20 חודשי מאסר לראש העיר קלנסווה בגין לקיחת שוחד וסחיטה באיומים

ראש העיר, עו"ד מחמוד חדיג'ה, איים על עובד עירייה כי אם לא יסור למרותו - יראה לאשתו תמונות שלו מתרועע עם אישה אחרת. בנוסף, הורשע כי לקח שוחד מקבלן

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון

בית המשפט המחוזי מרכז גזר היום (רביעי) שנה ושמונה חודשי מאסר על ראש העיר קלנסווה, עו"ד מחמוד חדיג'ה, שהורשע יחד עם מקורבו ד"ר יוסף מרעי, רופא שיניים, בעבירות קשירת קשר לפשע וסחיטה באיומים. ראש העיר הורשע גם בקבלת שוחד מקבלן. על ראש העיר נגזר גם קנס כספי בגובה 100,000 שקלים, ועל מקרובו נגזרו 6 חודשי מאסר אשר ירוצו בעבודות שירות וקנס בסך 30,000 שקלים. הנאשמים זוכו מעבירה נפרדת של איומים שיוחסה להם בכתב האישום, הגם שנקבע שזו בוצעה כחלק מעבירת הסחיטה באיומים.

ראש עירית קלנסווה מחמוד חדיג'ה צילום: אתר פאנט

"חומרתה של תופעת השחיתות השלטונית אוכלת בכל פה בתפקודן התקין של הרשויות ומכרסמת בלגיטימיות שלהן", כתבה השופטת ורדה מרוז, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי מרכז-לוד בהכרעתה. "החשיבות הנודעת לענישה קפדנית בתחום זה נובעת לא רק מחומרת העבירות ומנזקיהן אלא גם מן הקושי הטמון, באופן טבעי, בגילוין. נדרשת אפוא ענישה משמעותית ומרתיעה אשר תציב מענה ראוי לביצוען של עבירות אלו", 

על פי כתב האישום הראשון, השניים הורשעו בכך שרקמו תכנית לאכוף על חבר מחברי מועצת העיר את מרות ראש העיר, לנוכח התנהגותו ה"מרדנית" כלפיו. להשגת מטרתם, צילמו הנאשמים את העובד מתרועע עם אשה אשר נפגשה עמו על פי הנחיית ראש העיר וביוזמתו. בהמשך, סחטו אותו הנאשמים באיומים, כי אם ימשיך במרדנותו, כי אז, יחשפו את התמונות לפני אשתו.

"מעשי הנאשמים נושא האישום הראשון חמורים... במעשיהם פגעו הנאשמים בשלטון החוק ובדמוקרטיה, בשלום הציבור ובזכות המתלונן, פעיל פוליטי לשמו הטוב, לפרטיותו ולשלוות חייו", כתבה השופטת על האישום הראשון.

על פי האישום השני, הורשע עו"ד חדיג'ה כי נטל שוחד בסך 5,000 דולר מקבלן בניין כתנאי להעברת כספי מקדמה שהגיעו לו על חשבון ערבות בנקאית שהמציא לידי העירייה בפרויקט לבניית גני ילדים. על כך כתבה השופטת כי: "על העבירה של נטילת שוחד נאמר לא אחת כי היא עבירה חמורה שמביאה להשחתת המידות במנהל הציבור, לפגיעה בתדמיתם של עובדי הציבור ולפגיעה באמון הציבור. הנזק הנגרם למנגנון השירות הציבורי כתוצאה מעבירה זו הוא רב. על העונש להביא לידי הרתעה ולהדגיש את חשיבות ערך טוהר המידות בקרב ממלאי תפקידים ציבוריים".

בנוסף, כפי שנכתב באישום השלישי, בביתו של ראש העיר הותקנה מערכת מיגון על חשבון עיריית קלנסווה, מבלי שההתקנה אושרה ותוקצבה על ידי הגופים המתאימים לכך בעירייה. חודשים ספורים לאחר מכן, אישרה העירייה את ההתקנה וחלק מעלותה שולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ