צעיר מהצפון חשוד כי רצח את אחותו בת ה-19 לפני כחודש

חוסיין רחאל איים על אחותו כבר באוגוסט 2015 כשרדף אחריה עם רכבו ופגע בה - אך הצליח להימלט מהמשטרה. מכריה אמרו כי "הכתובת היתה על הקיר" ומתחו ביקורת על הרשויות שלא מנעו את הרצח

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

צעיר מכפר מנדא שבצפון חשוד כי רצח את אחותו, רנין רחאל בת ה-19 לפני כחודש. כתב אישום נגד הצעיר, חוסיין יוסף רחאל בן 22, יוגש בבית המשפט המחוזי בנצרת ביום ראשון הקרוב בעבירות רצח, חטיפה לשם רצח, הצתה וחבלה בכוונה מחמירה. לפי המשטרה, חוסיין איים על אחותו כבר באוגוסט 2015, אך הצליח להימלט מכוחות הביטחון ומעולם לא נעצר.

ראש מחלקת רצח במחוז צפון במשטרה, רב פקד אייל הררי, סיפר כי ב-13 בינואר, קצת אחרי חצות, התקבל דיווח במשטרה על חטיפה ורצח. כוחות המשטרה הגיעו לשטח מיוער סמוך ליישוב חנתון שבגליל התחתון, ומצאו את גופתה של רנין עם סימני אלימות קשים על גופה. "כפי הנראה אורח החיים שניהלה רחאל לא עלה בקנה אחד עם המקובל במשפחתה ובמגזר לו שייכת ולכן נרצחה", לדבריו.

רנין רחאלצילום: ללא קרדיט

מחקירת המשטרה עלה כי חוסיין חבר לבני משפחה נוספים ובמבצע מתוכנן, כשהוא מצויד בפטיש וחומר דליק, ניהל מצוד אחרי רחאל ואף וידא לאורך כל הדרך שאין ניידות משטרה באזור. חוסיין איתר את רחאל באיזור הכפר משהד והורה לה לעלות על הרכב. "כשסירבה כי הבינה מה כוונותיו, הוא חטף אותה אל תוך הרכב בכח ונסע לאזור צומת חנתון. הוא משך אותה מהרכב תוך כדי שהוא מכה אותה והיא מתחננת על חייה", סיפר הררי. "החשוד, שהיה נחוש בדעתו להמיתה, היכה אותה בפטיש, רוצץ את גולגלתה והצית אותה בחומר דליק".

במהלך הלילה עצרו כוחות המשטרה מספר אנשים מבני משפחתה, ואילו אחיה חוסיין נעצר מספר ימים לאחר מכן. לדברי הררי, לאחר מעצרו הוא לא שיתף פעולה עם המשטרה. "מדובר בחשוד מניפולטיבי ואלים שאילץ את היחידה החוקרת לבצע חקירה מתוחכמת ומקיפה ולגבש תשתית ראייתית מגובשת שהוגשה לפרקליטות מחוז צפון", לדבריו. 

הררי הוסיף כי חוסיין איים על אחותו באקדח כבר באוגוסט 2015. אז רדף אחריה עם רכבו, פגע בה ונמלט מהמקום. לדבריו, בעקבות האירוע הוגשו נגד בני המשפחה כתבי אישום — אך חוסיין הצליח להימלט והוגדר כ"דרוש חקירה וחב מעצר שנמצא בבריחה".

מכריה של רנין סיפרו ל"הארץ" כי בתור ילדה היו לה חלומות להתגייס למשטרה או לצבא, והיא רצתה ללמוד ולהתפתח, אך בגיל 16 אירסו אותה בכפייה לאדם שהשתמש בסמים עמו לא רצתה להתחתן. הם נפרדו ומאז התגברו החיכוכים עם אמה ואחיה. בשלב מסויים נכנסה למקלט לנשים מוכות, ממנו ברחה זמן מה לאחר מכן. לא פעם היא חטפה מכות וברחה מהבית. "היא הלכה לאנשים שניצלו אותה, הכתובת היתה על הקיר", אמר מכר.

לדבריהם, היא הסתובבה עם בחורים, כבר מגיל צעיר עישנה סיגריות ונרגילות, מה שהעלה עוד את חמתם של הקרובים אליה. ככל הנראה בשלב מאוחר יותר התמכרה לסמים. מכריה סיפרו כי בתקופה האחרונה היתה מאוהבת בבחור, תושב אחד הכפרים, ורצתה להתחתן איתו, אבל במקביל לנסות ולהתקדם בחיים. "אותו בחור", כך סיפרו, "הבטיח לה הבטחות, ושום דבר לא התקיים". 

מכריה של רנין הוסיפו כי האח ספג הערות רבות על התנהגות אחותו, ולא ברור אם ביצע את הרצח כדי להיות גיבור או בשל הלחץ הרב שהופעל עליו. "עד כמה האח יכול להמשיך לשמוע שאחותו ככה, ואחותו ככה - ולא יעשה כלום", אמר אחד המכרים. 

כל המכרים העידו כי הסוף של רנין "היה ידוע מראש", והעבירו ביקורת על כך שלא היתה מספיק מעורבות של הרשויות. "יש מצבים שהגיל לא משחק תפקיד, זה לא בחורה שבאה ממקום נאור או משכיל עם מודעות עצמית", אמר אחד המכרים. "בחורה כזאת – היו צריכים לעשות חושבים. זה לא בגלל שהיא לא בסדר התפתחותית, זה בגלל שאף אחד לא נתן לה כלים להתמודד". אותו מכר הוסיף כי "היום, במגזר הערבי קל לרצוח. הילדות במגזר רוצות להיות חופשיות, רוצות לבחור, יש להן אינטרנט ומחשב. הגבר מתקדם והנשים אמורות להישאר מאחור. בגלל זה הן נרצחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ