ביהמ"ש השלום בבאר שבע מתח ביקורת על המשטרה: מפרה זכויות של קטינים

השופטת ציינה כי החוקרים לא יידעו את הסנגוריה הציבורית על מעצרו של בן 17 ולא הודיעה להוריו על המעצר. "מדובר בפגיעה אשר יורדת לשורשן של הזכויות המוגנות בחוק הנוער", כתבה השופטת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בבאר שבע מתח בשבוע שעבר ביקורת על התנהלות חוקרי תחנת משטרה בעיר, שהפרו את זכויותיו של בן 17 מרהט החשוד בגניבת כלי רכב מבאר שבע והעברתו לשטחי הרשות הפלסטינית. השופטת שרה חביב קבעה כי המשטרה הציגה בפנייה "ראיות דלות בלשון המעטה" הקושרות את החשוד לעבירה ושחררה אותו בערבות. בנוסף הודיעה השופטת כי תדרוש את התייחסותו של ראש מחלקת נגב במשטרה לעניין, ושכך תנהג גם במקרים עתידיים בהם יפרו שוב חוקרי התחנה זכויות של קטינים.

ב-14 בפברואר עצרה המשטרה את הקטין, ולמחרת הביאה אותו לדיון בהארכת מעצרו. חוקרת המשטרה עפרה אלון ציינה כי הוא חשוד בגניבת כלי רכב בבאר שבע כשלושה שבועות קודם לכן, וכי יש לו עבר של עבירות רכוש, עם הרשעה אחרונה ב-2014. בהחלטתה ציינה השופטת כי ישנו בגיר החשוד שהיה שותף למעשה, אך אותו זימנה המשטרה לחקירה בשיחת טלפון. "כל שקושר את המשיב לביצוע העבירה הוא דו"ח מידע", כתבה השופטת, "לא ברור מדוע בחרה היחידה החוקרת לעצור דווקא את המשיב, שהינו קטין, ואילו את השותף על פי החשד, הבגיר, זימנה טלפונית", הוסיפה.

לאחר מכן התייחסה השופטת להפרת זכויותיו של הקטין על ידי המשטרה, וכתבה כי מעיון בתיק עולה שהמשטרה לא יידעה את הסנגוריה הציבורית על מעצרו. עוד ציינה כי בתיק שהגישה המשטרה חסרים דו"חות ואסמכתאות רבים, ביניהם דו"ח מעצר, ותיעוד לכך שנמסרה לאביו של הקטין הודעה על מעצרו או עיכובו, או לחילופין מסמך המנמק אם הוחלט על קיום חקירה של הקטין ללא הוריו. על פי גרסת הקטין, המשטרה הודיעה לאביו על מעצרו רק לאחר חקירתו.

"זו איננה הפעם הראשונה שאני חוזרת ומעירה על התנהלות היחידות החוקרות בדבר חקירתם של קטינים וזכויותיהם השונות, מדובר בפגיעה אשר יורדת לשורשן של הזכויות המוגנות בחוק הנוער, ולא ניתן לעבור עליה לסדר היום", כתבה השופטת. היא הוסיפה כי "בנסיבות אלה, הנני מודיעה כי בכל פעם שתפעל היחידה החוקרת בניגוד להנחיות חוק הנוער, לא רק שיהיו לכך השלכות על הבקשות הנידונות בפניי, אלא החלטתי תועבר לראש מדור חקירות נגב, אשר יתבקש להגיב בבית המשפט בתוך שבוע כיצד נוהגות היחידות החוקרות כאמור".

בית המשפט בבאר שבע
בית המשפט בבאר שבע צילום: אליהו הרשקוביץ

השופטת קבעה כי המשטרה הציגה בפנייה "ראיות דלות, בלשון המעטה" הקושרות את החשוד לעבירה. היא הטילה ספק בסיבת המעצר, ואמרה כי "ההתנהלות המתוארת מעלה חשד שמא המשיב נעצר למטרות מודיעין ולא לצרכי חקירה", ושחררה את הקטין בערבות בלבד. החוקרת אלון ביקשה לעכב את ביצוע ההחלטה כדי להגיש ערר, אולם בקשתה נדחתה.

על פי חוק הנוער, החל על קטינים בני 18-12, מותר לעצור קטין רק כמוצא אחרון, וגם אז שמורה לו הזכות לנוכחות הורה בחקירתו. קצין מוסמך רשאי להחליט כי לא תימסר הודעה להורי הקטין או שלא ינכח הורה בחקירה בתנאים מסוימים, אולם לפי החוק הוא מוכרח לגבות החלטה זו בכתב ובצורה מנומקת.

דו"ח שפרסם מבקר המדינה במאי 2014 מראה כי ב-64% מהתיקים שנדגמו, נחקרו קטינים ללא נוכחות הורה. מנתוני הסניגוריה הציבורית עולה כי בשנת 2014 רק בכ–60% מהמקרים שבהם קטינים יוצגו על ידי הסנגוריה הציבורית, הפנייה לסנגוריה נעשתה לפני שנחקרו במשטרה.

עו"ד מירי שיין-אלטמן, שייצגה את הקטין מטעם הסנגוריה הציבורית, מסרה כי "יש לברך על החלטת בית המשפט, אשר הורה על שחרור הקטין לאלתר, תוך שביקר בחריפות את התנהלות המשטרה בכך שעצרה קטין ללא חשד סביר ועילת מעצר - אלא למטרות מודיעין בלבד, תוך פגיעה קשה בזכויותיו".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל נוהגת לעמוד על שמירת זכויותיהם של עצירים באשר הם, המקרה דנן נבדק ונלמד והופקו ממנו הלקחים הנדרשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ