אחרי שלוש שנים בכלא: שופטי העליון זיכו פה אחד את ניר סומך שהורשע בהריגת שכנו

קצין מג"ב ניר סומך ירה למוות בבן טל ב-2009, הורשע במחוזי פה אחד בהריגה ונידון ל-14 שנות מאסר. הוא טען כי פעל מהגנה עצמית לאחר ששכנו הטריד אותו ואת אשתו ואיים עליהם. שופטי העליון זיכו אותו פה אחד מחמת הספק, והוא שוחרר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר סומך עם אשתו ואביו ליד ביתו במושב לכיש, היום

בית המשפט העליון זיכה היום (חמישי) פה אחד את ניר סומך, קצין מג"ב לשעבר שהורשע בהריגת שכנו בן טל, מחמת הספק. סומך, שישב שלוש שנים בכלא, שוחרר לביתו מבית המשפט. התיק נידון בידי הרכב של שלושה שופטי עליון, נעם סולברג, יצחק עמית וענת ברון.

בכל שלבי המשפט טען סומך להגנה עצמית. בפתח פסק הדין כתב השופט סולברג כי מדובר ב"פרשה כואבת מבחינה אנושית, קשה לניתוח משפטי: קדושת החיים מזה וחירות האדם מזה; אישום ברצח, הרשעה בהריגה, מאסר בעקבותיה; וספק שלא נותן מנוח".

שתי השאלות המרכזיות שנידונו במהלך הערעור היו האם טל הניף מנעול הגה, מוט ברזל שאורכו כמטר, לעבר סומך והאם תגובתו של סומך - שלוש יריות לעבר הראש ומרכז הגוף - היתה סבירה. השופט סולברג קבע כי יש מקום להטיל ספק בעדויותיהם של שלושת עדי הראייה שטענו כי לא ראו את טל מחזיק דבר בידו, ולקבל את גרסת סומך ורעייתו טלי שנכחה במקום. עדותה של טלי סומך נתמכה בכך שמנעול ההגה נמצא בזירה מוטל ליד גופת ההרוג.

באשר למידתיות הירי כתב סולברג: "ניתן להתרשם כי כוחו של מנעול ההגה להזיק הריהו ניכר ורב, לבטח כאשר הוא מוטח בעוצמה בחמת זעם על ידי בחור צעיר וחסון כּבּן. פוטנציאל הנזק הגלום בפגיעת מנעול ההגה בראשו של ניר, כמו גם ההסתברות הממשית להתרחשותה של הפגיעה (אלמלא הירי), מובילים למסקנה כי ניר היה נתון בסכנה ממשית ומוחשית לחייו, ולמצער לשלמות גופו".

ניר סומך ואשתו טלי בבית המשפט העליון, היוםצילום: נועם מושקוביץ/וואלה! חדשות

ב-2013 הורשע סומך בהריגת טל. שופטי בית המשפט המחוזי בבאר שבע זיכו אותו מעבירת רצח שבה האשימה אותו הפרקליטות, אך דחו את טענתו להגנה עצמית. סומך ערער על ההרשעה, אך לא ביקש עיכוב ביצוע של העונש. הוא ישב בכלא כשלוש שנים עד היום. בספטמבר הציעו שופטי בית המשפט העליון פשרה לפיה יופחת עונשו מ-14 ל-5 שנות מאסר.

בהכרעת הדין ב-2013, שהתקבלה פה אחד, כתבו שופטי המחוזי ברוך אזולאי, נתן זלוצובר ויעל רז-לוי: "לאחר שמיעת הראיות, נראה לנו שלא זו בלבד שהנאשם לא הצליח לעורר ספק באשר להגנה עצמית, הנאשם גרם למות המנוח מתוך הכנה וכוונה להמיתו". הם ציינו כי "הנאשם ירה במנוח שלוש יריות לפחות - ירייה אחת לחזה שלא פגעה ושתי יריות לראשו" והוסיפו כי “מדובר בירי שלא היתה בו הצדקה, כאשר הנאשם לא היה בסכנת חיים כפי שטען".

יחד עם זאת, קבעו השופטים כי לא ניתן לשלול שהתקיימה התגרות מצד הקרבן. הם ציינו כי בגזר הדין לקחו בחשבון את תרומתו של סומך לחברה ואת אישיותו. "יש לזקוף לזכותו כי הוא אדם נורמטיבי ללא כל עבר פלילי”, והוסיפו, “אין זה עניין של יום ביומו לדון נאשם בעבירה כה חמורה בעוד כה רבים מתארים את תרומתו".

ב-2009 הואשם סומך ברצח שכנו לשעבר, לאחר שירה בו למוות בקיבוץ זיקים. בין טל לבין אשתו של סומך, טלי, היתה היכרות מוקדמת. סומך טען כי טל הטריד אותו ואת אשתו ואיים עליהם וכי ירה בטל מתוך הגנה עצמית.

ניר סומך בבית המשפט המחוזי, ב-2013צילום: אליהו הרשקוביץ

בריאיון לתוכנית "עובדה" ב-2013, לאחר שזוכה מרצח והורשע בהריגה במחוזי, סיפרו סומך ורעייתו טלי כי בינה לבין השכן התפתח רומן ואמרו כי לאחר שסיימה את הקשר עם טל, הוא איים להתאבד והטריד את בני הזוג. "זה התחיל משיחת טלפון אחת, שתיים, שלוש ביום, וזה הגיע למצב של ארבעים שיחות טלפון ביום", אמר סומך בריאיון. עוד סיפרו בני הזוג ל"עובדה" כי בשל ההטרדות עזבו את מושב גבעת ישעיהו ועברו לקיבוץ זיקים מבלי לעדכן את טל בכתובתם החדשה, אך הוא איתר אותם כעבור כמה שבועות.

בהכרעת הדין היום התייחס השופט סולברג להיכרות בין ניר סומך, בן טל (שבעבר היה גם הוא שוטר במג"ב) וטלי סומך, שטל טען כי היה מאוהב בה. בין טלי לבן היה אירוע אחד של נשיקה, שניר ידע עליו, נכתב בהכרעת הדין. אחרי המקרה ביקשה טלי מבן שלא לשוב לביתם וזה איים להתאבד. "היו אלו ניר וטלי אשר עברו לקיבוץ זיקים מיוזמתם. מבקשים לֵישב בשלווה, עד אשר שב וקפץ עליהם רוגזו של בּן, פועל יוצא מקנאתו האובססיבית", כתב השופט סולברג. "הלכה למעשה, ניר וטלי נסוגו מפניו של בּן, והוא זה אשר סירב להרפות, 'חתר למגע', המשיך להטרידם, ולבסוף גם הצליח, בדרך לא דרך, לאתר את מקום מגוריהם החדש".

על כך הוסיף השופט עמית: "בן שרוי במצב נפשי קשה. פחות מ-24 שעות לפני כן השאיר הודעה מאיימת במשיבון של טלי. במציאות האובססיבית שבן בנה לעצמו הוא עומד כעת מול ניר ש"בגד" באמונו בעזיבתו הפתאומית את המושב עם טלי, שמא גם "מתודלק" בזעם על כך שניר הכה אותו שנייה-שתיים לפני כן. וכעת, השניים ניצבים זה מול זה כאשר בן מחזיק במנעול ההגה. האם אכן הספיק בן "להניף" את המוט? או שמא אך עשה תנועה ממנה הבין ניר כי בן עומד לחבוט בו במוט הברזל שבידו והוא מיהר להגיב יתר על המידה, כמי שאומן לכך במסגרת שירותו במשטרה? בנקודה זו נכנס לתמונה הספק הסביר, וכאמור, על מנת ליהנות מהסייג של הגנה עצמית, די בספק זה כדי לזכות את ניר". 

השופטת ברון הצטרפה למסקנותיהם של השניים וכתבה כי מדובר ב"סיפורה של אהבה נכזבת, שהתפתחה לכדי קנאה עזה ואובססיה, עד שלמרבה הצער העבירה את הקרבן על דעתו. ניר הוא אמנם קצין מג"ב מנוסה, המתורגל בשימוש בנשק ואולי אף במצבים של סכנת חיים. ואולם דבר לא הכינו ולא הכשירו להתמודדות בסיטואציה שבה לא רק שקיים איום ממשי ומיידי על חייו – אלא גם על רעייתו הנמצאת אף היא בזירה, בקרבת ביתם, בשעה שבנותיו שוהות בתוכו, והמאיים הוא מי שהיה בן בית שהפך אויב מבית. למרבה הטרגדיה והצער שבדבר, בן שילם בחייו".

גל סומך, אחיו של ניר, אמר ל"הארץ" לאחר הזיכוי היום: "אנחנו מודים לבית המשפט העליון שהצדק יצא לאור אחרי כל כך הרבה שנים. שוחחתי אתו כבר לאחר השחרור וכולנו מודים גם לעורכי הדין על הליווי הצמוד ומאוד מאושרים מההחלטה".

עורכי הדין אבי חימי ויאיר גולן ייצגו את סומך. חימי אמר לאחר ההחלטה כי "פסק הדין הוא תקדימי ומעגן את תורת ההגנה העצמית בישראל, השמחה היום מהולה בעצב. איננו שוכחים את משפחת המנוח ואנחנו מקווים שגם ניר שהיה קצין מצטיין וגם משפחת המנוח ימצאו את הכוחות לשוב למעגל החיים". גולן הוסיף: "אנחנו חשים הקלה עצומה, ניהלנו מאבק משפטי ממושך. טענו מהרגע הראשון להגנה עצמית. אנחנו שמחים שהעליון בניתוח מעמיק של כל הסוגיות המורכבות הגיע למסקנה שאכן יש מקום לזכותו".

עו"ד נחמי פיינבלט, שייצג את משפחתו של בן טל, אמר לאחר הזיכוי: "דיברתי כעת עם אביבה אמו (של טל) ועם קרן אחותו והן המומות. המלחמה שלנו עכשיו תהיה שלא יתנו לו שוב נשק לפחות ולא ישיבו אותו למשטרה. הוא ישב במאסר מעט מדי זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ