שרון פולבר

הפרקליטות הורתה למשטרה לחקור את יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין בשל מאמר שפרסם בחודש דצמבר, בו השווה נוצרים מיסיונרים לערפדים וקרא לסלקם מישראל ולמנוע את חגיגות חג המולד.

בעקבות פרסום המאמר באתר החדשות החרדי "קוקר" פנה המרכז הרפורמי לדת ומדינה למשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד עמית אייסמן, וביקש ממנו להורות על פתיחה בחקירה נגד גופשטיין בטענה כי עבר עבירות של הסתה לאלימות ופגיעה ברגשי דת. ל"הארץ" נודע כי השבוע התקבלה במרכז תשובתה של עו"ד רחל מטר, ראשת התחום הפלילי בפרקליטות, בה כתבה כי "התיק הועבר למשטרה עם הנחיות הפרקליטות".

גופשטיין בהפגנה נגד מגורי ערבים בעפולה, לפני כחודשייםצילום: גיל אליהו

נגד יו"ר להב"ה נפתחה כבר בשנת 2012 חקירה סמויה בגין הסתה לגזענות, שהפכה לגלויה עם מעצרם של גופשטיין ופעילים נוספים בדצמבר 2014, לאחר שפעילי הארגון הציתו את בית הספר הדו־לשוני בירושלים. ממצאי החקירה בעניין גופשטיין הועברו לבחינת הפרקליטות בתחילת מאי 2015, אך עד היום טרם הוגשו כתבי אישום ולא נמסרה הודעה על סגירת התיק. בפרקליטות אישרו כי לאחר פניית המרכז המשטרה הונחתה "לבצע השלמות חקירה". בגין עבירות הנוגעות לחופש ביטוי, דוגמת עבירות הסתה והעלבת עובד ציבור, נדרש אישור מוקדם של הפרקליטות לפני פתיחה בחקירה.

במאמר תחת הכותרת "למגר את הערפדים" כתב גופשטיין: "בימים האחרונים אני מתהלך בארץ וחש תחושה לא נעימה בעליל... לא מדובר הפעם בחוסר הביטחון האישי הנובע מאזלת ידה של הממשלה כלפי האויב הערבי, אלא מחוסר הביטחון הרוחני, בהרס המבצר, בהתמוטטות קו ההגנה של העם היהודי למול האויב הקטלני שלנו מזה מאות בשנים — הכנסייה הנוצרית".

בהמשך המאמר כתב גופשטיין כי הכנסייה עשתה במהלך ההיסטוריה "שימוש מרבי בכלים שעמדו לרשותה במטרה להשמיד את העם היהודי" וטען כי כיום "הכנסייה הובסה תבוסה מוחצת, כאשר העם היהודי מחזיק באחד הצבאות החזקים בעולם ואין להם עוד סיכוי להשמיד את גופנו". לדבריו, "תקווה אחת אחרונה נותרה בידי אותם ערפדים מוצצי דם — המיסיון... אם אי אפשר להרוג את היהודים, אפשר עדיין לנסות לנצר אותם... חנויות לספרות מיסיונרית מוכרות את מרכולתם לעיני כל ברחוב יפו בירושלים, יישובים שלמים שורצים מיסיונרים, עסקים רבים מנוהלים על ידם ומשמשים את המיסיון, בהרבה מקרים תוך הסוואה ובלא ידיעת העובדים".

גופשטיין ממשיך: "אותה רתיעה שהיתה מנת חלקו של כל יהודי, אותו תיעוב שתיארנו לעיל כלפי הנצרות — תיעוב אשר רק הוא הציל אותנו מימי האפלה באירופה — הלך ונמוג עם "החיים הטובים" של עידן הדמוקרטיה. כך הלכו להם המחיצות והתפוגגו, והמיסיון עומד ומשחר לטרף".

בסוף המאמר קורא גופשטיין "להקים קול זעקה ולהילחם בתופעה הנלוזה לפי מיטב המסורת היהודית, בטרם הפכנו כולם, כולל שומרי המצוות שבתוכנו, לעדת חנפנים". "'חג המולד', אין מקומו בארץ הקודש. למיסיון אין לתת כאן דריסת רגל. הבה נסלק את הערפדים מארצנו, בטרם ימצצו שוב את דמנו, כבר שבענו מהם די והותר", הוא מסיים.

ממנהלת המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי, עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, אמרה כי במרכז "מברכים על ההחלטה לפתוח בחקירה כנגד בנצי גופשטיין בשל ההסתה הפרועה שלו כנגד הנוצרים. יש לקוות שחקירה זו תתנהל במהירות ותסתיים בהעמדה לדין של אחד מגדולי המסיתים ובכך תבהיר כי אמירות גזעניות ואלימות הינן מחוץ לגבולות המותר".

גופשטיין מסר בתגובה באמצעות עורך דינו איתמר בן-גביר: "על הפרקליטות להבין שגם לימנים יש חופש ביטוי. המאמר נכתב נגד המיסיונרים, אלה שמנסים להמיר את הדת והפעילות שלהם היא לא חוקית. כנראה שבפרקליטות לא באמת קראו את המאמר עצמו. גם מהחקירה הזו לא ייצא כלום. על הפרקליטות להשקיע את זמנה במלחמה באויבי ישראל ולא חסרים כאלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ