רומן זדורוב הגיש בקשה לדיון נוסף על הרשעתו ברצח תאיר ראדה

בצוות ההגנה של זדורוב טענו כי מצאו שגיאות מהותיות בפסק הדין שניתן בדצמבר, במרכזן קשיים משפטיים שעולים מעניין טביעות הנעליים שנמצאו בזירה ובשאלת הלהב באמצעותו בוצע הרצח

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

צוות ההגנה של רומן זדורוב הגיש היום (רביעי) לבית המשפט העליון בקשה לדיון נוסף בגין הרשעתו ברוב דעות בדצמבר ברצח הילדה תאיר ראדה. הם ביססו את בקשתם על שלוש סוגיות: ההסתמכות על טביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה; אי ההתייחסות לטביעות הנעל הנוספות שנמצאו מחוץ לתא השירותים בו נרצחה; ושאלת תמיכתם של השופטים בחוות הדעת לפיה אין התאמה בין הלהב בו הודה זדורוב שהשתמש לבין הראיות הפורנזיות.

עורכי הדין ירום הלוי ומשה שרמן, צוות ההגנה החדש של זדורוב, טוענים כי בפסק הדין נפלו מספר שגיאות מהותיות: הקושי הראשון נוגע לבעייתיות, לטענתם, בהסתמכות על טביעות הנעל שאותרו על מכנסיה של ראדה, ושנטען כי הן מתאימות לנעליו הייחודיות של זדורוב. הסניגורים טוענים כי כששופטי הרוב נתנו משקל לראיה זו, הם התעלמו מההלכה שנקבעה בפסק הדין מצגורה, במרכזה ערעור על תיק רצח בו קבעו השופטים כי ישנה שורת קשיים בהסתמכות על טביעת נעל כראיה.

זדורוב בביהמ"ש העליון, בדצמברצילום: דודי ועקנין

בפסק הדין בערעור של זדורוב התייחס השופט יצחק עמית באריכות לסוגייה זו, וכתב: "לטעמי יהא זה מרחיק לכת לסלק מפתחו של בית המשפט את התחום של השוואת נעליים, תחום שמקובל מזה שנים בארצות בעלות שיטות משפט מפותחות כמו ארצות הברית, קנדה ואנגליה". בעניין זה כתבו עורכי הדין בבקשתם כי יש חוסר אחידות בין ההלכה שנקבעה ובין עמדתו של השופט עמית, שמצדיקה דיון נוסף. "המתדיינים הבאים, ובעיקר השופטים הבאים שיצטרכו להכריע את דינו של נאשם בעבירה (בוודאי עבירה חמורה) על פי ראיית השוואת טביעת נעל, יִקרעו בין הלכת מצגורה המחייבת, לבין דעתו הנחרצת של כבוד השופט עמית, אשר תזכה כמובן לרוח גבית בטיעוניה של התביעה באותו משפט", כתבו. 

בנוסף מבקשים עורכי הדין להקדיש דיון נוסף להגדרה של מושג "הספק הסביר", ולקבוע כי נכללת בו קשת מצבים, בהם "מצב שבו הודאת נאשם בביצוע עבירה (שהיא הראיה המרכזית נגדו) סותרת סתירה מהותית וחזיתית פרט מהותי השייך לאופן ביצוע העבירה ונסיבותיה. או מצב שבו ראיה מהותית שנמצאה בזירת הרצח, קושרת חד משמעית אדם אחר לביצוע העבירה, ועומדת בסתירה לראיות המפלילות את הנאשם, ולו גם את הודאתו בביצוע". בכך מתייחסים הסניגורים לטביעות הנעל הנוספות המוכתמות בדמה של ראדה, שנמצאו במה שנדמה כמסלול יציאה מהתא. טביעות אלה אינן תואמות את טביעת הנעל של זדורוב, ולא זכו להסבר במהלך המשפט. בחוות דעתו של השופט יורם דנציגר, שסבר בדעת מיעוט כי יש לזכות את זדורוב מחמת הספק, עקבות הנעל הנוספות היו סוגייה מרכזית, כשבין היתר הוא כתב כי "קיומן עומד בסתירה מהותית לאופן התרחשות הרצח".

הקושי השלישי, לדעת סניגורי זדורוב, הוא ששופטי הרוב לא ייחסו די משקל לכך שתמכו בחוות הדעת של ד"ר מאיה פורמן-רזניק מטעם ההגנה, לפיה הלהב עמה בוצע חתך בסנטרה של ראדה היה משונן, בעוד זדורוב הודה שהשתמש בלהב חלק של סכין יפנית. השופט עמית ציין בעניין זה בדעת הרוב כי לא מדובר בסוגייה מהותית, כיוון שהלהב מעולם לא נמצא, ועל כן תהה: "מי לידינו יתקע כי המערער לא סיים לצרוך מחסנית עם להבים משוננים לסכין יפנית? מי לידינו יתקע, כי במהלך העבודות של הריצוף וחיתוך הקרמיקה, הלהב בו המערער השתמש לא השתפשף על עצם אחר, ועקב כך קיבל הלהב, ולו בחלק קטן, את צורת השינון?". סביב סוגיה זו התגלעה מחלוקת בין השופטים, ודנציגר כתב בדעת המיעוט כי עמית העלה בעניין זה "ספקולציות שאין להן אחיזה בראיות". גם בגין ביקורת זו מבקשים הסניגורים דיון נוסף, כדי שזו לא תיוותר "כאבן שאין לה הופכין".

רומן זדורוב הורשע ברצח הצעירה תאיר ראדה לפני כחודשיים, ברוב דעות של השופטים יצחק עמית וצבי זילברטל אל מול השופט דנציגר. ההכרעה בערעור נמסרה לאחר סאגה משפטית של שנים, במהלכה הוא הורשע לראשונה ב-2010 בבית המשפט המחוזי בנצרת, ובמסגרת ערעורו לעליון ב-2013 התיק שב למחוזי להצגת ראיות נוספות באופן חריג. הרכב השופטים במחוזי הרשיע אותו בשנית ב-2014, וכאמור ההרשעה נותרה על כנה גם בבית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ