אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, נכנס לכלא לריצוי מאסרו

זוהי הפעם הראשונה שראש ממשלה מרצה מאסר בפועל. אהוד אולמרט צפוי לשהות באגף 10 שבכלא מעשיהו 19 חודשים בגין קבלת שוחד ב"פרשת הזרע" בתיק הולילנד ושיבוש הליכי משפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולמרט בכניסה לכלא, הבוקר
אולמרט בכניסה לכלא, פברואר 2016צילום: מוטי מילרוד

אהוד אולמרט, ראש הממשלה ה-12 של מדינת ישראל, החל הבוקר (שני) לרצות את עונשו באגף 10 בכלא מעשיהו. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה שמי שכיהן כראש ממשלה נכנס לכלא. נכון לעכשיו אולמרט צפוי לרצות 19 חודשי מאסר בפועל בגין קבלת שוחד ב"פרשת הזרע" בתיק הולילנד ושיבוש הליכי משפט. 

פחות משבע שנים חלפו מאז הסתיימה כהונתו של אולמרט כראש ממשלה, והוא מוגדר אישיות מאובטחת אשר ישנה רגישות רבה לסביבתו ולאנשים שבאים עמו במגע. אגף 10 הוא אגף מיוחד ונפרד שהוקם על ידי שירות בתי הסוהר לצורך אבטחתם של אולמרט ושל אסירים רגישים נוספים — כמו ראשי ערים, שופטים, קציני משטרה ואנשי מודיעין. 

אולמרט נכנס לכלא מעשיהו, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

הבוקר פרסם אולמרט סרטון לכלי התקשורת, בו אמר כי "בהיותי ראש ממשלה הופקדה בידיי האחריות העליונה לשמירת ביטחונם של אזרחי ישראל והיום אני הוא זה שעומד להיסגר מאחורי סורג ובריח". בדבריו הדגיש ראש הממשלה לשעבר כי הוא כופר בכל אישומי השוחד שיוחסו לו, והוסיף: "במהלך פעילותי הענפה עשיתי גם טעויות, למרות שלדעתי הן לא היו בעלות אופי פלילי. על חלקן אני משלם היום מחיר יקר, אולי יקר מדי. בלב כבד מאוד אני מקבל על עצמי את גזר הדין. אין אדם העומד מעל החוק". 

אל אולמרט יצטרפו היום מורשעי פרשת הולילנד, בהם דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שהורשע במתן שוחד ונידון לשנתיים מאסר; מאיר רבין, המאכער שהיה יד ימינו של עד המדינה שמואל דכנר ונידון לחמש שנות מאסר; חבר מועצת עיריית ירושלים לשעבר, אלי שמחיוף, שירצה 18 חודשי מאסר; מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית, שנשלח לשבע שנות מאסר; ויזם הולילנד אביגדור קלנר, שנשלח לשנתיים מאסר. היזם הלל צ'רני ירצה את עונשו, 26 חודשי מאסר, בכלא חרמון. 

הלל צ'רני בפתח כלא חרמון, הבוקרצילום: גיל אליהו

מצב משפטי שיצר שופט בית משפט השלום בירושלים, אביטל חן, עשוי להוביל לכך שאולמרט לא ירצה בפועל את החודש הנוסף שנגזר עליו בתיק שיבוש הליכי המשפט כיוון שהוא ייבלע בתוך גזר דינו בתיק טלנסקי — כך דווח הערב בחדשות 10.

השופט חן קבע כי החודש שירוצה במצטבר בגין הרשעתו של אולמרט בתיק השיבוש יחול רק על תיק הולילנד. הוא לא התייחס בגזר הדין לתיק טלנסקי ולא קבע כי הוא ירוצה במצטבר גם לעונש שעומד על שמונה חודשי מאסר בפועל. אולמרט הגיש ערעור על גזר דין זה, אך כיוון שהמדינה לא הגישה ערעור מטעמה, גזר הדין יישאר כפי שהוא — או שיוקל.

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי העונש בתיק טלנסקי ירוצה במצטבר לעונש בתיק הולילנד כך שבסך הכול ירצה אולמרט 26 חודשי מאסר בפועל. במצב המשפטי הנוכחי, גם אם בית המשפט העליון יחליט לדחות במלואו את ערעורו של אולמרט, עונש המאסר לא יוכל לעמוד על 27 חודשי המאסר שלוקחים בחשבון את הצטברויות העונשים בשלושת התיקים: השיבוש, הולילנד וטלנסקי. עם זאת כן תיתכן החמרה בעונש בגין תיק אחר, תיק מרכז ההשקעות, שבו הושת על אולמרט מאסר על תנאי בלבד בגין עבירת הפרת אמונים. המדינה מבקשת להחמיר את העונש למאסר בפועל במסגרת ערעור שגם הוא נידון בימים אלו בבית המשפט העליון. מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "פסק הדין של בית המשפט מדבר בעד עצמו".

מרגע כניסתו של אולמרט למאסר, האחריות על השמירה עליו עברה מהשב"כ לאנשי שב"ס, אשר לוקחים עליו אחריות מלאה — הן בזמן ביקורים, והן בזמן דיונים בבתי משפט ויציאות מהכלא לחופשה. חופשתו הראשונה של אולמרט תתאפשר לאחר ריצוי שליש מתקופת מאסרו, והיא תוכל להימשך עד 24 שעות. משך החופשות שלאחר מכן יעמוד על 96 שעות מקסימום לחופשה.

עם כניסתו לכלא, יחל אולמרט בשרשרת קליטה ככל אסיר — שתכלול זיהוי, חיפוש והפקדת חפצים יקרי ערך או סכומי כסף, שיופקדו בפיקדונו. הוא יקבל ציוד ראשוני עבור השהייה בבית הסוהר, יצולם, יעבור בדיקה רפואית ראשונית וכן ראיונות אצל הגורמים הטיפוליים והמינהליים השונים. לאחר מכן הוא ישובץ לתא באגף לצד שני אסירים נוספים שישהו עמו בחדר למשך תקופת המאסר.

אולמרט יוכל להכניס לתאו ציוד בסיסי כשאר האסירים, ובו ארבעה זוגות לבנים, ארבעה זוגות גרביים, שתי מגבות, שתי אימוניות, ציפה לשמיכת יחיד, שמיכת יחיד, שני מכנסי ספורט, שני סדינים, ציפית לכרית, תשמישי קדושה, אביזרי היגיינה, תעודת זהות, סכום כסף של עד 1,500 שקלים במזומן וכן חפצים פרטיים שונים כמפורט באגף אשר ניתן לשלול מהאסיר עקב התנהגות שלילית.

ככל האסירים, יוכל ראש הממשלה לשעבר לרכוש בקנטינה בסכום של עד 1,600 שקלים בחודש, ובסמכות מפקד המחוז ניתן לאשר תוספת של עד 200 שקלים, כך שהסכום הכולל לא יעלה על 1,800 שקלים בחודש.

כמו כן, ישנם חפצים שהמשפחה רשאית למסור לאסיר במשך הביקורים על פי הכללים הנדרשים. החזקת חפצים פרטיים שלא אושרו מהווה עבירה משמעתית. בהתאם לחוק, סוהר רשאי לבדוק כל חפץ לפני הכנסתו או לפני הוצאתו מבית הסוהר.

לוח הזמנים של אולמרט ושאר הכלואים באגף יהיה כשל כלל האסירים בבתי הסוהר ברחבי הארץ — ארבע פעמים ביום תיערך ספירה שלהם, שלוש פעמים ביום יוגשו להם ארוחות בשעות קבועות, הם ישתתפו במסדרים וכן יטלו חלק בניקיון האגף ובפינוי אשפה בו.

פרט ל–19 חודשי המאסר שנגזרו על אולמרט בתיק הולילנד וב"תיק השיבוש", עדיין תלוי ערעורו של ראש הממשלה לשעבר לבית המשפט העליון על ההרשעה והעונש בפרשת טלנסקי, שעומד על שמונה חודשי מאסר בפועל, ולפי פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים ירוצה בנוסף לעונשים האחרים. בשלב זה חל עיכוב ביצוע על העונש בפרשה עד להכרעה בערעור.

אורי שיטרית בכניסה לכלא, הבוקרצילום: דודו בכר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ