נפתח משפט הדיבה של מני נפתלי נגד מקורבי נתניהו

לאחר שניצח בתביעה נגד בית רה"מ, אב הבית לשעבר תובע חצי מיליון שקלים מיועצי נתניהו בגין דבריהם נגדו בתקשורת. הוא דחה את הטענות שהוא אחראי לניפוח ההוצאות: "תפקידי זוטר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבוע אחרי שניצח בתביעה נגד בית ראש הממשלה, בבית משפט השלום בהרצליה נערך היום (רביעי) דיון ראשון בתביעת הדיבה שהגיש אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, נגד מקורבים של בנימין נתניהו. נפתלי דורש פיצוי בסך חצי מיליון שקלים בגין התבטאויותיהם של הנתבעים בראיונות לכלי תקשורת שונים שהטילו עליו אחריות להוצאות הגבוהות במעון ראש הממשלה שפורסמו בדו"ח מבקר המדינה טרם הבחירות האחרונות לכנסת.

הנתבעים הם יועציו של ראש הממשלה, ניר חפץ ויעקב בורובסקי, עורכי דינו של נתניהו, דוד שמרון, שולמית אשבול, ויוסי כהן, תנועת הליכוד, ושניים מעובדי מעון ראש הממשלה אמנון זכאי ועפרה שמעוני. הדיון התקיים בבית המשפט לאחר שגישור בין הצדדים לא צלח. 

בין היתר תבע נפתלי את חפץ, שמרון ובורובסקי, בגין דברים שאמרו במסיבת העיתונאים שנערכה עם פרסום דו"ח המבקר לפיהם "מני נפתלי הגיש תצהיר כוזב לבית הדין לעבודה. אמינותו צריכה להתברר על ידי המשטרה... אין כאן שום מאבק של ראש הממשלה נגד נפתלי, יש כאן הטלת רפש מצידו של מני נפתלי כלפי ראש הממשלה ורעייתו". השופטת לימור ביבי מתחה ביקורת על נפתלי שלא צירף לתביעה את הסרטון המתעד את מסיבת העיתונאים וציינה כי "עילת התביעה מנוסחת בערפול וזאת בהינתן שמיוחס להם פרסום במסגרת מסיבת עיתונאים ואולם לא מפורט מהו הפרסום המיוחס לכל אחד ואחד מהם". עם זאת, השופטת מצאה לנכון שלא להורות על מחיקת הנתבעים, וביקשה כי חומר הגלם של מסיבת העיתונאים יועבר על ידי הערוץ הראשון, שיודיע תוך עשרה ימים אם יש לו התנגדות למסירת החומר.

עו"ד יוסי כהן, נתבע בעצמו שמייצג בתיק זה את חפץ ואת שני עובדי המעון, תקף בדיון את נפתלי ואמר: "חובתנו לצרף את פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה וזאת על מנת שבית המשפט יראה את הקביעות שקשורות לשמו 'הטוב' של התובע. יש לנו הרבה ראיות על כך שהתובע כרוך בהטרדה מינית ולנו יש עוד ראיות על הטרדות מיניות... יש לנו ראיות על אלימות פיזית קשה בכתב ויש לזה התייחסות בפסק הדין של בית הדין לעבודה בגדר ממצאים. ראיות שהתובע נקט באלימות פיזית ומילולית כלפי העובד. הכול ראיות של בית הדין, שהתובע כיזב". יש לציין כי בפסק הדין בעניין תביעתו של נפתלי בבית הדין האזורי לעבודה, התייחסה השופטת דיתה פרוז'ינין לטענותיה של שרה נתניהו כי נפתלי הטריד מינית וקבעה: "לדברים אלה לא נמצא כל בסיס ראייתי בחומר הראיות שהוצג לפנינו, ולא הובא אף בדל ראיה התומך בהם". 

יעקב בורובסקי, דוד שמרון וניר חפץ במסיבת עיתונאים שקיימו בשנה שעברה אחרי פרסום דו"ח מבקר המדינה
בורובסקי, שמרון וחפץ במסיבת עיתונאים שקיימו בשנה שעברה אחרי פרסום דו"ח מבקר המדינהצילום: גיל כהן-מגן

בתביעת הדיבה דחה נפתלי את ההאשמות לפיהן הוא האחראי לגידול ההוצאות במעון ראש הממשלה. "מדובר בתפקיד זוטר, כאשר ישנו פער תהומי בין הגדרת התפקיד אשר עשויה להישמע מרשימה, לבין התפקיד בפועל, אשר דומה במהותו לתפקיד של שרת בכל ארגון אחר", נכתב בכתב התביעה. "כך, כל פעולה של התובע הנוגעת לכספים, דרושה אישורם של הגורמים הרלוונטיים והמוסמכים לכך ובמיוחד את אישורו של סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, מר עזרא סיידוף".

בנוסף גוללו פרקליטיו של נפתלי, דן חי ותום שנפ, דוגמאות לכך שרעיית ראש הממשלה וגורמים נוספים במעון, הם אלו שהובילו לניפוח ההוצאות. כך, בין היתר נכתב כי עובדת ניקיון הועסקה כמבשלת כדי שיוכלו לבצע הזמנות מבחוץ, וכי בני הזוג נתניהו נהגו להעסיק במקום את השף משה קדוש ממלון לאונרדו בירושלים. "כאשר הוא (השף) מגיע בעצמו למקום בו נערכת הארוחה והתקציב אשר עומד לרשות בני הזוג אינו מספיק על מנת לממנו... הפתרון אשר מצאה הגברת נתניהו לעניין זה, הינו דיווח כי בארוחה השתתף מספר רב יותר של סועדים, מאלו שהיו בפועל", לשון כתב התביעה.

עוד טוען נפתלי כי ראיון של ניר חפץ בגלי צה"ל בו אמר "יש כאן שנתיים שהן באמת בעייתיות, שבהן ההוצאות תפחו מאוד, וכאשר מסתכלים ומנתחים את השנתיים האלה, מתברר שיש התאמה מלאה לתקופת העסקתו של אב בית מסוים ששמו מני נפתלי" - מהווה לשון הרע. כך גם אמירתו של עו"ד יוסי כהן בראיון לחדשות 2 לפיה "עשרות אנשים, ביניהם עובדים של ראש הממשלה, הציבו בידי ראיות חותכות שמדובר באדם כזבן, בלתי אמין, פרובוקטיבי". באשר לשני עובדי המעון תובע נפתלי פיצויים בגין אמירתו של זכאי כי "נוכחתי כי מדובר באדם בלתי אמין, בלתי יציב, מחרחר מריבות סדרתי ונוהג בחוסר יושר בכספי המדינה", ודברי שמעון מתוך מכתב לתקשורת לפיה "מני אדם אגרסיבי, מניפולטור ושקרן גדול". 

הדיון הבא בתביעה נקבע ל-12 באפריל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ