אתי אלון תשוחרר ממאסר עוד חצי שנה

ועדת השחרורים דחתה את בקשת אלון, שגנבה 250 מיליון שקלים מהבנק למסחר, להשתחרר מיד. אולם בגלל שיקומה הממושך, בפרקליטות הסכימו לבחון בחיוב את שחרורה המוקדם

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אלון בבית משפט השלום ברמלה, היום
שרון פולבר

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר (שב"ס) דחתה היום (רביעי) את בקשתה של אתי אלון לשחרור מוקדם מבית הכלא. עם זאת, אלון צפויה להשתחרר בעוד חצי שנה. 

בתום דיון שנערך בבית משפט השלום ברמלה החליטה ועדת השחרורים, בראשה עומד השופט בדימוס שלמה שהם, לדחות את בקשתה של אלון לשחרור מוקדם - אך הציעה לצדדים להסכים על שחרורה בעוד חצי שנה מהיום. הפרקליטות צפויה להסכים לכך, במידה ולא יחול שינוי בהתנהלותה של אלון. אלון החלה לרצות עונש של 17 שנות מאסר באפריל 2002, לאחר שהורשעה בגניבת יותר מ-250 מיליון שקלים מהבנק למסחר שם עבדה. הכסף שימש לכיסוי חובותיו של אחיה, עופר מקסימוב, לשוק האפור. הכספים הגיעו בין היתר לשורה של ארגוני פשיעה, ומעילת הענק הובילה לקריסת הבנק.

אלון ביקשה לנכות שליש ממאסרה כבר במארס 2013 אולם בקשתה נדחתה על ידי הוועדה. בדצמבר 2014 החליטה הוועדה, לאחר דיון חוזר, להורות על שחרורה המוקדם של אלון - אך המדינה ערערה על כך לבית המשפט המחוזי בלוד והערעור התקבל. כעת פנתה אלון בפעם השלישית לוועדה, ושוב הוחלט לא לאפשר את שחרורה. "בעבר ראינו חומרה יתרה בכך שהכספים עברו לארגוני פשיעה וייתכן כי נגרמה פגיעה חמורה בציבור לרבות בתחושת הביטחון שלו ובגופו, בשל אירועי יריות ברחובות הקשורים קשר ישיר למעשיה של האסירה", כתב שהם בהחלטת הוועדה. הוא הוסיף: "יחד עם זאת, האסירה קיבלה עונש חמור ולאחר שתעבורנה למעלה מ-14 שנים וחצי מעת שנכנסה למאסר, נראה כי ראוי שנישא עינינו אל עבר העתיד, אל סיכויי השיקום של האסירה. נראה לנו כי בשלב זה אין סכנה מרובה בשחרור וגם הפגיעה באמון הציבור איננה גבוהה".

אלון, המרצה את מאסרה בכלא נווה תרצה, עוברת הליך שיקומי כבר שנים רבות. היא הביעה חרטה על מעשיה ומשתלבת מדי יום בעבודה בבית דפוס מחוץ לכלא. בפרקליטות התנגדו היום לשחרור משיקולי הרתעה והן בגלל פגיעה באמון הציבור שעשויה להיגרם במידה ותשוחרר. עם זאת, לדברי גורמים המעורים בנושא אין מידע מודיעיני הנוגע למסוכנותה של אלון, ומשקלם של שיקולי אמון הציבור פוחת בחלוף הזמן.  לכן, נוכח התחשבות בהליך השיקום האינטנסיבי שאלון עוברת, ההתנגדות לשחרורה תוסר בעוד חצי שנה.

עו"ד גיא אברס מפרקליטות מחוז מרכז אמר לאחר החלטת הוועדה כי "לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, הציעה ועדת השחרורים לצדדים לדחות את הדיון בכחצי שנה, ובתום תקופה זו האסירה תתייצב בפני הועדה לדיון חוזר בעניינה. בהנחה ולא יחול שינוי לרעה בהתנהגותה, ולא יתקבל מידע בעייתי, ולאחר ששקלנו את חלוף הזמן, מכלול הנסיבות והמלצת הוועדה, הוסכם כי בתום תקופה זו התביעה תבחן בחיוב הסכמה לשחרורה".

עקרונית, לקורבנות עבירה יש זכות להתנגד לשחרור אסירים אך הפעם לא הופיע איש בפני ועדת השחרורים. בעבר צירפה הפרקליטות מכתב אנונימי שהתנגד לשחרור אלון, עליו חתומים "קהל לקוחות הבנק למסחר". אז נכתב כי "מתברר שנתוני המשחק שלה טובים והכלא הוא הבמה שלה. כפי שהשפיעה על לקוחותיה בבנק, היא משפיעה עליכם ועל ועדת השחרורים. אנו מתחננים מדם לבנו: אנא אל תשחררו אותה".

עו"ד לימאי מור, המייצגת את אלון, שמחה על ההחלטה אף שלדעתה היה מקום לשחרר את אלון עוד היום: "סוף סוף היום המדינה הסכימה לשחרור המוקדם של אתי, לא לפני שהיא כמובן טרחה להתנגד לו. הדיון הבא שיתקיים באוגוסט בעצם יהיה דיון בתנאי השחרור שלה. אני מאוד שמחה על ההחלטה של הפרקליטות שמחזקת את זה שאתי ראויה לשחרור ואינה מסוכנת". היא הוסיפה כי "אני לא יודעת מה תתן להם עוד חצי שנה, אבל קיבלנו את ההסכמות ואני מקווה שבעוד קצת יותר מחמישה חודשים וחצי אתי תהיה אשה משוחררת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ