר אסתר דאהן, ממלאת מקום מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי בבית החולים. לדבריה, חומרת ההרעלה לא תאמה את מה שמכירים בבית החולים ממקרים דומים שבהם נמצאים שרידים של אותו הסם. 

במקרה הנוכחי, ככל הידוע, לא מדובר בסם פיצוציות אלא בסם בשם MDMA, שבניגוד לסמי הפיצוציות, הרכבו אינו משתנה תדיר וקל לזהות אותו בבדיקות מעבדה קיימות. ה-MDMA, או כפי שהוא מכונה בקיצור "MD", מופיע כחומר עיקרי בטבליות המכונות "אקסטזי" בהן מוסיפים לעתים חומרים אחרים. בצורתו הטהורה הוא מופיע כגביש ונצרך דרך הפה, לעתים כשהוא מהול בתוך שתייה. השפעתו העיקרית של הסם היא על מערכות הדופמין והסרוטונין במוח, באופן שיוצר תחושת אופוריה אצל המשתמש. 

מושית פישרצילום: מתוך פייסבוק

בבתי החולים ברחבי הארץ מכירים היטב את התופעה של צעירים שמפונים לחדרי המיון בסופי שבוע בשל שימוש בסמים. הדאגה הגדולה של הרופאים היא בעיקר ממגמה של עלייה בשימוש בסמי פיצוציות. בחדרי המיון מדווחים בשנים האחרונות על עלייה במספר הנפגעים ובחומרת התופעות, שכוללות בין היתר התקפים פסיכוטיים, מצבי חרדה קיצוניים וגילויי אלימות.  

"בכל ערבי חמישי-שישי-שבת מגיעים אלינו צעירים רבים בעקבות שימוש בסמים, אבל לא במצב קשה כל כך", אמרה דאהן. "המצב שבו הגיעה אלינו החולה היה קיצוני ולא תאם את מה שאנחנו מכירים משימוש בסם הזה. זה הדליק אצלנו נורה אדומה וחשש שקיים כאן חומר נוסף, מעבר למה שניתן לראות בבדיקות המעבדה המיועדות לאיתור הסם".

המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע, ועצרה שני חשודים, תושבי לוד ופתח תקוה בני 46 ו-47, בחשד שסיפקו לה סמים שהביאו לקריסת המערכות בגופה. החשודים הם שפינו את פישר לבית החולים והבוקר הם יובאו להארכת מעצרם בבית משפט השלום בתל אביב.

מועדון "הבלוק" בתל אביב, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

בחקירתם טענו השניים כי הכירו את הצעירה במהלך טיול לאמסטרדם וכי זו אינה הפעם הראשונה שהם צורכים סמים יחד. בנוסף, סיפרו כי קבעו להיפגש עם הצעירה בליל שבת במועדון, שם צרכו סמים ואלכוהול. במשטרה בודקים טענה נוספת של השניים, שלפיה פישר כבר קיבלה בעבר טיפול רפואי בעקבות שימוש בסם. המשטרה עדיין חוקרת בשלב זה את נסיבות האירוע וטענות העצורים טרם אומתו באמצעות עדויות אחרות.

למרות שמדובר במקרה בודד, ההרעלה הקשה שבה לקתה פישר מעלה את האפשרות כי קיימת גרסה חדשה של הסם בשוק או שמדובר בסדרה פגומה שלו. "אם זה אכן המצב, אני מצפה שנראה בימים הקרובים עוד צעירים שמגיעים אלינו במצב כזה", אמרה ד"ר דאהן. "זו גם הסיבה שפנינו למשטרה שתחקור, כיוון שייתכן שמדובר במשהו רחב יותר בעל השלכות על בריאות הציבור".

בשלב זה עדיין מדובר בחשש בלבד ועד כה לא דווח על מקרים דומים נוספים. אפשרות נוספת היא שצירוף נסיבות שונות של פישר - רפואיות או אחרות - הוביל למצבה הקשה. "ישנה שאפשרות שמדובר במישהי עם גנטיקה רגישה במיוחד. זה לא נפוץ, אבל קיים בספרות הרפואית", אומרת דאהן. 

בשל מצבה של פישר, היא לא נמצאת בהכרה ואינה יכולה למסור פרטים לגבי נסיבות האירוע. כמו כן, טרם התבררה היסטוריית השימוש שלה בחומר עצמו, או האם חוותה בעבר תגובות קשות בעקבות שימוש בחומרים מסוג זה.

אמהּ של הצעירה, צופיה פישר, אמרה ל"הארץ": "אנחנו יודעים בוודאות שהיא לא נגעה בסמים פה בארץ. זו תהיה עבורנו הפתעה גדולה אם יתברר שזה המקרה". בתגובה למעצר שני הגברים שפינו את בתה לבית החולים, אמרה האם כי "אני לא מכירה את הפרטים או למה עצרו אותם. יכול להיות שהם הצילו את חייה של בתי".

בעקבות האירוע, המשטרה הודיעה כי סגרה אתמול את המועדון בהסכמת הבעלים, וכי "בהתאם להתפתחויות בחקירה יתקיים לבעלים שימוע בפני קצין הרישוי המרחבי", כלשונה.

לפני כשנתיים הפעילה משטרת מחוז תל אביב סוכן סמוי ששימש כברמן במועדונים, ולאחר תקופה ארוכה הביא למעצרם של עשרות בני אדם בחשד לסחר בסמים מסוגים שונים. כתוצאה מהמבצע המשטרתי נסגרו כמה מועדונים בתל אביב לתקופה מוגבלת, בהם מועדון "הבלוק" שנפתח לאחר מכן מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ