אהוד אולמרט יחל הבוקר לרצות 19 חודשי מאסר בכלא מעשיהו

אחרי שיפוצים במיליונים, יקלוט אגף 10 את רה"מ לשעבר, שיחל לרצות את עונשו על קבלת שוחד ושיבוש הליכים. הבוקר הוא הפיץ סרטון: "בלב כבד מאוד אני מקבל על עצמי את גזר הדין", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים105

ראש הממשלה לשעבר פרסם הבוקר (שני) סרטון לכלי התקשורת לקראת כניסתו היום לכלא לריצוי 19 חודשי מאסר. "בהיותי ראש ממשלה הופקדה בידיי האחריות העליונה לשמירת ביטחונם של אזרחי ישראל והיום אני הוא זה שעומד להיסגר מאחורי סורג ובריח", אמר והדגיש כי הוא כופר בכל אישומי השוחד שיוחסו לו. 

בסרטון התייחס אולמרט לתקופת היותו איש ציבור, ואמר כי "במהלך פעילותי הענפה עשיתי גם טעויות, למרות שלדעתי הן לא היו בעלות אופי פלילי. על חלקן אני משלם היום מחיר יקר, אולי יקר מדי. בלב כבד מאוד אני מקבל על עצמי את גזר הדין. אין אדם העומד מעל החוק". 

אולמרט מדבר לקראת כניסתו לכלא

ראש הממשלה לשעבר הצר על כך שתקופת כהונתו הסתיימה בצילן של חקירות משטרה. "היום אני ראש ממשלה לשעבר שעומד לרצות עונש מאסר", אמר אולמרט. "זהו מהלך חריג וחמור שיש מי שיראו בו אישור לכוחה של הדמוקרטיה הישראלית. אני מבקש באותה נשימה גם להעלות את האפשרות שכדור השלג המשפטי בענייני הלך ותפח משלל סיבות נוספות שאינן משפטיות בלבד. אולי כשתשקוט הסערה והעיסוק במה שסובב אותי יחזור לפרופורציה נורמלית, יקבלו חלק מהדברים פרשנות אחרת וממדים שפויים יותר. אולי במרחק הזמן יוכל הציבור לבחון את הרגע העגום הזה במבט ביקורתי ומאוזן".

אולמרט יחל הבוקר לרצות את עונשו באגף 10 בכלא מעשיהו, בגין הרשעתו בקבלת שוחד ב"פרשת הזרע" ובשיבוש מהלכי משפט. פחות משבע שנים חלפו מאז הסתיימה כהונתו של אולמרט כראש ממשלה, והוא מוגדר אישיות מאובטחת אשר ישנה רגישות רבה לסביבתו ולאנשים שבאים עמו במגע.

אגף 10 בכלא מעשיהו - 18 אסירים באגף, שלושה אסירים בכל תא, בכל תא: 3 מיטות, ארון, שולחן, כיסאות, טלוויזיה, שירותים ומקלחת, אסירים באגף: ראשי ערים, שופטים, קציני משטרה, אנשי מודיעין ומורשעי הולילנד, שימוש חודשי בקנטינה: עד 1,600 שקלים, ייצא לחופשה ראשונה: לאחר ריצוי שליש, משך חופשה מקסימלי – 96 שעות.

אגף 10 הוא אגף מיוחד ונפרד שהוקם על ידי לצורך אבטחתם של אולמרט ושל אסירים רגישים נוספים — כמו ראשי ערים, שופטים, קציני משטרה ואנשי מודיעין. מדובר באגף שהיה מיועד בעבר לאסירי עבודה (אסירים שנמצאו זכאים לעבוד בזמן מאסרם), אולם בחודשים האחרונים הוא שופץ בעלות של ארבעה מיליון שקלים והוסב לייעודו החדש.

אכלוס האגף החל ביום ראשון שעבר וכעת שוהים בו ארבעה אסירים שזהותם לא פורסמה. היום יצטרפו אליהם מורשעי פרשת הולילנד, בהם דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שהורשע במתן שוחד ונידון לשנתיים מאסר; מאיר רבין, המאכער שהיה יד ימינו של עד המדינה שמואל דכנר ונידון לחמש שנות מאסר; חבר מועצת עיריית ירושלים לשעבר, אלי שמחיוף, שירצה 18 חודשי מאסר; מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, שנשלח לשבע שנות מאסר; ויזם הולילנד אביגדור קלנר, שנשלח לשנתיים מאסר. היזם הלל צ'רני ירצה את עונשו, 26 חודשי מאסר, בכלא חרמון. 

אגף 10 אמור לאכלס לכל היותר 18 אסירים. יש בו שישה תאים, ובכל אחד מהם עד שלושה אסירים. בכל תא מוצבות שלוש מיטות, ארון ציוד, שולחן, כיסאות, טלוויזיה, מקלחת ושירותים. במסדרון האגף הוצבו טלפונים ציבוריים, וכמו כן יש בו כיתת לימוד, חדר ביקורים, חדרי מפגש עם עורכי דין, בית כנסת, ספרייה, ציוד ספורט, חדר אוכל וחצר.

אנשי אבטחה מחוץ לבית אולמרט, הבוקר במוצא
אנשי אבטחה מחוץ לבית אולמרט, הבוקר במוצאצילום: אוליבייה פיטוסי

מרגע כניסתו של אולמרט למאסר, האחריות על השמירה עליו תעבור מהשב"כ לאנשי שב"ס, אשר יקחו עליו אחריות מלאה — הן בזמן ביקורים, והן בזמן דיונים בבתי משפט ויציאות מהכלא לחופשה. חופשתו הראשונה של אולמרט תתאפשר לאחר ריצוי שליש מתקופת מאסרו, והיא תוכל להימשך עד 24 שעות. משך החופשות שלאחר מכן יעמוד על 96 שעות מקסימום לחופשה.

עם כניסתו לכלא, יחל אולמרט בשרשרת קליטה ככל אסיר — שתכלול זיהוי, חיפוש והפקדת חפצים יקרי ערך או סכומי כסף, שיופקדו בפיקדונו. הוא יקבל ציוד ראשוני עבור השהייה בבית הסוהר, יצולם, יעבור בדיקה רפואית ראשונית וכן ראיונות אצל הגורמים הטיפוליים והמינהליים השונים. לאחר מכן הוא ישובץ לתא באגף לצד שני אסירים נוספים שישהו עמו בחדר למשך תקופת המאסר.

אולמרט יוכל להכניס לתאו ציוד בסיסי כשאר האסירים, ובו ארבעה זוגות לבנים, ארבעה זוגות גרביים, שתי מגבות, שתי אימוניות, ציפה לשמיכת יחיד, שמיכת יחיד, שני מכנסי ספורט, שני סדינים, ציפית לכרית, תשמישי קדושה, אביזרי היגיינה, תעודת זהות, סכום כסף של עד 1,500 שקלים במזומן וכן חפצים פרטיים שונים כמפורט באגף אשר ניתן לשלול מהאסיר עקב התנהגות שלילית.

אנשי כוחות הביטחון נערכים לכניסת ראש הממשלה לשעבר למאסר, הבוקר בכלא מעשיהו
אנשי כוחות הביטחון נערכים לכניסת ראש הממשלה לשעבר למאסר, הבוקר בכלא מעשיהוצילום: מוטי מילרוד

ככל האסירים, יוכל ראש הממשלה לשעבר לרכוש בקנטינה בסכום של עד 1,600 שקלים בחודש, ובסמכות מפקד המחוז ניתן לאשר תוספת של עד 200 שקלים, כך שהסכום הכולל לא יעלה על 1,800 שקלים בחודש.

כמו כן, ישנם חפצים שהמשפחה רשאית למסור לאסיר במשך הביקורים על פי הכללים הנדרשים. החזקת חפצים פרטיים שלא אושרו מהווה עבירה משמעתית. בהתאם לחוק, סוהר רשאי לבדוק כל חפץ לפני הכנסתו או לפני הוצאתו מבית הסוהר.

לוח הזמנים של אולמרט ושאר הכלואים באגף יהיה כשל כלל האסירים בבתי הסוהר ברחבי הארץ — ארבע פעמים ביום תיערך ספירה שלהם, שלוש פעמים ביום יוגשו להם ארוחות בשעות קבועות, הם ישתתפו במסדרים וכן יטלו חלק בניקיון האגף ובפינוי אשפה בו.

פרט ל–19 חודשי המאסר שנגזרו על אולמרט בתיק הולילנד וב"תיק השיבוש", עדיין תלוי ערעורו של ראש הממשלה לשעבר לבית המשפט העליון על ההרשעה והעונש בפרשת טלנסקי, שעומד על שמונה חודשי מאסר בפועל, ולפי פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים ירוצה בנוסף לעונשים האחרים. בשלב זה חל עיכוב ביצוע על העונש בפרשה עד להכרעה בערעור.

כמו כן, פרקליטות המדינה גם מבקשת להחמיר בעונשו של אולמרט בגין ההרשעה בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות שבמסגרתה נגזר עליו מאסר על תנאי בלבד, על רקע זיכויו בפרשות ראשונטורס וטלנסקי. אחרי שתיק טלנסקי שב לבית המשפט המחוזי בעקבות החתימה של שולה זקן על הסכם עדת מדינה, הזיכוי הוחלף בהרשעה ולכן בפרקליטות סברו כי יש להחמיר את העונש וערעור על כך תלוי ועומד גם הוא בבית המשפט העליון.

ערעורו של אולמרט על הרשעתו בפרשת הולילנד התקבל חלקית לפני חודש וחצי, כשהרכב של חמישה שופטי בית המשפט העליון מצא כי יש לזכותו מחמת הספק מאישום אחד של קבלת שוחד מעד המדינה שמואל דכנר, שנתקבל באמצעות כספים שהועברו לאחיו של אולמרט, יוסי. עם זאת, השופטים הותירו על כנה את הרשעתו ב"פרשת הזרע" במסגרתה הורשע בקבלת שוחד של שישים אלף שקלים בעת שהיה שר התמ"ת, והפחיתו את עונשו משש שנות מאסר לשנה וחצי.

במקביל, אולמרט חתם על הסדר טיעון עם הפרקליטות לפיו הוא הודה והורשע בשתי עבירות של שיבוש הליכי משפט. ההסדר נחתם בעקבות הקלטות שסיפקה ראש לשכתו לשעבר של אולמרט שולה זקן, שבהן הוא נשמע משכנע אותה שלא להעיד ב"תיק הירושלמי" במסגרתו נידונו פרשות ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות. כמו כן, הוא שכנע אותה שלא לחתום על הסדר טיעון במסגרת תיק הולילנד.

הפרקליטות ואולמרט סיכמו בעניין זה כי הוא ירצה חצי שנת מאסר בגין שיבוש הליכים במקביל לעונש המאסר בתיק הולילנד. עם זאת נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט אביטל חן, החליט לדחות את ההסדר וקבע כי אולמרט ירצה חודש מאסר נוסף במצטבר ואת חמשת החודשים האחרים ירצה במקביל. בגזר הדין שניתן בשבוע שעבר נימק השופט חן את החלטתו לסטות מההסדר וכתב: "עיקר הבעיה לטעמי בתיק שבפניי, נעוצה בשאלת סבירות הבקשה לחפוף את מלוא תקופת המאסר באופן שהנאשם לא ירצה ולו יום מאסר אחד בגין העבירות שבפניי... מתקשה אני לקבל את הסדר הטיעון ולפיו אדם אשר חטא בשתי עבירות שיבוש חמורות מאוד לא ירצה ולו תקופה מאסר קצרה, במצטבר, בגין עבירותיו אלה". עורכי דינו של אולמרט, אלי זהר ואייל רוזובסקי, טרם הודיעו אם הם מתכוונים לערער על גזר הדין בתיק השיבוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ